Likwidacja spółki z o.o. a upadłość konsumencka

Na czym polega likwidacja spółki z o.o.? Jak połączyć likwidację spółki z o.o. z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej? Jako kancelaria restrukturyzacyjna z siedzibą w Gdańsku i Gdyni oferujemy nie tylko doradztwo biznesowe i pomoc prawną, ale udostępniamy też rzetelne informacje na ten temat. Z poniższego tekstu dowiedzą się Państwo m.in. w jaki sposób może nastąpić likwidacja spółki z o.o. Wyjaśnię również kiedy może być ogłoszona upadłość konsumencka.

Upadłość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Dość często klienci pytają czy mogą ogłosić upadłość konsumencką, jeśli są głównymi udziałowcami i zarazem członkami zarządu w spółce z o.o. Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: TAK, ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest wtedy możliwe. Warto jednak zrobić porządek ze spółką z o.o. zanim przystąpi się do procedury oddłużania w upadłości konsumenckiej. Po cóż zostawiać relikty niewypłacalności rozpoczynając nowy rozdział w życiu? Takie też podejście mają dłużnicy i chcą zakończyć sprawy dotyczące spółki.

Upadłość konsumencka członka zarządu i udziałowca spółki z o.o. 

W tej materii są dwa zasadnicze pytania:

Czy członek zarządu może ogłosić upadłość konsumencką?

Co do zasady TAK. Nie może jednak prowadzić dodatkowo działalności gospodarczej. W związku z tym, jeśli członek zarządu pełni swą funkcję przykładowo na zasadzie powołania (został powołany w umowie spółki lub uchwałą udziałowców), a nie na zasadzie prowadzonej działalności gospodarczej, to może ogłosić upadłość konsumencką.

Czy udziałowiec spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką?

Tak, upadłość konsumencka możliwa jest w przypadku udziałowca. Udziały w spółce z o.o. są składnikiem majątku dłużnika i mają swoją wartość tak jak inne aktywa. Fakt posiadania udziałów w spółce z o.o. nie stanowi żadnej przeszkody do tego, by upadłość spółki z o.o. została ogłoszona. Posiadanie udziałów może jednak wpłynąć niekorzystnie na czas trwania postępowania upadłościowego. Syndyk będzie dążył do zbycia posiadanych przez upadłego udziałów. Nie trudno się domyślić, że zazwyczaj wartość takich udziałów jest znikoma lub zerowa. W związku z tym nabywca raczej za szybko się nie znajdzie.

Likwidacja spółki z o.o. – przed ogłoszeniem upadłości robimy porządki

Zanim upadłość spółki z o.o. zostanie ogłoszona, warto zrobić porządki w firmie. Jest na to kilka sposobów:
  • sprzedaż udziałów,
  • likwidacja spółki – dotyczy spółek wypłacalnych,
  • wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości – dotyczy spółki niewypłacalnej.
Dłużnik może po prostu zbyć swoje udziały. Zazwyczaj nie ma jednak zbyt wielu chętnych na taki zakup. Jest to nic więcej jak działanie na zasadzie spychologii. Dłużnik pozbywa się problemu, ale będzie go mieć ktoś inny. Nic więc dziwnego, że trudno jest zbyć udziały w spółce widmo. Dostępne są na rynku oferty kupna zadłużonej spółki sugerujące, że nabywca przejmuje długi spółki. Niektórzy członkowie zarządu spółek myślą, że w taki sposób mogą pozbyć się problemu, ale w rzeczywistości nie wygląda to tak kolorowo. Członkowie zarządu są bowiem odpowiedzialni za zobowiązania spółki, jeśli nie wnieśli w ustawowym terminie o ogłoszenie upadłości spółki. 

Likwidacja spółki z o.o.

Likwidacja spółek może być przeprowadzona, jeśli są one wypłacalne. Spółka z o.o. zadłużona i nie posiadająca majątku powinna wnieść wniosek o upadłość lub otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Jeśli w trakcie likwidacji spółka stanie się niewypłacalna, to likwidatorzy powinni wnieść wniosek o jej upadłość. Zaniechanie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością likwidatorów za zobowiązania spółki. Likwidacja spółki to dość czasochłonny proces. Trzeba sporządzić bilans likwidacyjny, zakończyć sprawy spółki, spieniężyć jej majątek, wezwać wierzycieli do zgłaszania swoich wierzytelności i ich zaspokoić. Na końcu trzeba sporządzić też sprawozdanie likwidacyjne i złożyć wniosek do KRS o wykreślenie spółki z rejestru. Z pewnością nie zajmie to mniej niż 7 miesięcy.

