Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

W odpowiedzi na pytanie jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego należy uwzględnić cechy wspólne wszystkich postępowań oraz różnice występujące między nimi.  Różnice dotyczą postępowania o zatwierdzenie układu oraz postępowania sanacyjnego i odrębności z nich wynikające zostały ujęte w artykule. W artykule wskażemy również na odrębności dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wprowadzonego do obrotu prawnego czasowo do 30 czerwca 2021r.

Regulowanie zobowiązań 

Z dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik lub zarządca sądowy (w przypadku sanacji) ma zakaz regulowania zobowiązań objętych z mocy prawa układem. Co do zasady są to zobowiązania, które powstały przed dniem otwarcia postępowania.

Zakaz ten nie dotyczy zobowiązań nie objętych układem takich jak zobowiązania zabezpieczone rzeczowo (przykładowo hipoteka, zastaw lub zastaw rejestrowy). Dłużnik musi regulować również zobowiązania powstałe po otwarciu postępowania, takie jak podatki, czynsz najmu bądź leasing operacyjny.

Postępowanie o zatwierdzenie układu nie ma wpływu na kwestię regulowania zobowiązań.

Potrącenia wzajemne wierzytelności

Co do zasady w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego nie można potrącać wzajemnych wierzytelności, które istniały przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Nie dotyczy to postępowania o zatwierdzenie układu.

Zakaz wypowiadania umów najmu, dzierżawy czy kredytu

Od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego do dnia jego zakończenia wynajmujący nie może wypowiedzieć umowy najmu lokalu, w którym prowadzone jest przedsiębiorstwo. Dotyczy to również umów dzierżawy. Zgodę na wypowiedzenie umowy najmu lub dzierżawy może jednak wyrazić rada wierzycieli lub sędzia – komisarz, jeśli rada nie została ustanowiona.

Umowy kredytu

Zakaz wypowiadania umów w zakresie środków postawionych do dyspozycji dłużnika dotyczy również (między innymi) kredytów, leasingów, poręczeń czy umów rachunku bankowego.

Przykład: Umowa odnawialnego kredytu obrotowego w rachunku na kwotę 1 000 000 PLN. Na dzień otwarcia postępowania dłużnik miał wykorzystane 900 000 PLN limitu.

Układem będzie objęte 900 000 PLN i ze względu na otwarcie postępowania bank nie może wypowiedzieć umowy. Co więcej dłużnik będzie mógł wykorzystać na bieżącą działalność pozostałą kwotę 100 000 PLN. Jeśli jednak dłużnik nie będzie regulował zobowiązań dotyczących tych 100 000 PLN to bank będzie mógł wypowiedzieć umowę. Tak powstałe zobowiązanie nie będzie już objęte układem i dłużnik będzie miał obowiązek uregulowania go.

Analogicznie sytuacja przedstawia się dla umów najmu i dzierżawy. Oznacza to, że będą mogły być wypowiedziane, jeśli dłużnik nie będzie regulował zobowiązań z nich wynikających powstałych po otwarciu postępowania.

Powyższe nie dotyczy jednak postępowania o zatwierdzenie układu.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

Zawieszenie egzekucji komorniczych w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem wszczęte przed dniem otwarcia postępowania ulegają zawieszeniu. Możliwe jest również uchylenie zajęcia rachunku bankowego, jeżeli jest to konieczne do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego (dotyczącego wierzytelności objętej układem) po dniu otwarcia postępowania jest niedopuszczalne. Nie dotyczy to wspomnianych już wcześniej wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo (hipoteka, zastaw).

Przykład: Wierzytelność zabezpieczona hipoteką. 

Wierzyciel taki będzie mógł prowadzić postępowanie egzekucyjne, ale wyłącznie z przedmiotu zabezpieczenia. Egzekucję taką można zawiesić, ale tylko na okres trzech miesięcy. Postępowanie sanacyjne jest tu jednak wyjątkiem i w jego trakcie zawieszeniu ulegają również wierzytelności zabezpieczone rzeczowo. 

W uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym zawieszenie egzekucji dotyczącej wierzytelności zabezpieczonej rzeczowo możliwe jest po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Dotyczą one propozycji układowych, które muszą zakładać poziom zaspokojenia wierzyciela nie niższy niż w postępowaniu egzekucyjnym.

