...

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Zastanawiasz się jak ogłosić upadłość konsumencką? Co to tak naprawdę jest i czy pomoc prawnicza jest niezbędna? Czy upadłość konsumencka w Gdańsku różni się przykładowo od upadłości konsumenckiej w Elblągu? W tym tekście odpowiemy na te pytania. Upadłość konsumencka pozwala na uzyskanie oddłużenia. Jak ją ogłosić, aby je uzyskać? Szczegółową instrukcję dotyczącą tego jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można znaleźć na naszym blogu. Do sporządzenia wniosku trzeba się z pewnością rzetelnie przygotować. Tylko wtedy dłużnik może liczyć na uzyskanie oddłużenia, które nie będzie dla niego uciążliwe. Lektura wyżej wskazanego artykułu z pewnością będzie bardzo pomocna przy sporządzaniu wniosku.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadły musi liczyć się z tym, że straci cały swój majątek, który zostanie sprzedany przez syndyka na poczet zaspokojenia wierzycieli upadłego dłużnika. Po zakończeniu postępowania upadłościowego sąd ustali również plan spłaty wierzycieli. Możliwe jest umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat wierzycieli, ale będą to sytuacje sporadyczne.

Znowelizowane przepisy Prawa Upadłościowego, które weszły w życie 24 marca 2020 r. pozwolą praktycznie każdej osobie fizycznej ogłosić tzw. upadłość konsumencką. Ogłoszenie upadłości jest jednak dopiero początkiem całego procesu oddłużenia upadłego w upadłości konsumenckiej. W sytuacji, w której dłużnik nie ma majątku, to powinien dość szybko uzyskać postanowienie w przedmiocie umorzenia zobowiązań bądź ustalenia planu spłaty wierzycieli, czyli zarazem postanowienia określającego zakres umorzenia zobowiązań. Wysokość umorzenia będzie zależna od tego w jakim stopniu dłużnik przyczynił się do powstania lub pogłębienia stanu niewypłacalności. Zatem badanie przyczyn powstania niewypłacalności zostanie przesunięte na etap ustalania planu spłat wierzycieli. W poprzednim stanie prawnym sąd weryfikował tę kwestię na etapie wydawania postanowienia w przedmiocie ogłoszenia upadłości.

Długość planu spłaty wierzycieli

W sytuacji, w której dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli zostanie ustalony na okres od 36 do 84 miesięcy. Sąd, ustalając plan spłat, weźmie pod rozwagę możliwości zarobkowe upadłego oraz jego potrzeby (utrzymanie w zakresie nie przekraczającym podstawowych potrzeb) i osób pozostających na jego utrzymaniu.
Jeśli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności w sposób nie będący rażącym niedbalstwem – przykładowo w wyniku zdarzeń losowych lub poprzez zaniedbania “lekkie”, to plan spłat będzie ustalony na okres do 36 miesięcy.

Upadłość konsumencka – umorzenie zobowiązań

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sąd nie będzie weryfikował stopnia przyczynienia się do powstania stanu niewypłacalności w sytuacji gdy stwierdzi, że upadły nie jest w stanie dokonywać spłat na poczet wierzycieli i stan ten ma charakter trwały. W takiej sytuacji sąd umorzy zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłat wierzycieli.
W sytuacji, gdy brak możliwości dokonywania spłat nie będzie mieć charakteru trwałego, sąd umorzy zobowiązania warunkowo – maksymalnie na okres pięciu lat. Rozstrzygnięcia takiego należy unikać, ponieważ w skrajnie niekorzystnej sytuacji całość procesu oddłużania może potrwać ponad 12 lat. Jest to oczywiście teoretycznie możliwe, ale w praktyce nie powinno mieć miejsca.

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Przygotowanie do złożenia wniosku

Do upadłości dłużnik powinien należycie się przygotować. Chodzi tu w szczególności o:

  • zweryfikowanie jego czynności dotyczących rozporządzenia majątkiem,
  • należyte udokumentowanie stanu zdrowia dłużnika,
  • należyte udokumentowanie ponoszonych wydatków,
  • odpowiednie opisanie stanu powstania niewypłacalności.

W związku z tym zalecamy korzystanie z usług wyspecjalizowanych w Prawie upadłościowym praktyków. Pozwoli to na szybsze uzyskanie oddłużenia oraz mniej dotkliwe dla dłużnika plany spłaty wierzycieli. Współpracując z prawnikami, wszystkie kwestie związane z tym jak ogłosić upadłość konsumencką, będą przejrzyste i wykonane terminowo.

Jeśli szukają Państwo odpowiedzi na pytania dotyczące upadłości konsumenckiej, to zapraszamy do kontaktu. Nasza kancelaria restrukturyzacyjna ma siedzibę w Gdyni i Gdańsku, ale jesteśmy też dyspozycyjni online.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym doprowadził do uratowania gospodarstwa rolnego. Tydzień temu sąd restrukturyzacyjny w Gdańsku zatwierdził bowiem układ zawarty w postępowaniu sanacyjnym gospodarstwa rolnego. W tym samym tygodniu sukcesem zakończona została przez nas restrukturyzacja spółki z o.o. Sąd zatwierdził bowiem układ dużej spółki produkcyjnej (kwota zobowiązań ponad 17 mln zł przysługująca 111 wierzycielom). W…

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na…

    Kurator w spółce z o.o.

    Zastanawiasz się, jak działa kurator w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Kiedy sąd może go powołać i jakie są jego obowiązki? Kurator w sp. z o.o. może być przydatnym narzędziem prawnym. Szczególnie gdy wystąpią sytuacje, w których spółka nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Polskie przepisy przewidują dwa rodzaje kuratorów: kuratora materialnego oraz kuratora procesowego. Każdy…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Oddłużanie firm i osób fizycznych

    Kategorie:

    Oddłużenie firmy w Gdyni i Gdańsku - na czym polega? Co kryje się pod pojęciem oddłużenie firmy i osób fizycznych? Wszelkie działania osłonowe dla dłużnika, które zmierzają do redukcji jego zadłużenia oraz optymalnej, możliwej ochrony jego majątku. Oczywiście przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów wierzycieli. Oddłużanie firm i osób fizycznych nie jest łatwym procesem, ponieważ oczywiste jest,…

    Zawarty układ spółki produkcyjnej

    Kategorie:

    W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym skuteczna restrukturyzacja spółki z o.o. spowodowała, że dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł).…

    Kancelaria odpowiada na pytania czytelników "Rzeczpospolitej"

    Kategorie:

    Na łamach dziennika "Rzeczpospolita" odpowiadamy na pytania czytelników. Z artykułami można zapoznać się w poniższym linku.

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]