Upadłość przedsiębiorcy – jednoosobowa działalność gospodarcza

Upadłość przedsiębiorcy – jednoosobowa działalność gospodarcza. Od 24 marca 2020 r. upadłość przedsiębiorcy jednoosobowego nie różni się wiele od tzw. upadłości konsumenckiej. Ustawodawca praktycznie zrównał sytuację przedsiębiorcy osoby fizycznej z sytuacją osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Skutki ogłoszenia upadłości dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą są niemalże identyczne jak dla konsumenta. Mam tu na myśli głównie kwestie dotyczące uzyskania oddłużenia. Oddłużenie w upadłości jest w zasięgu przedsiębiorcy bez względu na to, czy wniósł wniosek o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie, czy też tego nie uczynił. Nowelizacja bowiem uchyliła przepisy na kanwie których sądy oddalały wnioski o upadłość byłych przedsiębiorców. Zacznijmy jednak od omówienia różnic.

Upadłość przedsiębiorcy a upadłość konsumencka – różnice

Różnice między upadłością przedsiębiorcy i upadłością konsumencką zawarte są w:

  • Obowiązku wniesienia wniosku o upadłość w ustawowym terminie.
  • Opłacie za wniesienie wniosku.
  • Zaliczce na koszty postępowania.
  • Trybie postępowania.
  • Kosztach postępowania upadłościowego.
  • Koniecznością zawnioskowania o ustalenie planu spłaty wierzycieli.

Obowiązek wniesienia wniosku o upadłość

Konsument nie ma obowiązku wnoszenia o upadłość. To jest jego prawo, ale nie obowiązek. Przedsiębiorca natomiast powinien wnieść o upadłość w terminie 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. Niewypłacalność powstaje, gdy zwłoka w regulowaniu wymagalnych zobowiązań przekracza trzy miesiące.

W przypadku przedsiębiorcy, który wie, że nie uratuje swojej sytuacji – przykładowo poprzez wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego, warto zakończyć sprawy działalności i ją zamknąć. Dzięki temu następnego dnia były już przedsiębiorca uzyska tzw. konsumencką zdolność upadłościową i nie będzie musiał ponosić kosztów związanych z wniesieniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Zadbać trzeba jednak, aby wniosek o upadłość został jednak wniesiony w ustawowym terminie, gdyż może to mieć wpływ na uzyskanie oddłużenia. Alternatywą jest oczywiście ogłoszenie upadłości wedle przepisów ogólnych prawa upadłościowego. Kiedy można ogłosić upadłość firmy opisaliśmy również na naszym blogu.

Zakończenie działalności jako przygotowanie do ogłoszenia upadłości.

W przypadku mniejszych firm zazwyczaj można porozumieć się z pracownikami i rozwiązać umowy za porozumieniem stron. Słusznym i wskazanym działaniem będzie również minimalizowanie powstawania kolejnych zobowiązań oraz ich redukcja. Przykładowo poprzez rozwiązanie umów najmu, dokonanie cesji leasingu czy też sprzedaż posiadanych stanów magazynowych i spłatę wierzycieli. Wszystko to spowoduje, że postępowanie upadłościowe będzie krócej trwało, więc jego koszty będą mniejsze. Dłużnik musi bowiem pamiętać, że koszty postępowania będzie musiał uregulować w trakcie postępowania upadłościowego bądź w planie spłaty wierzycieli. Umorzenie tych kosztów należy do rzadkości. To ile kosztuje upadłość konsumencka pisaliśmy na naszym blogu.

Jeśli dłużnik zadba o zminimalizowanie swoich zobowiązań to będzie to również dla niego in plus w kontekście uzyskania oddłużenia. Pozostawanie biernym z pewnością jest najgorszym rozwiązaniem.

Chcesz ogłosić upadłość?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Opłata za wniesienie wniosku

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wnosi opłatę sądową w kwocie 30 PLN.

Przedsiębiorca wnosi opłatę sądową za rozpatrzenie wniosku w kwocie 1 000 PLN. Dodatkowo musi wnieść zaliczkę na koszty postępowania, która na dzień sporządzenia niniejszego artykułu wynosi 5 148,07 PLN.

Mamy zatem 30 PLN do 6148,07 PLN, czyli kolejny argument za tym, aby zamknąć działalność przed wniesieniem wniosku o ogłoszenie upadłości.

Upadłość przedsiębiorcy – jednoosobowa działalność gospodarcza

Tryb postępowania

Postępowanie upadłościowe przedsiębiorcy co do zasady trwa dłużej. Prowadzone jest bowiem wedle przepisów ogólnych prawa upadłościowego. Zasadnicza różnica tkwi w etapie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości, sporządzeniu listy wierzytelności, sporządzeniu planów podziału funduszy masy upadłości i odrębnym planów podziału. Na naszym blogu dość dokładnie opisaliśmy etapy postępowania upadłościowego.

Koszty postępowania upadłościowego

Jak już zostało wyżej wskazane koszty upadłości konsumenckiej są znacznie mniejsze niż upadłość firmy. Warto przy tym zakończyć jak najwięcej spraw związanych z prowadzoną działalnością. W szczególności zbycie po cenach rynkowych majątku i równa stosunkowa spłata wierzycieli. Dzięki temu syndyk szybciej zakończy postępowanie upadłościowe, zatem koszty postępowania będą niższe i upadły szybciej uzyska plan spłaty wierzycieli.

Konieczność zawnioskowania o ustalenie planu spłaty wierzycieli

Upadłość przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą nie powoduje, że po zakończeniu postępowania upadłościowego sąd z automatu przejdzie do ustalenia planu spłaty wierzycieli. Upadły przedsiębiorca ma bowiem 30 dni na wniesienie wniosku o ustalenie planu spłaty wierzycieli. Termin ten liczy się od dnia obwieszczenia o zakończeniu postępowania upadłościowego.

Ustalenie planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej następuje bez konieczności ingerowania upadłego. Syndyk po upływie terminu do zgłaszania wierzytelności i zakończeniu likwidacji majątku sporządza projekt planu spłaty wierzycieli. Plan ten wraz ze stanowiskiem upadłego oraz wierzycieli syndyk składa sądowi.

Na naszym blogu znajdziesz artykuł omawiający proces restrukturyzacji firmy jednoosobowej. Zapraszamy do zapoznania sie z  nim!

Upadłość przedsiębiorcy – jednoosobowa działalność gospodarcza – podsumowanie

Konkludując warto wskazać, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną może zamknąć działalność i ogłosić upadłość konsumencką. Bardzo dobrze jakby wniósł o upadłość w terminie ustawowym wskazanym dla przedsiębiorcy. Każda decyzja powinna być jednak przemyślana, a przygotowanie do ogłoszenia upadłości powinno być poparte działaniami, które ułatwią uzyskanie oddłużenia. W tym celu należy zadbać przede wszystkim o to, aby wskutek działalności dłużnika nie doszło do zwiększenia stanu niewypłacalności.

Przedsiębiorca zastanawiając się nad ogłoszeniem upadłości powinien skonsultować swoją sytuację z doradcą restrukturyzacyjnym, który odpowie mu na pytanie czy upadłość jest odpowiednim rozwiązaniem. Postępowanie restrukturyzacyjne również pozwala na redukcję zobowiązań. Dodatkowym atutem restrukturyzacji jest zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika.

Postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe to główne filary naszej działalności. Zapraszamy do kontaktu wszystkich przedsiębiorców chcących znaleźć wyjście z trudnej sytuacji finansowej w jakiej się znaleźli. Zapewniamy indywidualne podejście do każdej sprawy.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zmiana nadzorcy układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu

    Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy dziesiątki postępowań restrukturyzacyjnych. Mowa o postępowaniach o zatwierdzenie układu, postępowaniach sanacyjnych, przyspieszonych postępowaniach układowych oraz postępowaniach układowych. W tych trzech ostatnich postępowaniach to sąd restrukturyzacyjny wyznacza nadzorcę bądź zarządcę. Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się zaś tym, że  to dłużnik wybiera osobę doradcy restrukturyzacyjnego, która będzie pełnić funkcję nadzorcy układu. Czasami…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Restrukturyzacja firmy Toruń - Kancelaria Lipiński i Wspólnicy

    Kategorie:

    Czeka Cię restrukturyzacja firmy? Nasza kancelaria restrukturyzacyjna to dobre miejsce, aby otrzymać specjalistyczną pomoc. Zespół kancelarii tworzy licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, prawnicy i ekonomiści. Poniżej przedstawiamy skrótowo najważniejsze informacje informacje o restrukturyzacji firmy. Czym jest i co daje postępowanie restrukturyzacyjne? Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest: ochrona firmy przed upadłością, odzyskanie zdolności płatniczej przez dłużnika poprzez zawarcie układu…

    Komentarz kancelarii dla Gazety Finansowej

    Kategorie:

    Komentarz kancelarii dla Gazety Finansowej. Wypowiedzieliśmy się o roli restrukturyzacji, która jak nigdy wcześniej jest obecnie potrzebna wielu przedsiębiorstwom. 

    Doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Lipiński nadzorcą układu Motocave sp. z o.o.

    Kategorie:

    Szanowni Państwo,W dniu 2 marca 2021 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nr 41 / 2021 poz. 14745 ukazało się obwieszczenie o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu wobec Motocave spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Ku Ujściu 60 (80-549 Gdańsk), o numerze KRS 0000651455, NIP 5833223040, REGON 366038068. Postępowanie prowadzone jest…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]