Upadłość konsumencka zyskuje na popularności. Liczba ogłaszanych upadłości rośnie lawinowo z roku na rok. Świadomość dłużników w zakresie dobrodziejstw płynących z ogłoszenia upadłości również się poprawia. Od około dwóch lat w zasadzie każdy może mieć szansę na uzyskanie oddłużenia. Jedynie w ściśle określonych przypadkach są może odmówić umorzenia zobowiązań. Zasadnym jest zatem pytanie – czy prawnik w upadłości konsumenckiej jest potrzebny?
Dowiedz się więcej o oddłużeniu w upadłości.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak możemy Ci pomóc.
KontaktSpis treści
Prawnik w upadłości konsumenckiej – czy jest potrzebny?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy prawnik w upadłości konsumenckiej jest potrzebny. Sporządzenie wniosku jest bowiem w zasięgu osoby nieposiadającej wiedzy prawniczej. Na naszym blogu w artykule jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej szczegółowo opisaliśmy zawiłości sporządzania wniosku. Jednak nie tylko samo sporządzenie wniosku jest istotne. Dłużnicy nie mają bowiem wiedzy w jaki sposób prowadzone jest skomplikowane co do zasady postępowanie upadłościowe. Nie znają również zasad zajmowania dochodu przez syndyka. Mogą i zazwyczaj mają duży problem na kluczowym etapie postępowania – czyli ustalenia planu spłaty wierzycieli.
Z naszej praktyki wynika, że w mało skomplikowanych sytuacjach dłużnik może się obejść bez pomocy prawnika. Jakie to będą sytuacje?
- dłużnik nie prowadził działalności gospodarczej,
- dłużnik nie posiada nieruchomości,
- nie ma wielu wierzycieli,
- dłużnik nie ma osób na utrzymaniu,
- możliwości zarobkowe dłużnika odpowiadają jego aktualnemu dochodowi.
Prawnik w upadłości konsumenckiej – dlaczego warto mieć pełnomocnika?
Dłużnik nie może jednak zakładać, że wszystko potoczy się po jego myśli. Jakiś czas temu zgłosiła się do nas klientka, której postępowanie upadłościowe trwa już trzy lata. Nie wynika to ze stopnia skomplikowania, bowiem dłużniczka nie posiadała majątku. Nie ma również wielu wierzycieli. Skorzystała z usług prawnika na etapie sporządzania wniosku. Problemy klientki związane były z koniecznością sporządzenia wniosku o umorzenie zobowiązań. Następnie pojawiła się konieczność ustosunkowania się do pism wierzycieli będącymi odpowiedzią na wniosek dłużniczki o umorzenie zobowiązań. Kolejnym etapem będzie rozprawa w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli bądź umorzenia zobowiązań.
Rzetelne sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie zapewni dłużnikowi spokoju na dalszym etapie postępowania. Konieczne będzie bowiem jeszcze sporządzenie wniosku w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli oraz ewentualne stawiennictwo na rozprawie.
Do czego jest przydatny prawnik w upadłości konsumenckiej?
- Prawidłowe sporządzenie wniosku uwzględniające orzecznictwo sądów upadłościowych.
- Doradztwo w zakresie współpracy z syndykiem.
- Kontrolowanie działań syndyka.
- Sporządzenie wniosku o zmniejszenie wysokości zajęcia dochodu upadłego.
- Wniosek o uzyskanie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego.
- Wniosek o umorzenie zobowiązań bądź ustalenie planu spłaty wierzycieli.
- Reprezentacja na rozprawie o umorzenie zobowiązań / ustalenie planu spłaty wierzycieli.
Kompleksowa obsługa prawna przez prawnika może wyjść dłużnikowi in plus. Zalecamy jednak wybór prawnika specjalizującego się w prawie upadłościowym, ponieważ jest to skomplikowana dziedzina prawa. Sporządzenie wniosku z zachowaniem jedynie wymogów formalnych wynikających z Prawa upadłościowego może być nie wystarczająca do szybkiego uzyskania oddłużenia upadłego.
Podsumowanie.
Koszt obsługi prawnej w postępowaniu upadłościowym zazwyczaj jest dużym wydatkiem dla dłużnika. Jednak obsługa prawna zapewniona przez prawnika wyspecjalizowanego w prawie upadłościowym może zrekompensować poniesione koszty. Przykładowo poprzez szybsze uzyskanie oddłużenia.
O autorze