Wiedza o tym jak powinno wyglądać pełnomocnictwo do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym może być kluczowa dla powodzenia restrukturyzacji. Błędne umocowanie będzie bowiem skutkować unieważnieniem głosu oddanego przez wierzyciela. Z naszej praktyki wynika, że najczęstszą przyczyną unieważnienia głosu jest zbyt wąskie umocowanie pełnomocnika. Problem ten dotyczy zarówno pełnomocników nieprofesjonalnych – przykładowo pracowników spółek, jak i adwokatów czy radców prawnych. W tym artykule przedstawimy rodzaje pełnomocnictw oraz odpowiemy na pytanie, w jaki sposób należy sporządzić pełnomocnictwo, które będzie uprawniało do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Spis treści
Głosowanie w systemie teleinformatycznym Krajowy Rejestr Zadłużonych
Postępowania restrukturyzacyjne przeznaczone są dla przedsiębiorców, którzy są niewypłacalni lub zagrożeni niewypłacalnością. Dają one dłużnikowi możliwość uniknięcia upadłości oraz dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, a wierzycielom szansę na wyższe zaspokojenie niż w alternatywnym postępowaniu upadłościowym. Do osiągnięcia tych rezultatów konieczne jest głosowanie nad zaproponowanym przez dłużnika układem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowy Rejestr Zadłużonych. O systemie tym w artykule Czym jest Krajowy rejestr zadłużonych i jak z niego korzystać? Głosy nad układem są najczęściej oddawane za pośrednictwem pełnomocników.
Czym jest pełnomocnictwo materialne?
Pełnomocnictwo materialne zostało uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. Pełnomocnictwo materialne to upoważnienie do działania w sferze prawa materialnego, czyli do dokonywania czynności prawnych, takich jak zawieranie umów czy składanie oświadczeń woli. Możemy wyróżnić trzy rodzaje pełnomocnictw materialnych – ogólne, rodzajowe oraz do konkretnych czynności prawnych. Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu, natomiast pełnomocnictwo rodzajowe odnosi się do dokonywania określonego rodzaju czynności prawnych (przykładowo jedynie do zawierania umów najmu). Pełnomocnictwo do konkretnej czynności prawnej, zwane też pełnomocnictwem szczególnym może dotyczyć, jak sama nazwa wskazuje, konkretnej czynności z zakresu czynności zwykłego zarządu albo przekraczających zwykły zarząd. Warto zaznaczyć, że pełnomocnikiem na gruncie Kodeksu cywilnego może być każda osoba fizyczna, która posiada minimum ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
Sprawdź również artykuł restrukturyzacja spółki z o.o.
Pełnomocnictwo procesowe w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Pełnomocnictwo procesowe natomiast zostało uregulowane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Dzieli się ono na pełnomocnictwo procesowe ogólne, do prowadzenia poszczególnych rodzajów spraw, jak i również do dokonania określonych czynności procesowych. Rodzaje te funkcjonują analogicznie jak w przypadku pełnomocnictwa materialnego. Pełnomocnictwo procesowe upoważnia pełnomocnika do dokonywania czynności procesowych przed sądem, przykładowo do wniesienia pozwu czy do reprezentowania mocodawcy na rozprawie. Wyróżniamy dwa rodzaje pełnomocników w rozumieniu Kodeksu postępowania cywilnego – pełnomocników profesjonalnych oraz nieprofesjonalnych. Pełnomocnikiem profesjonalnym może być adwokat lub radca prawny oraz w sprawach restrukturyzacji i upadłości osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Pełnomocnikiem nieprofesjonalnym może być np. współuczestnik sporu czy małżonek strony. Warto również zaznaczyć, że pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy może być pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego.
Pełnomocnictwo do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Jakiego pełnomocnictwa należy udzielić do głosowania nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym? Sądy nie rozstrzygnęły jednoznacznie czy oddanie głosu jest czynnością procesową, czy czynnością o charakterze materialnoprawnym. Dodatkowe wątpliwości pojawiają się w przypadku głosowania nad układem w postępowaniu o zatwierdzenie układu.
Może Cię zainteresować – Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu
Głosowanie w postępowaniu o zatwierdzenie układu
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest postępowaniem, którego większa część odbywa się poza sądem i jest prowadzona przez nadzorcę układu. Etap „sądowy” tego postępowania rozpoczyna się dopiero po złożeniu przez dłużnika wniosku o zatwierdzenie układu. W orzecznictwie panuje spór na temat rodzaju pełnomocnictwa, które uprawnia do oddania głosu za układem. Sąd rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie stwierdził, że pełnomocnik procesowy może głosować nad układem, gdyż postępowanie o zatwierdzenie układu jest restrukturyzacją sądową. Natomiast, zdaniem Sądu Okręgowego w Krakowie, głosowanie nad układem wymaga pełnomocnictwa materialnego, ponieważ głosowanie na etapie przedsądowym nie jest czynnością procesową.
Nie wchodząc w dyskusję teoretyczną, naszym zdaniem, problem z umocowaniem w pełnomocnictwie do oddania głosu w postępowaniach restrukturyzacyjnych można rozwiązać stosunkowo łatwo. Przede wszystkim należy udzielić pełnomocnictwa osobie, która może być pełnomocnikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. W treści takiego pełnomocnictwa powinien również znaleźć się zwrot „do oddania głosu w postępowaniu o zatwierdzenie układu” albo „do głosowania nad układem w postępowaniu o zatwierdzenie układu”. Zachowanie tych wymogów minimalizuje ryzyko zakwestionowania ważności głosu.
Wzór pełnomocnictwa do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Poniżej przedstawiamy wzór pełnomocnictwa udzielonego przez spółkę do oddania głosu w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
PEŁNOMOCNICTWO
Działając w imieniu własnym, jako Prezes zarządu spółki [_____], KRS: [________], udzielam pełnomocnictwa [________], do reprezentowania Spółki w postępowaniu [rodzaj postępowania] prowadzonym wobec Dłużnika [nazwa dłużnika] pod sygnaturą [_____]. Niniejsze pełnomocnictwo upoważnia do dokonywania wszelkich czynności prawnych oraz faktycznych w postępowaniu restrukturyzacyjnym Dłużnika, a w szczególności do oddania głosu za układem.
Podsumowanie. Pełnomocnictwo do oddania głosu w postepowaniu restrukturyzacyjnym
Kwestia pełnomocnictwa w postępowaniu restrukturyzacyjnym uprawniającego do oddania głosu może budzić istotne wątpliwości praktyczne i interpretacyjne. Kluczowe jest udzielenie pełnomocnictwa w sposób precyzyjny, tak aby uniknąć ryzyka unieważnienia głosu oraz zbędnych wątpliwości co do zakresu umocowania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa osobie uprawnionej do bycia pełnomocnikiem na gruncie Kodeksu postępowania cywilnego, a jego treść powinna jednoznacznie wskazywać na upoważnienie do oddania głosu nad układem. Jak już wyżej wskazaliśmy, takie podejście minimalizuje ryzyko zakwestionowania ważności głosu.
O autorze