Postępowanie restrukturyzacyjne

Postępowanie restrukturyzacyjne – poznaj ich rodzaje

Postępowanie restrukturyzacyjne ma chronić przedsiębiorcę przed upadłością. Daje mu możliwość zawarcia układu z wierzycielami oraz ochronę przed egzekucją. Wedle przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego restrukturyzacja firmy może zostać przeprowadzona wedle jednego z czterech postępowań:
  • postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako PZU),
  • przyspieszone postępowanie układowe (dalej jako PPU),
  • postępowanie układowe (dalej jako PU),
  • postępowanie sanacyjne (dalej jako PS).
Nasza kancelaria restrukturyzacyjna jest miejscem, w którym udzielamy kompleksowej pomocy prawnej w zakresie restrukturyzacji.

Postępowanie restrukturyzacyjne – ogólna charakterystyka

Poprzez otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością przedsiębiorca ma możliwość zawarcia układu ze swoimi wierzycielami. Układ zazwyczaj polega na oddłużeniu firmy. Restrukturyzację zadłużenia określają propozycje układowe. W trakcie trwania postępowania dłużnik nie może zaspokajać wierzycieli objętych układem. Daje mu to możliwość na złapanie oddechu i podjęcie działań naprawczych w celu przywrócenia zdolności płatniczej. Co do zasady wszyscy wierzyciele objęci są układem z mocy prawa. Najczęściej występujące wyjątki stanowią:
  • wierzyciele posiadający zabezpieczenie rzeczowe na majątku dłużnika,
  • zobowiązania z tytułu rat leasingu operacyjnego (raty po otwarciu postępowania),
  • opłaty z tytułu najmu – płatności po otwarciu postępowania należy regulować na bieżąco,
  • zobowiązania z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń wynikających ze stosunku pracy,
  • wierzytelności alimentacyjne,
  • wierzytelności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika (wszelkie pozostałe wierzytelności ZUS nie mogą być zredukowane poprzez przyjęcie układu – w rachubę wchodzi jedynie odroczenie terminu płatności bądź rozłożenie na raty).

Postępowanie restrukturyzacyjne – kryteria wyboru

Wybór konkretnego postępowania zależny jest od sytuacji przedsiębiorcy. Im sytuacja przedsiębiorcy jest poważniejsza tym mocniejsze środki restrukturyzacyjne należy stosować. Dokonując wyboru postępowania należy przede wszystkim wziąć pod wzgląd takie czynniki jak:
  • ochrona przed egzekucją na etapie przed otwarciem postępowania,
  • ochrona przed egzekucją po otwarciu postępowania,
  • posiadany majątek,
  • zachowanie kontroli nad firmą,
  • koszty oraz czas trwania postępowania,
  • możliwość odstąpienia od toksycznych umów – bez kar umownych,
  • ochrona przed wypowiadaniem umów przez kontrahentów,
  • wpływ otwarcia postępowania na wizerunek firmy,
  • posiadanie wierzycieli z zabezpieczeniem rzeczowym typu hipoteka bądź zastaw.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Charakterystyka poszczególnych postępowań

Poniżej przedstawiamy rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych – na czym polegają i

Postępowanie o zatwierdzenie układu

W tym przypadku zawarcie układu możliwe jest na zasadzie samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika – przedsiębiorcę. Większość działań odbywa się bez udziału sądu. Sąd tylko zatwierdza przyjęty układ. Istotne jest to, że suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie może być większa niż 15% sumy wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania. Czyli w zasadzie dłużnik nie ma większych zastrzeżeń co do wysokości swoich zobowiązań. Ten rodzaj postępowania cieszy się bardzo znikomym wręcz powodzeniem. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak ochrony przed egzekucją oraz konieczność regulowania zobowiązań. Do plusów można zaliczyć utrzymanie pełnego zarządu nad firmą, możliwość zawarcia układu częściowego z kluczowymi kontrahentami. Należy bowiem pamiętać, o tym że po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorca musi dodać po nazwie swojej firmy słowa “w restrukturyzacji”, co zazwyczaj powoduje ograniczone zaufanie ze strony kontrahentów.

Przyspieszone postępowanie układowe

Czym cechuje się przyspieszone postępowanie układowe? Podobnie jak przy PZU suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie może przekraczać 15% sumy wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jednak w tym przypadku dłużnik uzyskuje dodatkową ochronę w postaci ochrony przed egzekucją (dopiero po otwarciu postępowania) oraz zakazu wypowiadania przez kontrahentów umów istotnych dla działalności dłużnika. Dodatkowo po dniu otwarcia przyspieszonego postępowania układowego dłużnik ma zakaz regulowania świadczeń objętych układem. Zaletą tego postępowania restrukturyzacyjnego jest również jego szybkość. Zazwyczaj ten rodzaj postępowania kończy się przed upływem roku od jego otwarcia. Możliwość zarządu majątkiem jest jednak ograniczona, ponieważ dłużnik potrzebuje zgody nadzorcy sądowego na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Dla każdego przedsiębiorcy te czynności będą inne i powinny zostać ustalone przez nadzorcę sądowego zaraz po otwarciu postępowania. W tym wariancie postępowania możliwe jest również zawarcie układu częściowego. Warto zwrócić również uwagę na to, że wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo (np. hipoteka) mogą dalej prowadzić postępowanie egzekucyjne. W takim przypadku egzekucję komorniczą można zawiesić jedynie na trzy miesiące.

