Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie testu prywatnego wierzyciela, czyli przeprowadzenie symulacji postępowania upadłościowego. Masz nadmierne zadłużenie w ZUS i chcesz wyjść na prostą? Zapoznaj się z tym artykułem i skontaktuj się z naszą kancelarią.

Czym jest zawarcie układu z wierzycielami w ramach postępowania restrukturyzacyjnego?

Restrukturyzacja firmy jednoosobowej, restrukturyzacja spółki z o.o., czy też każdej innej firmy w oparciu o przepisy Prawa restrukturyzacyjnego daje możliwość zawarcia układu z wierzycielami. Otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne może przedsiębiorca, który jest niewypłacalny, bądź tą niewypłacalnością zagrożony. Samo otwarcie postępowania daje zaś przykładowo ochronę przed egzekucją komorniczą. Dłużnik nie musi również w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego spłacać zobowiązań o objętych układem. Zwieńczeniem postępowania jest zaś ewentualne zawarcie układu z wierzycielami. Układ ten zazwyczaj polega na ustaleniu nowych zasad spłaty zobowiązań oraz ich częściowemu umorzeniu. Wyjątkiem w zakresie umorzenia są właśnie zobowiązania wobec ZUS, albowiem wedle treści art. 160 Prawa restrukturyzacyjnego możliwe jest wyłącznie ich rozterminowanie. Samo rozłożenie zobowiązań wobec ZUS jest często wystarczające do odzyskania płynności finansowej.

Może zainteresować Cię również artykuł oddłużenie byłego przedsiębiorcy

Układ ratalny z ZUS na zasadzie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Rozłożenie płatności wobec ZUS możliwe jest również w ramach tzw. układu ratalnego z ZUS. Z naszej praktyki wynika jednak, że długość spłaty takich układów jest zazwyczaj krótsza niż w ramach układu zawartego w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Jeśli jednak przedsiębiorstwo ma zadłużenie tylko wobec ZUS to układ ratalny może być najlepszym rozwiązaniem. Głównie ze względu na koszty. Postępowanie restrukturyzacyjne wiąże się bowiem czasami ze znacznymi kosztami dla dłużnika.

Jak już wyżej wskazaliśmy w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Może jednak zdarzyć się, że ZUS może nie być zainteresowany zawarciem układu z dłużnikiem. Argumentacja ZUS w tej materii bywa różna i zazwyczaj pokrętna. W takich sytuacjach, jeśli kwota zobowiązania wobec ZUS nie jest zbyt duża to można przegłosować ZUS. Warunkiem koniecznym do tego jest, aby wysokość zobowiązania wobec ZUS nie była wyższa niż 1/3 ogółu zobowiązań objętych układem. Jeśli zatem pozostali wierzyciele mający ponad 2/3 ogółu zobowiązań zagłosują za układem to układ może być zawarty.

Potrzebujesz wsparcia kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Na jaki okres można zawrzeć układ z ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego?

Nie ma jakiegoś skonkretyzowanego okresu spłat, na który można zawrzeć układ z ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego. Termin spłat wynika bowiem ze struktury zobowiązań oraz stopnia zaspokojenia w ramach postępowania upadłościowego. W większości przypadków nie ma jednak większych trudności, aby zawrzeć układ z ZUS na okres 7 czy 8 lat. Podkreślamy jednak, że długość spłaty zobowiązań ZUS musi wynikać z analiz wykonanych w teście prywatnego wierzyciela. Istotne jest tu również ustalenie rzeczywistej wartości spłat, czyli zdyskontowanie propozycji spłat dla ZUS.

Test prywatnego wierzyciela

Można śmiało postawić tezę, że test prywatnego wierzyciela (dalej jako „TPW”) jest najtrudniejszym elementem planu restrukturyzacyjnego. To właśnie na podstawie TPW ZUS będzie w znacznej mierze opierał swoją analizę w zakresie oddania głosu nad układem. Prawidłowe sporządzenie testu prywatnego wierzyciela ma zatem kluczowe znaczenie dla powodzenia restrukturyzacji. Prawidłowe sporządzenie TPW wymaga również szerokiej wiedzy. Zarówno ekonomicznej, jak i prawniczej. Nasza praktyka pokazuje, że sporą część TPW moglibyśmy podważyć jako niestarannie wykonanych. W głównej mierze chodzi o brak zdyskontowania stopnia zaspokojenia ZUS w ramach układu.

