...

Pełnomocnictwo do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Wiedza o tym jak powinno wyglądać pełnomocnictwo do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym może być kluczowa dla powodzenia restrukturyzacji. Błędne umocowanie będzie bowiem skutkować unieważnieniem głosu oddanego przez wierzyciela. Z naszej praktyki wynika, że najczęstszą przyczyną unieważnienia głosu jest zbyt wąskie umocowanie pełnomocnika. Problem ten dotyczy zarówno pełnomocników nieprofesjonalnych – przykładowo pracowników spółek, jak i adwokatów czy radców prawnych. W tym artykule przedstawimy rodzaje pełnomocnictw oraz odpowiemy na pytanie, w jaki sposób należy sporządzić pełnomocnictwo, które będzie uprawniało do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Głosowanie w systemie teleinformatycznym Krajowy Rejestr Zadłużonych

Postępowania restrukturyzacyjne przeznaczone są dla przedsiębiorców, którzy są niewypłacalni lub zagrożeni niewypłacalnością. Dają one dłużnikowi możliwość uniknięcia upadłości oraz dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, a wierzycielom szansę na wyższe zaspokojenie niż w alternatywnym postępowaniu upadłościowym. Do osiągnięcia tych rezultatów konieczne jest głosowanie nad zaproponowanym przez dłużnika układem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowy Rejestr Zadłużonych. O systemie tym w artykule Czym jest Krajowy rejestr zadłużonych i jak z niego korzystać? Głosy nad układem są najczęściej oddawane za pośrednictwem pełnomocników.

Czym jest pełnomocnictwo materialne?

Pełnomocnictwo materialne zostało uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. Pełnomocnictwo materialne to upoważnienie do działania w sferze prawa materialnego, czyli do dokonywania czynności prawnych, takich jak zawieranie umów czy składanie oświadczeń woli. Możemy wyróżnić trzy rodzaje pełnomocnictw materialnych – ogólne, rodzajowe oraz do konkretnych czynności prawnych. Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu, natomiast pełnomocnictwo rodzajowe odnosi się do dokonywania określonego rodzaju czynności prawnych (przykładowo jedynie do zawierania umów najmu). Pełnomocnictwo do konkretnej czynności prawnej, zwane też pełnomocnictwem szczególnym może dotyczyć, jak sama nazwa wskazuje, konkretnej czynności z zakresu czynności zwykłego zarządu albo przekraczających zwykły zarząd. Warto zaznaczyć, że pełnomocnikiem na gruncie Kodeksu cywilnego może być każda osoba fizyczna, która posiada minimum ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Sprawdź również artykuł restrukturyzacja spółki z o.o.

Pełnomocnictwo procesowe w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Pełnomocnictwo procesowe natomiast zostało uregulowane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Dzieli się ono na pełnomocnictwo procesowe ogólne, do prowadzenia poszczególnych rodzajów spraw, jak i również do dokonania określonych czynności procesowych. Rodzaje te funkcjonują analogicznie jak w przypadku pełnomocnictwa materialnego. Pełnomocnictwo procesowe upoważnia pełnomocnika do dokonywania czynności procesowych przed sądem, przykładowo do wniesienia pozwu czy do reprezentowania mocodawcy na rozprawie. Wyróżniamy dwa rodzaje pełnomocników w rozumieniu Kodeksu postępowania cywilnego – pełnomocników profesjonalnych oraz nieprofesjonalnych. Pełnomocnikiem profesjonalnym może być adwokat lub radca prawny oraz w sprawach restrukturyzacji i upadłości osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Pełnomocnikiem nieprofesjonalnym może być np. współuczestnik sporu czy małżonek strony. Warto również zaznaczyć, że pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy może być pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego.

Pełnomocnictwo do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Jakiego pełnomocnictwa należy udzielić do głosowania nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym? Sądy nie rozstrzygnęły jednoznacznie czy oddanie głosu jest czynnością procesową, czy czynnością o charakterze materialnoprawnym. Dodatkowe wątpliwości pojawiają się w przypadku głosowania nad układem w postępowaniu o zatwierdzenie układu.

Może Cię zainteresować – Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu

Głosowanie w postępowaniu o zatwierdzenie układu

Postępowanie o zatwierdzenie układu jest postępowaniem, którego większa część odbywa się poza sądem i jest prowadzona przez nadzorcę układu. Etap „sądowy” tego postępowania rozpoczyna się dopiero po złożeniu przez dłużnika wniosku o zatwierdzenie układu. W orzecznictwie panuje spór na temat rodzaju pełnomocnictwa, które uprawnia do oddania głosu za układem. Sąd rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie stwierdził, że pełnomocnik procesowy może głosować nad układem, gdyż postępowanie o zatwierdzenie układu jest restrukturyzacją sądową. Natomiast, zdaniem Sądu Okręgowego w Krakowie, głosowanie nad układem wymaga pełnomocnictwa materialnego, ponieważ głosowanie na etapie przedsądowym nie jest czynnością procesową.

Nie wchodząc w dyskusję teoretyczną, naszym zdaniem, problem z umocowaniem w pełnomocnictwie do oddania głosu w postępowaniach restrukturyzacyjnych można rozwiązać stosunkowo łatwo. Przede wszystkim należy udzielić pełnomocnictwa osobie, która może być pełnomocnikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. W treści takiego pełnomocnictwa powinien również znaleźć się zwrot „do oddania głosu w postępowaniu o zatwierdzenie układu” albo „do głosowania nad układem w postępowaniu o zatwierdzenie układu”. Zachowanie tych wymogów minimalizuje ryzyko zakwestionowania ważności głosu.

