Upadłość czy restrukturyzacja?

W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie upadłość czy restrukturyzacja. Restrukturyzacja daje przedsiębiorcom możliwość oddłużenia firmy i ochrony przedsiębiorstwa przed upadłością. Reatrukturyzacja spółki z o.o. może dodatkowo uchronić jej zarząd przed odpowiedzialnością za długi spółki. Jednak czy restrukturyzacja jest zawsze możliwa? Jeśli nie to kiedy przedsiębiorca może liczyć na ratunek przed upadłością, a kiedy upadłość jest nieunikniona?

Termin na wniesienie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego

W celu ochrony przed odpowiedzialnością za długi spółki zarząd powinien postarać się o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w terminie na wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości. Termin ten wynosi 30 dni od momentu powstania stanu niewypłacalności. Przepisy prawa umożliwiają jednak przedsiębiorcy otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego na wcześniejszym etapie. Może on bowiem wnieść o otwarcie postępowania w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością. W tym celu powinien wykazać, że wedle jego sytuacji ekonomicznej wkrótce może stać się niewypłacalny.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego

Postępowanie restrukturyzacyjne to rozwiązanie, które pozwala firmom na wyjście z trudnej sytuacji finansowej, a jednocześnie na uniknięcie upadłości. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Trudno się temu dziwić – sytuacja gospodarcza jest trudna, w związku z czym problemy finansowe dotykają coraz więcej firm. Na szczęście nie zawsze trudna sytuacja musi prowadzić do upadłości. Dobrze przeprowadzone postępowanie restrukturyzacyjne może okazać się ratunkiem dla firmy. Co więcej, może to być szansa na odzyskanie przez nią płynności finansowej, która jest tak ważna dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o restrukturyzacji przedsiębiorca powinien dokładnie przeanalizować nie tylko sytuację finansową firmy, ale też stan zadłużenia. W przypadku dłużnika mającego zdolność restrukturyzacyjną, sąd rozpatrując wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, weryfikuje dwie kwestie. Pierwsza z nich to stan niewypłacalności bądź zagrożenia niewypłacalnością. Tutaj pod uwagę brane są aktualne finanse firmy, a także prognozy i przewidywania dotyczące tego, w jaki sposób finanse te mogą kształtować się w najbliższym czasie. Druga kwestia to pokrzywdzenie wierzycieli. Jeśli otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego miałoby skutkować pokrzywdzeniem wierzycieli, to sąd odmówi otwarcia postępowania. Przedsiębiorcy, którzy chcą zdecydować się na złożenie wniosku restrukturyzacyjnego, powinni – najlepiej podczas konsultacji z prawnikiem doświadczonym w zakresie restrukturyzacji i upadłości firm – przeanalizować kwestię tego, czy postępowanie restrukturyzacyjne mogłoby skutkować pokrzywdzeniem wierzycieli. Z punktu widzenia sądu jest to kwestia niezwykle istotna.

Potrzebujesz pomocy kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Odmowa otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego

Jak już zostało wyżej wskazane sąd odmówi otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, jeśli miałoby to skutkować pokrzywdzeniem wierzycieli. Sąd nie otworzy również postępowania układowego lub sanacyjnego, jeśli nie została uprawdopodobniona zdolność dłużnika do bieżącego regulowania kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu. Właśnie dlatego przedsiębiorca, który chce skorzystać z możliwości, jakie daje restrukturyzacja, powinien w pierwszej kolejności upewnić się, że będzie w stanie uregulować koszty postępowania restrukturyzacyjnego. Wiąże się ono z pewnymi zobowiązaniami finansowymi, których firma musi dopełnić. Prawo upadłościowe jasno reguluje te kwestie. To jeszcze jeden powód, dla którego warto zdecydować się na wsparcie prawnika. Niestety, jeśli sąd uzna, że postępowanie restrukturyzacyjne miałoby doprowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli, jedyną możliwością dla przedsiębiorcy będzie ogłoszenie upadłości firmy.

