Negocjacje z wierzycielami czy upadłość?

Zastanawiasz się co jest korzystniejsze: negocjacje z wierzycielami czy upadłość? Odpowiedź jest oczywista. Negocjacje z wierzycielami w zakresie spłaty zobowiązań na etapie pozasądowym są z pewnością tańszym rozwiązaniem niż postępowania restrukturyzacyjne. Mogą zarazem ochronić dłużnika przed koniecznością ogłoszenia upadłości. Z dniem wejścia w życie Prawa Restrukturyzacyjnego przedsiębiorcy zyskali bardzo dobre narzędzie do wyciągnięcia swojej firmy z problemów finansowych. Dla nas wymiar i zastosowanie tej ustawy są znacznie szersze niż tylko do postępowań sądowych. Wprowadzenie tej ustawy pozwala na przełożenie i zastosowanie narzędzi w niej ujętych do restrukturyzacji poza sądowych, których jako kancelaria restrukturyzacyjna, jesteśmy dużym zwolennikiem.

Negocjuj z wierzycielami i zmniejsz swoje zadłużenie!

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Zakończenie sporu na zasadzie ugody jest zazwyczaj najszybszym i najlepszym rozwiązaniem dla obydwu stron. Restrukturyzacja w ujęciu sądowym jest żmudna i dość kosztowna. Oczywiście w pewnych okolicznościach jest najlepszym rozwiązaniem (przykładowo znaczna liczba wierzycieli bądź wiele postępowań egzekucyjnych w trakcie).

Kiedy rozpocząć negocjacje z wierzycielami?

Z naszego doświadczenia wynika, że im wcześniej przedsiębiorca podejmie działania mające na celu poprawę sytuacji (w tym negocjacje z wierzycielami), tym bardziej można mu pomóc. Niby proste i oczywiste. Jednak wielu ludzi myśli, że jakoś to będzie i sami sobie poradzą. W końcu przez tyle lat z powodzeniem prowadzili swój biznes. W negocjacjach pozasądowych skuteczne jest merytoryczne wyjaśnienie bieżącej sytuacji materialno – finansowej dłużnika. Skonstruowanie i przedstawienie propozycji układowych z jednoczesnym uzmysłowieniem wierzycielom, że “więcej nie dostaną”. Brak zgody na zawarcie porozumienia spowoduje wszczęcie sądowego postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego. Postępowania te wiążą się z dość sporymi kosztami przez co poziom zaspokojenia wierzycieli będzie mniejszy. Na końcu tego łańcuszka jest upadłość, która dla wielu wierzycieli oznacza zaspokojenie na poziomie minimalnym bądź zerowym. W związku z tym w naszej ocenie wskazane jest współdziałanie dłużnika i wierzycieli, aby nie doprowadzić do upadłości.

Czy warto podejmować negocjacje? Test prywatnego wierzyciela

Nawiązując jeszcze do momentu, w którym negocjacje z wierzycielami powinny być podjęte – im szybciej, tym lepiej. Można by również napisać nieco sentymentalnie, że czas leczy rany, a jest on bardzo istotny, gdyż na początku odrzucane argumenty z upływem czasu są akceptowane przez wierzycieli. Warunek jest jeden – argumenty muszą być racjonalne i trzeba dać nieco czasu niektórym wierzycielom, aby zaakceptowali stratę. W takich sytuacjach bardziej opłacalne jest skupienie się na tym, ile można otrzymać zamiast dążyć do tego, aby za wszelką cenę ugrać jak najwięcej. W tym celu bardzo przydatne będzie sporządzenie testu prywatnego wierzyciela.

Negocjacje z wierzycielami czy upadłość? Podsumowanie

Skuteczne negocjacje z wierzycielami mogą zastąpić długie i kosztowne postępowanie restrukturyzacyjne i pozwolą o wiele szybciej uzdrowić sytuację firmy. Warto przy tym powierzyć swoje sprawy profesjonalistom – prawnikom, aby mieć pewność że propozycje układowe zostaną poparte mocnymi argumentami. Trzeba zarazem pamiętać, że wierzyciel w rozmowie z wykwalifikowanym pełnomocnikiem będzie mniej podatny swoim emocjom, co z pewnością pozwoli szybciej znaleźć porozumienie.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

Co to jest cesja wierzytelności?

Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Obowiązek złożenia wniosku o upadłość

Kategorie:

Obowiązek złożenia wniosku o upadłość - w niniejszym artykule opiszemy tę kwestię. Wskażemy również kto jest uprawniony do złożenia takiego wniosku. Wyjaśnimy, kiedy wierzyciel może wnieść o upadłość dłużnika oraz opiszemy kwestię upadłości po zakończeniu wykonywania działalności gospodarczej bądź śmierci przedsiębiorcy. Niewypłacalność i termin na złożenie wniosku o upadłość Niewypłacalność powstaje, gdy dłużnik nie reguluje…

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Jak się bronić?

Kategorie:

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek handlowych może zostać orzeczony na okres do 10 lat. Praktyka pookazuje, że postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej zdarzają się coraz częściej. Szczególnie często z tego narzędzia korzystają urzędy skarbowe. Zainicjowanie postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest dla dłużnika bardzo niebezpieczne. W…

Zamówienia publiczne a restrukturyzacja

Kategorie:

Zamówienia publiczne a restrukturyzacja firmy. Wyjaśniamy, czy wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego może wykluczyć z uczestnictwa w przetargach zamówień publicznych. COVID-19, wojna na Ukrainie, inflacja, galopujące koszty energii, wreszcie brak uzyskania przez Polskę środków z KPO. Wszystko to mocno nadwyręża możliwość niezakłóconego prowadzenia biznesu. Obecnie ze względu na panujące w obrocie gospodarczym warunki bardzo dużo firm jest…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]