Wzór pełnomocnictwa do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Poniżej przedstawiamy wzór pełnomocnictwa udzielonego przez spółkę do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

PEŁNOMOCNICTWO

Działając w imieniu własnym, jako Prezes zarządu spółki [_____], KRS: [________], udzielam pełnomocnictwa [________], do reprezentowania Spółki w postępowaniu [rodzaj postępowania] prowadzonym wobec Dłużnika [nazwa dłużnika] pod sygnaturą [_____]. Niniejsze pełnomocnictwo upoważnia do dokonywania wszelkich czynności prawnych oraz faktycznych w postępowaniu restrukturyzacyjnym Dłużnika, a w szczególności do oddania głosu za układem.

Podsumowanie. Pełnomocnictwo do oddania głosu w postepowaniu restrukturyzacyjnym

Kwestia pełnomocnictwa w postępowaniu restrukturyzacyjnym uprawniającego do oddania głosu może budzić istotne wątpliwości praktyczne i interpretacyjne. Kluczowe jest udzielenie pełnomocnictwa w sposób precyzyjny, tak aby uniknąć ryzyka unieważnienia głosu oraz zbędnych wątpliwości co do zakresu umocowania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa osobie uprawnionej do bycia pełnomocnikiem na gruncie Kodeksu postępowania cywilnego, a jego treść powinna jednoznacznie wskazywać na upoważnienie do oddania głosu nad układem. Jak już wyżej wskazaliśmy, takie podejście minimalizuje ryzyko zakwestionowania ważności głosu.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Szymon Chmura

    Student 5 roku prawa na Uniwersytecie Gdańskim na specjalizacji cywilno-prawnej. Swoje zainteresowania zawodowe skupia wokół prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, prawa korporacyjnego oraz postępowań spornych. Doświadczenie w tych obszarach prawa zdobywa od pierwszego roku studiów m.in. w trójmiejskich kancelariach oraz tych o zasięgu ogólnopolskim. Jest jednym z założycieli oraz Przewodniczącym Koła Naukowego Prawa Handlowego, działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Finalista konkursów z dziedzin takich jak prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo handlowe i postępowanie cywilne, ale także konkursów krasomówczych i negocjacyjnych . Prywatnie trenuje kickboxing, czyta książki popularnonaukowe i ogląda filmy.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Kurator w spółce z o.o.

    Zastanawiasz się, jak działa kurator w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Kiedy sąd może go powołać i jakie są jego obowiązki? Kurator w sp. z o.o. może być przydatnym narzędziem prawnym. Szczególnie gdy wystąpią sytuacje, w których spółka nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Polskie przepisy przewidują dwa rodzaje kuratorów: kuratora materialnego oraz kuratora procesowego. Każdy…

    Przestępstwo niegospodarności w spółce kapitałowej

    Podejrzewasz, że dyrektor zatrudniony w Twojej spółce działa na jej szkodę? A może jesteś członkiem zarządu spółki, której udziałowcy zarzucają Ci niewłaściwe decyzje finansowe? W obu przypadkach sprawą mogą zainteresować się organy ścigania i postawić zarządzającym zarzuty karne. Działanie na szkodę spółki, potocznie nazywane niegospodarnością, to przestępstwo uregulowane w art. 296 Kodeksu karnego. Jest to…

    Pełnomocnictwo do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Wiedza o tym jak powinno wyglądać pełnomocnictwo do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym może być kluczowa dla powodzenia restrukturyzacji. Błędne umocowanie będzie bowiem skutkować unieważnieniem głosu oddanego przez wierzyciela. Z naszej praktyki wynika, że najczęstszą przyczyną unieważnienia głosu jest zbyt wąskie umocowanie pełnomocnika. Problem ten dotyczy zarówno pełnomocników nieprofesjonalnych – przykładowo pracowników spółek, jak i…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Jakie są etapy postępowania upadłościowego?

    Kategorie:

    Jakie są etapy postępowania upadłościowego? Etapy postępowania upadłościowego różnią się w zależności od tego, czy upadłość została ogłoszona w stosunku do przedsiębiorcy czy też konsumenta. W zasadzie to poniżej opiszemy schematycznie cały proces oddłużania uwzględniający również przygotowanie do wniesienia wniosku oraz wykonywanie planu spłat wierzycieli. Oddłużenie osoby fizycznej w upadłości odbywa się w trzech etapach…

    Prawomocnie zatwierdzony układ

    Kategorie:

    Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem kolejny prawomocnie zatwierdzony układ. Tym razem przed upadłością została uratowana firma jednoosobowa. Przedsiębiorca ochronił swój majątek i odzyskał płynność finansową. W innym zaś postępowaniu doszło do zawarcia układu z wierzycielami. Jest to kolejna spółka budowlana, której prowadziliśmy postępowanie restrukturyzacyjne. Za układem wypowiedziało się aż 99,84%.…

    Problemy ze spłatą? Negocjuj!

    Kategorie:

    Masz nieuregulowane raty kredytu bądź nieopłaconą fakturę? Otrzymujesz wezwanie do zapłaty pod rygorem wypowiedzenia umowy bądź wniesienia powództwa o zapłatę? Nie wiem, czy masz tego świadomość, ale jest to dla Ciebie kluczowy moment. Co można zatem w takiej sytuacji zrobić? Odpowiedź jest jedna - masz problemy ze spłatą - negocjuj! Dalsze zapożyczanie się nie jest…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]