Wycena majątku

W TPW konieczne jest wskazanie całego majątku dłużnika. Jego wartość musi oszacować nadzorca bądź zarządca sądowy. Nie musi przy tym korzystać z usług biegłych w osobach rzeczoznawców majątkowych. Nienależyta wycena (przykładowo nieruchomości) może być kontestowana przez wierzycieli. W tym oczywiście przez ZUS. Z tego względu nasza kancelaria zawsze zaleca sporządzenie wycen. W szczególności w tych większych postępowaniach restrukturyzacyjnych.

W zakresie oszacowania wartości majątku istotna jest również jego wartość likwidacyjna. To właśnie tę wartość trzeba przyjąć w teście prywatnego wierzyciela. W tym celu trzeba potrafić uzasadnić przyjmowane dyskonto z tytułu sprzedaży wymuszonej.

Nie będziemy zagłębiać się w pozostałe kwestie dotyczące sporządzania TPW. Odsyłamy w tym zakresie do artykułów na naszym blogu. Podkreślamy jednak, że TPW jest kluczowy w zakresie powodzenia restrukturyzacji zobowiązań ZUS.

Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS, a kategorie spłaty w ramach postępowania upadłościowego

Najczęściej sporną kwestią w zakresie TPW są kategorie zaspokojenia w ramach postępowania upadłościowego. Jak już wyżej wskazaliśmy w ramach TPW przeprowadza się symulację stopnia zaspokojenia w upadłości. Właśnie w ramach postępowania upadłościowego ZUS może być zaspokajany w ramach aż trzech kategorii zaspokojenia. Mowa tu o art. 342 Prawa upadłościowego. Norma prawna wyinterpretowana w tym artykule jest najczęściej osią sporu pomiędzy nadzorcą / zarządcą sądowym a ZUS. Ten ostatni uważa bowiem, że wszelkie należności ZUS za okres trzech ostatnich lat powinny być ujęte w kategorii pierwszej. Czyli przed większością pozostałych wierzycieli ujmowanych w kategorii drugiej. Stanowisko ZUS wynika z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które jest błędne. Trzeba bowiem pamiętać, że prawo upadłościowe jest prawem szczególnym wobec pozostałych norm prawnych.

Błędnie sporządzony TPW. Brak zgody ZUS na zawarcie układu.

W sytuacji, gdy test prywatnego wierzyciela zostanie błędnie sporządzony to ZUS zagłosuje przeciwko układowi. Jeśli wysokość wierzytelności ZUS jest wyższa niż 1/3 ogółu wierzytelności objętych układem to układ nie zostanie przyjęty. Restrukturyzacja zakończy się zatem niepowodzeniem. Z tego względu restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS powinna być przeprowadzona przez doświadczoną kancelarię.

Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS. Podsumowanie.

Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS jest bardzo częstym przypadkiem w praktyce. Przedsiębiorca podejmując taką próbę musi mieć na uwadze, że niepowodzenie restrukturyzacji może zakończyć się ogłoszeniem upadłości. Z tego względu warto korzystać z usług doświadczonych specjalistów zajmujących się restrukturyzacją i upadłością firm. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią restrukturyzacyjną.


Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zmiana nadzorcy układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu

    Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy dziesiątki postępowań restrukturyzacyjnych. Mowa o postępowaniach o zatwierdzenie układu, postępowaniach sanacyjnych, przyspieszonych postępowaniach układowych oraz postępowaniach układowych. W tych trzech ostatnich postępowaniach to sąd restrukturyzacyjny wyznacza nadzorcę bądź zarządcę. Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się zaś tym, że  to dłużnik wybiera osobę doradcy restrukturyzacyjnego, która będzie pełnić funkcję nadzorcy układu. Czasami…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Rosnące raty kredytów - co robić?

    Kategorie:

    Niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie, COVID-19, wojna w Ukrainie, rekordowa inflacja, rosnące stopy procentowe, a także wzrost wskaźników WIBOR – wszystko to sprawia, że od pewnego czasu raty kredytów rosną w błyskawicznym tempie. Niestety, dla wielu osób stanowi to bardzo poważny problem, z którym nie sposób sobie poradzić. Z jakich rozwiązań można skorzystać, gdy wysokie…

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Kategorie:

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Restrukturyzacja firmy transportowej

    Kategorie:

    Kompleksowe doradztwo prawne dla firm to działania, które proponujemy jako kancelaria restrukturyzacyjna. Restrukturyzacja przedsiębiorstw jest bowiem głównym filarem naszej działalności. Jeśli zastanawiają się Państwo czym jest restrukturyzacja firmy transportowej i co można dzięki temu zyskać, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Zachęcamy także do kontaktu stacjonarnie lub telefonicznego z nami. Przeprowadziliśmy bowiem restrukturyzacje wielu firm transportowych i…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]