Wniosek o ogłoszenie upadłości

Na wstępie zaznaczę, że w tym wariancie w dokumentacji spółki powinien być porządek, czyli powinny być sporządzone i złożone wszystkie sprawozdania finansowe. Niestety jest to często zaniedbywane przez członków zarządu faktycznie niedziałających już spółek. Zdecydowana większość zarządzających nie ma pojęcia o tym, że niezłożenie sprawozdania jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego. Wróćmy jednak do upadłości spółki. 

Co ma wspólnego wniosek o upadłość spółki z jej likwidacją?

Może okazać się, że upadłość spółki a likwidacja to sytuacje mające ze sobą dużo wspólnego. Sąd upadłościowy, oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości ustala, czy materiał zgromadzony w  sprawie daje podstawę do rozwiązania spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.  Spółki z o.o. osób chcących ogłosić upadłość konsumencką, zazwyczaj nie posiadają żadnego majątku i nie prowadzą od dłuższego czasu działalności. Są to spółki zombie, co do których jedyne właściwe działanie to wykreślenie z rejestru KRS. Nie ma oczywiście pewności co do tego, że sąd upadłościowy uzna, iż spółka powinna zostać wykreślona bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Są jednak na to spore szanse w sytuacji gdy spółka nie ma majątku i nie prowadzi działalności operacyjnej przykładowo od trzech lat. W mojej ocenie jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż sprzedawanie udziałów komuś z rodziny czy swoim znajomym. Będzie się to jednak wiązać z kilkumiesięcznym oczekiwaniem. Im później dłużnik zajmie się kwestią zamknięcia spółki, tym gorzej dla niego. Do członków zarządu należy stosować wyższą miarę staranności, co może mieć wpływ na sposób uzyskania oddłużenia w upadłości konsumenckiej. W mojej ocenie lepiej późno niż wcale. Warto wykazać na wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, że dłużnik w końcu zajął się sprawami dotyczącymi spółki. Tym bardziej, że sąd upadłościowy i tak uzyska informację o tym, czy upadły pełnił funkcję członka zarządu w spółkach prawa handlowego.

Likwidacja spółki z o.o. a upadłość konsumencka. Podsumowanie.

Przygotowując się do złożenia wniosku o upadłość konsumencką, zalecam dłużnikom uporządkowanie ich spraw. Wszelkie pozostałości (tak jak “spółka widmo”) nie będą dobrze świadczyć o dłużniku jako osobie, która powinna wykazywać się należytą starannością w swoich działaniach. Co więcej do przedsiębiorców i członków zarządu stosuje się wyższą miarę staranności, co tym bardziej powinno ich motywować do likwidacji spółki. Znajdują się Państwo z podobnej sytuacji jak ta opisana wyżej? Zapraszamy do kontaktu w naszych siedzibach w Gdyni i w Gdańsku. Po naszej stronie znajduje się kompleksowa obsługa prawna firm: doradztwo biznesowe, restrukturyzacja, negocjacje z wierzycielami, restrukturyzacja spółki z o.o. i inne postępowania.

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł. Tym samym po wykonaniu planu spłaty wierzycieli zostanie umorzonych ponad 280.000,00 zł zobowiązań pieniężnych…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Co to jest cesja wierzytelności?

    Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Ugoda z firmą windykacyjną. Czy warto ją podpisywać?

    Kategorie:

    Ugoda z firmą windykacyjną - czy warto ją podpisywać? Przed tym pytaniem staje wielu dłużników. Ugoda z firmą windykacyjną może być czasami dobrym rozwiązaniem. Może, ale nie musi. Wszystko zależy od sytuacji dłużnika. Działania windykacyjne Po niedawnej zmianie przepisów wedle których sądy z urzędu mają sprawdzać przedawnienie roszczeń zauważalny jest spadek pozwów o zapłatę wnoszonych…

    Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

    Kategorie:

    W odpowiedzi na pytanie kto może ogłosić upadłość konsumencką można stwierdzić krótko – niewypłacalna osoba fizyczna. Ta lapidarna odpowiedź wymaga jednak rozwinięcia. Kiedy dłużnik jest niewypłacalny? Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Kwestię niewypłacalności regulują przepisy prawa upadłościowego. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. W związku…

    Restrukturyzacja firmy kancelaria prawna

    Kategorie:

    Restrukturyzacja spółki z o.o., spółek akcyjnych, przedsiębiorstw, firm jednoosobowych i gospodarstw rolnych to główny zakres naszej działalności. Zespół naszej kancelarii do licencjonowany doradca restrukturyzacyjny (syndyk), adwokaci, radcy prawni, doradcy finansowi i podatkowi. Zajmujemy się szeroko pojętym doradztwem restrukturyzacyjnym oraz doradztwem biznesowym. Prowadzimy negocjacje z wierzycielami dłużnika, aby chronić jego majątek przy jednoczesnym utrzymaniu działalności operacyjnej…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]