Restrukturyzacja zadłużenia

Restrukturyzacja zadłużenia. Jak ją przeprowadzić?

Chcesz dowiedzieć się co to jest restrukturyzacja zadłużenia? W przypadku mniejszych przedsiębiorstw oraz konsumentów dotyczy zazwyczaj sfery zobowiązań dłużnika. W przypadku większych przedsiębiorstw powinna obejmować swym zakresem całe przedsiębiorstwo. W szczególności jego sferę finansową i organizacyjną. Celem tych działań jest odzyskanie płynności finansowej i rentowności przedsiębiorstwa. W niniejszym wpisie skupimy się jednak na tym jak wygląda restrukturyzacja zadłużenia bez większego ingerowania w sferę organizacyjną przedsiębiorstwa. Dotyczy to zatem sytuacji, gdy dłużnik nie ma skomplikowanej sytuacji, zaś zakres jego działalności jest niewielki. Restrukturyzacja zadłużenia będzie zatem dotyczyć najczęściej jednoosobowych działalności gospodarczych i konsumentów. Właśnie do tych odbiorców kierowany jest ten artykuł.

Restrukturyzacja zadłużenia – kiedy rozpocząć?

Jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź na to pytanie – im szybciej, tym lepiej dla dłużnika i wierzycieli. Przedsiębiorca musi dodatkowo pamiętać o ustawowej konieczności wniesienia wniosku o upadłość firmy (zobacz też: upadłość konsumencka). Jest ona uregulowana prawem upadłościowym. Ma na to 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. Stan niewypłacalności powstaje, jeżeli opóźnienie w spłacie wymagalnych zobowiązań przekracza trzy miesiące. W dużym skrócie przedsiębiorca ma 120 dni na wniesienie wniosku o upadłość od terminu pierwszego nieuregulowanego zobowiązania. W związku z tym, jeśli pojawią się zatory płatnicze lub spada rentowność przedsiębiorstwa, to należy niezwłocznie podjąć działania mające na celu poprawę sytuacji. Restrukturyzację można wedle przepisów prawa restrukturyzacyjnego przeprowadzić przy udziale licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego i sądu bądź bez ich udziału. Restrukturyzacja pozasądowa jest z pewnością tańszym rozwiązaniem, ale z kolei niekoniecznie równie skutecznym. Wszystko zależy od sytuacji dłużnika i stanu jego niewypłacalności. W niniejszym wpisie skupiamy się na restrukturyzacji pozasądowej.

Restrukturyzacja jako przeciwdziałanie upadłości

Zastanawiasz się czy restrukturyzacja zadłużenia powinna być naprawdę rozpoczęta jak najszybciej? Każdy dłużnik musi mieć świadomość tego, że zwlekanie z restrukturyzacją zakończy się jego niewypłacalnością i zapewne upadłością. Upadłości należy zaś unikać i traktować ją jako rozwiązanie ostateczne. Zwlekanie z restrukturyzacją prowadzi do zwiększania się zadłużenia wskutek naliczania odsetek za opóźnienie (które mogą być dwukrotnie wyższe od odsetek umownych). Dodatkowo maleje wartość aktywów netto dłużnika, czyli majątku pomniejszonego o zobowiązania. Zazwyczaj dochodzi do tego wskutek szybkich działań ZUS lub Urzędu Skarbowego. Podmioty te bardzo szybko wszczynają postępowania egzekucyjne i wpisują hipoteki przymusowe w księgach wieczystych nieruchomości dłużnika. Zajęcie rachunku bankowego jest zazwyczaj dla przedsiębiorcy jego śmiercią kliniczną.

W związku z powyższym restrukturyzacja zadłużenia powinna mieć miejsce niezwłocznie, gdy pojawią się problemy z płynnością finansową bez realnej perspektywy poprawy sytuacji ekonomicznej.

W jaki sposób przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia?

Odpowiadając na to pytanie wskażemy najczęściej powielane błędy dłużników. Należą do nich:

  • brak wskazania przyczyn powstania problemów z płynnością finansową,
  • brak opisu prowadzonej działalności,
  • nieudokumentowanie osiąganych dochodów,
  • nieudokumentowanie ponoszonych kosztów (dotyczy konsumentów),
  • brak wskazania posiadanego majątku, jego wartości oraz informacji o ustanowionych na nim zabezpieczeń,
  • niewskazanie wszystkich zobowiązań oraz wysokości rat,
  • przedstawienie mało atrakcyjnych propozycji układowych.

Ogólnie rzecz biorąc, dłużnicy konstruując wniosek o restrukturyzację zadłużenia, nie przedstawiają swojej sytuacji majątkowo – finansowej. Dla wierzycieli instytucjonalnych (banki, leasingodawcy) jest to kluczowa informacja. Restrukturyzacja zadłużenia bez przedstawienia wierzycielom tej kwestii jest z góry skazana na porażkę.

