Upadłość konsumencka 2021

Upadłość konsumencka 2021 nie przyniosła dużych zmian w upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Główna zmiana polegała na wprowadzeniu z dniem 1 lipca 2021 r. Krajowego Rejestru Zadłużonych. Tym samym postępowanie upadłościowe zostało przeniesione do systemu teleinformatycznego. Wnioski o ogłoszenie upadłości są od tamtej pory składane w postaci elektronicznej. Podobnie wszelkie pisma w trakcie postępowania upadłościowego. Akta postępowania są prowadzone również jedynie w postaci elektronicznej. Strony postępowania będą mieć dostęp do systemu i będą mogły na bieżąco śledzić podejmowane czynności przez syndyka czy sędziego – komisarza.

Upadłość konsumencka 2020 – podsumowanie roku

Zmiana przepisów prawa upadłościowego, która weszła w życie z dniem 24 marca 2020 r. spowodowała jeszcze większy niż dotychczas wzrost ogłaszanych upadłości konsumenckich. Zostało ich bowiem ogłoszonych 13 084, co jest wyższym wynikiem w porównaniu do 2019 r. aż o 64,5%. W ostatnim kwartale 2020 r. zostało ogłoszonych aż 5055 upadłości konsumenckich. Dla porównania w całym 2017 roku zostało ogłoszonych 5535 upadłości. Wzrost jest zatem bardzo duży. Potwierdza on przewidywania ustawodawcy, że w kolejnych latach liczba ogłaszanych upadłości będzie wciąż rosnąć. Jest to skutkiem liberalizacji przepisów dotyczących ogłaszania upadłości. Należy jednak pamiętać, że przepisy dotyczące uzyskania oddłużenia nie zostały aż tak bardzo zliberalizowane.

Ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Plusem jest to, że dłużnicy, wobec których sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości ze względu na rażące niedbalstwo w doprowadzeniu do stanu niewypłacalności, mogą uzyskać oddłużenie. Może dojść jednak do niego po upływie nawet siedmiu lat. Sąd może też odmówić umorzenia zobowiązań. Z tego względu zalecamy dłużnikom chcącym ogłosić upadłość konsumencką kontakt z naszą kancelarią. Skrupulatne zweryfikowanie sytuacji majątkowo – finansowej dłużnika i rzetelne przygotowanie wniosku pozwoli na szybsze uzyskanie umorzenia zobowiązań. Trzeba bowiem pamiętać, że złożenie wniosku to dopiero początek procesu oddłużania w procesie, jakim jest upadłość konsumencka. Sprawdź też: upadłość firmy

Przebieg postępowania

Sąd może orzec o przeprowadzeniu postępowania upadłościowego wedle przepisów ogólnych bądź wedle trybu uproszczonego. Tryb uproszczony dedykowany jest dla upadłości konsumenckich, lecz nie musi być wybierany przez sądy. Poniżej przedstawiamy przebieg postępowania upadłościowego wraz z wykonaniem planu spłaty wierzycieli:
  • wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości,
  • rozpoznanie wniosku przez sąd i ogłoszenie upadłości,
  • postępowanie upadłościowe,
  • likwidacja masy upadłości przez syndyka,
  • zgłaszanie wierzytelności przez wierzycieli,
  • ustalenie planu spłaty wierzycieli bądź umorzenie zobowiązań bez jego ustalania lub odmowa ustalenia planu spłaty wierzycieli,
  • wykonanie planu spłaty wierzycieli,
  • umorzenie zobowiązań upadłego niespłaconych w wyniku zrealizowania planu spłaty wierzycieli.

Upadłość konsumencka 2021 – podsumowanie

2021 rok był kolejnym rokiem z rekordową liczbą ogłoszonych upadłości. Wprowadzone zmiany polegające na informatyzacji postępowania usprawniły cały proces. Teraz jest możliwość szybszego unormowania swojej sytuacji majątkowo – finansowej. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu osoby, które stoją przed sytuacją upadłości konsumenckiej w Słupsku, Gdyni i Gdańsku – gdzie znajdują się nasze siedziby. Działamy też dla klientów z pozostałych miast przy wykorzystaniu narzędzi online. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, co pozwala w optymalny sposób oddłużać naszych klientów.
Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zmiana nadzorcy układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu

    Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy dziesiątki postępowań restrukturyzacyjnych. Mowa o postępowaniach o zatwierdzenie układu, postępowaniach sanacyjnych, przyspieszonych postępowaniach układowych oraz postępowaniach układowych. W tych trzech ostatnich postępowaniach to sąd restrukturyzacyjny wyznacza nadzorcę bądź zarządcę. Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się zaś tym, że  to dłużnik wybiera osobę doradcy restrukturyzacyjnego, która będzie pełnić funkcję nadzorcy układu. Czasami…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Wypowiedzenie umowy leasingu - co robić?

    Kategorie:

    Jakie możliwości ma przedsiębiorca, któremu grozi wypowiedzenie umowy leasingu bądź umowa została już wypowiedziana? W tym artykule omówimy możliwe do zastosowania rozwiązania w kontekście problemów z umowami leasingu. Wypowiedzenie umowy leasingu - co robić? Możliwe rozwiązanie uwarunkowane jest sytuacją przedsiębiorcy. Kluczowa jest tu kwestia jaki jest obecny status umowy leasingu. W sytuacji, gdy umowa nie…

    Czy zawarcie układu jest opłacalne dla wierzyciela?

    Kategorie:

    Sporo już napisaliśmy na naszym blogu o korzyściach płynących dla dłużnika z zawarcia układu z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Najwyższa zatem pora, aby poświęcić również niego uwagi wierzycielom. W niniejszym artykule odpowiemy na najważniejsze z perspektywy wierzyciela pytanie, czyli CO JA Z TEGO BĘDĘ MIAŁ? Zwiększające się obecnie problemy polskich przedsiębiorców powodują rosnącą liczbę postępowań…

    Nowa uproszczona restrukturyzacja - na czym polega?

    Kategorie:

    1 grudnia 2021 r. weszły w życie rewolucyjne zmiany związane z wprowadzeniem w życie Krajowego Rejestru Zadłużonych. Skończyła się zarazem era uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. W życie weszły bowiem znowelizowane przepisy Prawa restrukturyzacyjnego, które zmodyfikowały dotychczasowe postępowanie o zatwierdzenie układu. Modyfikacja ta wprowadza nową uproszczoną restrukturyzację, która jest bardzo zbliżona do jej pierwotnej wersji. Głównym jej…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]