Postępowanie układowe

Ten rodzaj postępowania jest bardzo podobny do PPU. Istotną różnicą jest możliwość uzyskania zabezpieczenia (przed egzekucją komorniczą) na etapie rozpoznawania wniosku. W wyniku takiego zabezpieczenia możliwe jest zawieszenie postępowań egzekucyjnych oraz uchylenie zajęć rachunków bankowych. W związku z możliwością prowadzenia sporów z wierzycielami na etapie przygotowania spisu wierzytelności ten rodzaj postępowania trwa dłużej niż PPU. Może to być postrzegane jako wada bądź zaleta – zależy od sytuacji dłużnika. Z jednej strony dłużnik ma więcej czasu na postawienie swojej firmy na nogi. Z drugiej może mieć problem ze znalezieniem nowych kontrahentów.

Postępowanie sanacyjne

Ten rodzaj postępowania daje dłużnikowi największy zakres ochrony. Jest to jednak okupione utratą zarządu nad majątkiem przedsiębiorstwa. Dłużnik musi również uprawdopodobnić możliwość regulowania bieżących kosztów postępowania. Postępowania sanacyjne dedykowane są zazwyczaj dla restrukturyzacji firm, w których stan niewypłacalności jest na dość zaawansowanym etapie. Do najważniejszych zalet sanacji zaliczyć należy:
  • brak możliwości prowadzenia przez wierzycieli postępowań egzekucyjnych – dotyczy to również wierzycieli z zabezpieczeniem rzeczowym,
  • możliwość odstąpienia od nierentownych umów bez ponoszenia kary umownej – przykładowo umowy najmu lokali w galeriach handlowych,
  • postępowanie zabezpieczające na etapie rozpatrywania wniosku – chodzi o zawieszenie egzekucji komorniczych i uchylenie zajęć rachunków bankowych,
  • możliwość “przymuszenia” opornych wierzycieli z zabezpieczeniem rzeczowym do przyjęcia układu.
Do głównych wad postępowania sanacyjnego można zaś zaliczyć jego koszty, opcjonalną utratę kontroli nad przedsiębiorstwem oraz utratę zaufania wśród kontrahentów.

Postępowanie restrukturyzacyjne – podsumowanie

W podsumowaniu wskazać należy, że im szybciej dłużnik podejmie decyzję o restrukturyzacji tym lepiej dla niego. Wybór rodzaju postępowania uzależniony jest od tego jakiej ochrony potrzebuje dłużnik oraz czy jest w stanie samodzielnie przeprowadzić proces naprawczy swojego przedsiębiorstwa. Z pewnością szybsze zainicjowanie restrukturyzacji zwiększa szanse na uniknięcie upadłości. Warto zatem działać bez zbędnej zwłoki w czym możemy pomóc dokonując analizy Twojej sytuacji i podejmując niezwłocznie działania na rzecz restrukturyzacji Twojego przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja firmy to główny filar naszej działalności. Przeprowadzamy postępowania restrukturyzacyjne oraz restrukturyzację pozasądową. Zapraszamy do kontaktu. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdej sprawy.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

Co to jest cesja wierzytelności?

Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 – podsumowanie roku

Kategorie:

Co tak naprawdę daje restrukturyzacja? Czy warto zaczynać postępowanie restrukturyzacyjne? Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 roku – czyli podsumowanie roku minionego to interesujący temat. Po danych za rok 2020 widać, że zwiększa się świadomość przedsiębiorców o dobrodziejstwach restrukturyzacji. Niestety wciąż nie jest ona zbyt duża. A szkoda, gdyż restrukturyzacja firmy w tym restrukturyzacja spółki z o.o.…

Rosnące raty kredytów - co robić?

Kategorie:

Niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie, COVID-19, wojna w Ukrainie, rekordowa inflacja, rosnące stopy procentowe, a także wzrost wskaźników WIBOR – wszystko to sprawia, że od pewnego czasu raty kredytów rosną w błyskawicznym tempie. Niestety, dla wielu osób stanowi to bardzo poważny problem, z którym nie sposób sobie poradzić. Z jakich rozwiązań można skorzystać, gdy wysokie…

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Kategorie:

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]