W postępowaniu o zatwierdzenie układu nie ma możliwości zawieszenia egzekucji komorniczych.

Potrzebujesz wsparcia kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Zarząd masą układową lub sanacyjną, czyli majątkiem przedsiębiorstwa

Z dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego majątek przedsiębiorstwa staje się masą układową bądź sanacyjną. Zakres i sposób zarządu tą masą warunkowany jest rodzajem otwartego postępowania.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

W tym przypadku dłużnik nie jest ograniczony w zakresie zarządu swoim majątkiem i może nim w pełni zarządzać.

Przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe

Otwarcie tych postępowań ogranicza dłużnika w zarządzaniu majątkiem. Potrzebuje on bowiem zgody nadzorcy sądowego na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Co wchodzi w zakres czynności zwykłego zarządu powinno być wyjaśnione przez nadzorcę na początku postępowania.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

W tym przypadku również obowiązuje ograniczenie w zakresie zarządu majątkiem i dotyczy ono czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.

Postępowanie sanacyjne

Restrukturyzacja firmy w postępowaniu sanacyjnym dedykowana jest zazwyczaj dla firm z daleko posuniętą niewypłacalnością. Jest to postępowanie najdalej ingerujące w sferę majątkową przedsiębiorstwa. Dłużnik uzyskuje największy zakres ochrony, ale w zamian za to traci zarząd nad majątkiem przedsiębiorstwa. Zarząd ten obejmuje zarządca sądowy. W niektórych sytuacjach sąd może jednak zezwolić dłużnikowi na dokonywanie czynności nieprzekraczających zakresu zwykłego zarządu.

Działania sanacyjne

Po otwarciu postępowania sanacyjnego i zatwierdzeniu planu restrukturyzacyjnego zarządca sądowy może podejmować działania sanacyjne mające za cel uzdrowić sytuację przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja firmy może przykładowo polegać na grupowych zwolnieniach bądź odstąpieniu od nierentownych umów bez konieczności regulowania kar umownych.

Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego – podsumowanie

Skutki otwarcia postępowania są nieco zróżnicowane w zakresie poszczególnych rodzajów postępowań. W związku z tym bardzo istotne jest odpowiednie dobranie środków restrukturyzacyjnych, które pozwolą ochronić przedsiębiorstwo przed upadłością. Szukają Państwo pomocy w zakresie restrukturyzacji? Zapraszamy do kontaktu. Dokonamy analizy Państwa sytuacji, wybierzemy odpowiedni rodzaj postępowania i przeprowadzimy postępowanie restrukturyzacyjne celem oddłużenia firmy.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

Co to jest cesja wierzytelności?

Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

Kategorie:

W tym tygodniu nasza praca zaowocowała na tyle, że warto się tym pochwalić. 1. Sąd zatwierdził bowiem układ firmy transportowej. Wkrótce orzeczenie się uprawomocni i po redukcji całości odsetek i rozłożeniu płatności na raty przedsiębiorstwo zacznie wykonywać układ. Układ zakładał całkowite umorzenie odsetek i rozłożenie płatności na 84 miesiące. Kwota wierzytelności objętych układem wynosiła około…

Nakaz zapłaty z PKO BP

Kategorie:

Otrzymany nakaz zapłaty z PKO BP, Pekao czy Santander Bank nie musi wiązać się z widmem egzekucji komorniczej. Dłużnik musi jednak szybko reagować i przejść natychmiast do działania. Z naszej kilkuletniej praktyki wynika, że trudno jest wygrać sprawę o zapłatę z PKO BP czy innym bankiem. Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest jednak zazwyczaj konieczne…

Kiedy upadłość konsumencka nie jest dobrym rozwiązaniem?

Kategorie:

Rosnąca popularność upadłości konsumenckiej nie dziwi bowiem pozwala na powrót do normalnego życia. Dłużnik uwalnia się od egzekucji komorniczej i nie musi zasilać szarej strefy. Ogłaszanie upadłości nie jest jednak dla wszystkich dłużników właściwym sposobem na wyjście z kłopotów. Z naszej praktyki wynika bowiem, że są przypadki w których ogłoszenie upadłości konsumenckiej może skutkować dla…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]