Upadłość czy restrukturyzacja? Czym jest pokrzywdzenie wierzycieli?

Pokrzywdzenie wierzycieli nie sprowadza się jedynie do porównania poziomu zaspokojenia w upadłości czy egzekucji komorniczej z tym co oferuje dłużnik w układzie. Z drugiej strony nie można całkowicie rozpatrywać pokrzywdzenia wierzycieli w oderwaniu od poziomu zaspokojenia wierzycieli. Pokrzywdzenie wierzycieli ma znaczenie szersze niż poziom spłaty zobowiązań przez dłużnika. Mogą zdarzyć się sytuacje, gdzie zaspokojenie wierzycieli w układzie będzie niższe niż w upadłości, a pomimo to nie dojdzie do pokrzywdzenia wierzycieli. Poziom zaspokojenia wierzycieli będzie tym mniejszy im dłużnik dłużej zwleka z wnioskiem o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że na postępowanie restrukturyzacyjne warto zdecydować się jak najszybciej. Nie ma sensu oczekiwanie na to, aż sytuacja finansowa się pogorszy – szczególnie jeśli nie ma perspektyw na poprawę sytuacji. Tak naprawdę im szybciej złożony zostanie wniosek restrukturyzacyjny, tym większa szansa na to, że restrukturyzację uda się przeprowadzić w satysfakcjonujące dla przedsiębiorcy sposób. No i najważniejsze – zwiększy się szansa na uniknięcie upadłości. 

Upadłość czy restrukturyzacja?

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że dłużnik powinien rozpocząć restrukturyzację bez zbędnej zwłoki. Pozwoli mu to na zachowanie większej wartości netto majątku przedsiębiorstwa. Co najważniejsze dłużnik będzie dysponować większymi funduszami na przeprowadzenie restrukturyzacji, a bez nich restrukturyzacja jest niemożliwa. Trudno bowiem będzie przekonać wierzycieli do głosowania za układem, jeśli przedsiębiorstwo nie dysponuje funduszami na prowadzenie działalności operacyjnej. W obecnych pandemicznych czasach szczególnie pomocne dla przedsiębiorcy może okazać się uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Pozwala ono bowiem w szybki sposób przeprowadzić restrukturyzację firmy bądź restrukturyzację gospodarstwa rolnego.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Opłacalność zawarcia układu dla wierzycieli. Kancelaria w mediach

    Kategorie:

    Wiele zostało napisane o restrukturyzacji i o jej zaletach, widzianych jednak z perspektywy dłużnika. Nawarstwiające się obecnie problemy polskich firm powodują zwiększoną liczbę postępowań restrukturyzacyjnych. Uzasadnionym zatem jest poświęcenie uwagi wierzycielom i postawienie pytania o opłacalność zawarcia układu dla wierzycieli. Na łamach dziennika Rzeczpospolita udzielamy odpowiedzi na pytanie czy zwarcie układu jest opłacalne dla wierzyciela.…

    Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

    Kategorie:

    Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego zakończona sukcesem. W tej sprawie wszystko zaczęło się od wyznaczenia naszej kancelarii przez sąd na nadzorcę sądowego. Dziś w ramach przyspieszonego postępowania układowego sąd zatwierdził układ zakładający średnią redukcję kapitału w wysokości 30% oraz całkowite umorzenie odsetek i kosztów dochodzenia wierzytelności. Co ciekawe za układem wypowiedziało się 100% wierzycieli. Zatwierdzony układ gospodarstwa…

    Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

    Kategorie:

    Ustawa Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia dwa sposoby ukończenia sądowego etapu postępowania restrukturyzacyjnego - zakończenie i umorzenie. Zdarzenia te pociągają za sobą różne skutki prawne. Warto zaznaczyć, że w przypadku negatywnego rezultatu postępowania restrukturyzacyjnego, otwierają one przedsiębiorcy drogę do wyboru innych rozwiązań dla swojego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnię, na czym polega umorzenie i zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]