...

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym skuteczna restrukturyzacja spółki z o.o. spowodowała, że dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się 99,91%. Zawarty układ spółki produkcyjnej jest zarazem korzystny dla wierzycieli, albowiem zostaną oni spłaceni w stopniu wyższym niż w ramach alternatywnego postępowania upadłościowego.

Jaki rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego należy wybrać dla spółki produkcyjnej?

Dostępne są cztery rodzaje postępowań:

  1. Postępowanie o zatwierdzenie układu.
  2. Przyspieszone postępowanie układowe.
  3. Postępowanie układowe.
  4. Postępowanie sanacyjne.

Szerszy opis postępowań znajdą Państwo na naszym blogu w artykule postępowania restrukturyzacyjne. Obecnie najbardziej popularnym postępowaniem restrukturyzacyjnym jest postępowanie o zatwierdzenie układu, które stanowi około 90% wszystkich spośród inicjowanych postępowań. Nie zawsze jednak jest to odpowiednie rozwiązanie w przypadku spółek o nieco większej skali działalności niż jednoosobowe działalności gospodarcze. Do takich należą właśnie zazwyczaj spółki produkcyjne. Chodzi głównie o to, że samo otwarcie postępowania o zatwierdzenie układu nie chroni spółki przed wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Spółka zyskuje w tej materii ochronę dopiero po złożeniu do sądu restrukturyzacyjnego o zatwierdzenie układu.

Kolejność rozpoznania wniosku restrukturyzacyjnego i upadłościowego

Chodzi o art. 7 ust. 2, art. 11 oraz art. 12 ust. 2 Prawa restrukturyzacyjnego:
Art. 7 [Wszczęcie na wniosek]

2. Przez wniosek restrukturyzacyjny należy rozumieć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz wniosek o zatwierdzenie układu przyjętego w postępowaniu o zatwierdzenie układu.
Art. 11 [Kolejność rozpoznania wniosków] 
W przypadku złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny.
Art. 12 [Zawiadomienie o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego]

1. Sąd restrukturyzacyjny niezwłocznie po powzięciu wiadomości o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości zawiadamia sąd upadłościowy o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego.

2. Sąd upadłościowy wstrzymuje rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego. Wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości nie wyłącza możliwości zabezpieczenia majątku.

Mając na uwadze powyższe dopiero złożenie wniosku o zatwierdzenie układu powoduje, że rozpoznanie ewentualnego wniosku o ogłoszenie upadłości zostanie wstrzymane. Sama zaś procedura głosowania w postępowaniu o zatwierdzenie układu powinna trwać trzy miesiące. Jest to czas, w którym jeden z wierzycieli może wnieść o upadłość i dopiero złożenie wniosku o zatwierdzenie układu wstrzyma rozpoznanie wniosku upadłościowego. Co prawda wątpliwym jest rozpoznanie wniosku upadłościowego w terminie trzech miesięcy, ale zarząd spółki powinien mieć kompleksową wiedzę w kwestii postępowania restrukturyzacyjnego.

Sprawdź jaki rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego jest właściwy dla Twojej spółki.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Kwota wierzytelności spornych, a układ spółki produkcyjnej

Za wierzytelności sporne należy uznać takie, których spółka produkcyjna nie uznaje, bądź nie uznaje ich w jakiejś części. Jeśli suma wierzytelności spornych przekracza 15% ogółu wierzytelności uprawnionych do głosowania to wtedy możliwe jest do wyboru wyłącznie postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne. Na czym polega sanacja pisaliśmy na naszym blogu.

Układ spółki produkcyjnej – podsumowanie

Mając na uwadze powyższe spółka produkcyjna zanim zdecyduje się na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, to powinna skonsultować się z rzetelnym doradcą restrukturyzacyjnym. Najlepiej kwalifikowanym doradcą restrukturyzacyjnym. Pozwoli to dobrać odpowiedni rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, co może mieć kluczowe znaczenie dla możliwości ochrony przedsiębiorstwa. Nasza kancelaria specjalizuje się w przeprowadzaniu postępowań restrukturyzacyjnych. Zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych bywa dość często przyczyną niewypłacalności osób zasiadających w zarządach spółek. W dniu 27 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok dotyczący odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że przyjęty w polskim ustawodawstwie model solidarnej…

    Jak sporządzić sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli

    Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej przez sąd upadłościowy nadchodzi etap jego wykonywania. Pierwsze raty są spłacane w miesiącu, który następuje po miesiącu, w którym dojdzie do uprawomocnienia się postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia planu spłat. Z wykonania planu spłaty wierzycieli upadły musi sporządzić raz w roku sprawozdanie. Sprawozdanie z wykonania planu spłaty…

    Oddłużenie zarządu spółki z o.o. w upadłości konsumenckiej

    Nie każda działalność gospodarcza kończy się sukcesem. Rynkowa rzeczywistość bywa bezlitosna – nieprzewidziane zmiany gospodarcze, błędne decyzje zarządcze, nieuczciwi kontrahenci czy nagła utrata płynności finansowej mogą doprowadzić do bankructwa nawet najlepiej zapowiadającego się biznesu. W takich okolicznościach nie tylko sama spółka traci wypłacalność – mogą ją również stracić osoby nią zarządzające. Pojawia się wówczas pytanie:…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Finansowanie dla firm w kryzysie

    Kategorie:

    Przedsiębiorstwo borykające się z problemami związanymi z płynnością finansową zazwyczaj ma utrudnioną drogę w zdobyciu finansowania. Finansowanie dla firm w kryzysie konieczne jest do kontynuowania działalności operacyjnej. Bywają bowiem sytuacje, gdzie przedsiębiorstwo ma moce przerobowe, ale nie ma środków na zakup materiałów do generowania wyższego dochodu. Finansowanie może być również konieczne ze względu na upływający…

    Pełnomocnictwo do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Kategorie:

    Wiedza o tym jak powinno wyglądać pełnomocnictwo do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym może być kluczowa dla powodzenia restrukturyzacji. Błędne umocowanie będzie bowiem skutkować unieważnieniem głosu oddanego przez wierzyciela. Z naszej praktyki wynika, że najczęstszą przyczyną unieważnienia głosu jest zbyt wąskie umocowanie pełnomocnika. Problem ten dotyczy zarówno pełnomocników nieprofesjonalnych – przykładowo pracowników spółek, jak i…

    Zmiana nadzorcy układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu

    Kategorie:

    Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy dziesiątki postępowań restrukturyzacyjnych. Mowa o postępowaniach o zatwierdzenie układu, postępowaniach sanacyjnych, przyspieszonych postępowaniach układowych oraz postępowaniach układowych. W tych trzech ostatnich postępowaniach to sąd restrukturyzacyjny wyznacza nadzorcę bądź zarządcę. Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się zaś tym, że  to dłużnik wybiera osobę doradcy restrukturyzacyjnego, która będzie pełnić funkcję nadzorcy układu. Czasami…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]