Dodatkowo konieczne jest wskazanie majątku, jego wartości oraz zabezpieczeń jakie są na nim ustanowione. Wniosek musi zawierać również wykaz wszystkich zobowiązań i wysokości rat.

Wniosek powinien również zawierać opis przyczyn powstania utraty płynności finansowej. Opis ten musi być połączony ze wskazaniem zmian, jakie zostaną wdrożone celem poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika.

Plan restrukturyzacyjny

Restrukturyzacja zadłużenia w przypadku konsumenta nie wymaga tego elementu. Można jedynie zredukować swoje wydatki i wykazać tym samym chęć spłaty wierzycieli w większym stopniu. Podobnie rzecz ma się w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Nie jest wówczas wymagany rozbudowany plan restrukturyzacyjny. Można i należy dokonać podstawowych działań jak redukcji kosztów prowadzonej działalności (np. wyeliminować nierentowne przedsięwzięcia) poprawić działania marketingowe, zrewidować kwestie dotyczące zatrudnienia. Nie będziemy się jednak skupiać na planie restrukturyzacyjnym w niniejszym wpisie. Jest to zagadnienie na odrębny wpis.

Test prywatnego wierzyciela

Wniosek restrukturyzacyjny powinien obligatoryjnie zawierać ten element. O teście prywatnego wierzyciela pisaliśmy w tym wpisie: Test prywatnego wierzyciela

Poprzez test prywatnego wierzyciela można porównać poziom zaspokojenia wierzycieli w upadłości lub egzekucji komorniczej, zestawiając go z propozycją spłaty dłużnika. Wierzyciel będzie mógł zatem podjąć racjonalną decyzję, kierując się jedynie swoim interesem ekonomicznym. Co prawda, nie zawsze ma to miejsce, gdyż czasami wierzyciele odrzucają całkiem sensowne propozycje ugodowe. Pozasądowa restrukturyzacja zadłużenia jest najbardziej efektywna w sytuacji, gdy dłużnik nie ma zbyt wielu wierzycieli. W pozostałych przypadkach trzeba zazwyczaj skorzystać z postępowania restrukturyzacyjnego w celu zawarcia układu z wierzycielami.

Restrukturyzacja zadłużenia – podsumowanie

Zalecamy bardzo skrupulatne przygotowanie wniosku o restrukturyzację. Dłużnik nie powinien również zwlekać z podjęciem działań. Wyczekiwanie na wezwanie do zapłaty lub wypowiedzenie umowy w niczym nie pomoże. Dłużnik pamiętać musi, że dokładne przedstawienie we wniosku jego sytuacji zwiększy szanse na zawarcie porozumienia. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące zagadnienia, jakim jest restrukturyzacja zadłużenia, to zapraszamy do kontaktu. Nasza kancelaria restrukturyzacyjna mieści się w Gdyni i Gdańsku, ale pomoc prawną realizujemy dla osób z całego kraju.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej.

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Czy zawarcie układu jest opłacalne dla wierzyciela?

Sporo już napisaliśmy na naszym blogu o korzyściach płynących dla dłużnika z zawarcia układu z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Najwyższa zatem pora, aby poświęcić również niego uwagi wierzycielom. W niniejszym artykule odpowiemy na najważniejsze z perspektywy wierzyciela pytanie, czyli CO JA Z TEGO BĘDĘ MIAŁ? Zwiększające się obecnie problemy polskich przedsiębiorców powodują rosnącą liczbę postępowań…

Upadłość konsumencka a podatek dochodowy

Upadłość konsumencka a podatek dochodowy. W niniejszym artykule odpowiemy między innymi na pytanie czy oddłużenie upadłego i umorzenie jego zobowiązań w upadłości konsumenckiej powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Z artykułu wynika również inny istotny wniosek. Zapraszamy do lektury. Umorzenie zobowiązań przedsiębiorcy poza postępowaniem upadłościowym a podatek dochodowy. Umorzenie zobowiązań co do zasady powoduje powstanie przychodu…

Upadłość czy restrukturyzacja?

W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie upadłość czy restrukturyzacja. Restrukturyzacja daje przedsiębiorcom możliwość oddłużenia firmy i ochrony przedsiębiorstwa przed upadłością. Jednak czy restrukturyzacja jest zawsze możliwa? Jeśli nie to kiedy przedsiębiorca może liczyć na ratunek przed upadłością, a kiedy upadłość jest nieunikniona?  Termin na wniesienie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego W celu ochrony przed odpowiedzialnością…

Biuro w Gdańsku

Wały Piastowskie 1/118,
80-855 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia