Ile trwa upadłość konsumencka?

Nasi Klienci bardzo często pytają ile trwa upadłość konsumencka? Odpowiedź uzależniona jest od tego w jakim trybie jest prowadzone postępowanie upadłościowe. Sąd może orzec o prowadzeniu postępowania w trybie ogólnym, bądź odrębnym dedykowanym dla konsumentów. Jeśli postępowanie będzie prowadzone w trybie odrębnym, a syndyk będzie sprawnie działał to przy małej liczbie wierzycieli i braku majątku postępowanie powinno zakończyć się w terminie krótszym niż rok i następnie sąd ustali plan spłat wierzycieli.
Wariant dłuższy – tryb ogólny
Prowadzenie postępowania w trybie ogólnym oznacza dłuższe postępowanie upadłościowe. W związku z tym koszty ogłoszenia upadłości będą również większe. Czas trwania postępowania uzależniony jest m.in. od liczby wierzycieli, stopnia skomplikowania postępowania bądź składu masy upadłościowej. W upadłości konsumenckiej  większość postępowań jest bezmasowych. Skupimy się zatem na wariancie szybszym. Jest nim tryb uproszczony, dedykowany właśnie dla upadłości konsumenckich.
Wariant krótszy – tryb uproszczony
Tryb odrębny bądź też uproszczony dedykowany jest do postępowań mało skomplikowanych. Są to przykładowo postępowania, w których upadły nie ma żadnego majątku. Mogą to być również sytuacje, w których upadły posiada kilku wierzycieli i nieruchomość bądź auto. Takie przynajmniej są założenia ustawodawcy, który wprowadził tryb uproszczony nowelizacją, która weszła w życie 24 marca 2020r. Z naszej praktyki wynika niestety, że niektóre sądy niechętnie korzystają z trybu uproszczonego, co znacznie skróciłoby postępowanie upadłościowe. Czas trwania postępowania ma bowiem dla upadłego bardzo duże znaczenie. Wpływa choćby na to ile wynagrodzenia zajmie upadłemu syndyk. W czasie trwania postępowania część wynagrodzenia upadłego stanowi bowiem masę upadłości. Zatem upadły „dzieli” się swoim wynagrodzeniem z syndykiem. W trybie uproszczonym w sytuacji, gdy upadły nie posiada żadnego majątku syndyk mógłby zakończyć postępowanie w kilka miesięcy. Tryb ogólny postępowania upadłościowego nie daje takiej możliwości.
Zakończenie postępowania
Upadłość konsumencka powinna przebiegać szybko. Po nowelizacji, która weszła w życie w marcu 2020r. postanowienie o ustaleniu planu spłat wierzycieli jest równoznaczne z zakończeniem postępowania. Oznacza to, że od tego momentu wynagrodzenie upadłego nie wchodzi do masy upadłości. Sąd natomiast ustali plan spłat wierzycieli, który może być dla upadłego bardziej korzystny niż postępowanie upadłościowe. Mowa tu oczywiście o części wynagrodzenia, która będzie przekazywana na spłaty wierzycieli. Z tego też powodu z punktu widzenia upadłego istotne jest, aby postępowanie upadłościowe zakończyć najszybciej. Ile trwa upadłość konsumencka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedynie w drodze szacunku można w przybliżeniu określić ramy czasowe postępowania na około 12 miesięcy. Możliwe jest szybsze zakończenie postępowania. Wymagane do tego jednak jest to, aby sąd orzekł o przeprowadzeniu postępowania upadłościowego wedle trybu uproszczonego. Wtedy wiele będzie zależeć od warsztatu pracy syndyka. W mojej ocenie postępowanie upadłościowe w którym upadły nie ma żadnego majątku i ma kilku wierzycieli powinno zakończyć się w ciągu około 7 – 8 miesięcy. Mowa tu oczywiście o postępowaniu w trybie uproszczonym.
Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Kancelaria odpowiada na pytania czytelników "Rzeczpospolitej"

    Kategorie:

    Na łamach dziennika "Rzeczpospolita" odpowiadamy na pytania czytelników. Z artykułami można zapoznać się w poniższym linku.

    Jak zawrzeć układ z wierzycielami?

    Kategorie:

    Przepisy prawa restrukturyzacyjnego bardzo precyzyjnie opisują kryteria przyjmowania układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Zasady te jednak nie wyjaśniają tego, jak zawrzeć układ z wierzycielami. Czyli w jaki sposób rozmawiać z wierzycielami, aby głosowali za przyjęciem układu. W mojej ocenie jest to jedno z ważniejszych zadań dla doradcy restrukturyzacyjnego, który przeprowadza wraz z dłużnikiem postępowanie restrukturyzacyjne. Kryteria…

    Zatwierdzony układ z wierzycielami spółki

    Kategorie:

    Miło nam poinformować, że Sąd Restrukturyzacyjny we Wrocławiu zatwierdził układ zawarty z wierzycielami spółki. W uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym prowadzonym przez spółkę z o.o. pełniliśmy funkcję nadzorcy układu. Od otwarcia postępowania do zatwierdzenia układu minęło niespełna pół roku. Można zatem śmiało stwierdzić, że uproszczona restrukturyzacja spełniła swą funkcję szybkiego ratunku dla przedsiębiorstw zagrożonych upadłością. Zatwierdzony układ…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]