...

Niezawarty układ z wierzycielami. Co można zrobić?

Niezawarty układ z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie oznacza końca możliwych do podjęcia działań. Restrukturyzacja firmy i układ co do zasady ma za zadanie chronić przedsiębiorstwo przed trwałą niewypłacalnością i upadłością. Wierzyciele jednak nie zawsze opowiadają się za przyjęciem układu. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne, o czym będzie poniżej. W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne pytanie:

Co zrobić, gdy układ z wierzycielami nie zostanie zawarty? Dotyczy to również rozwiązania dedykowanego osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, jakim jest układ konsumencki.

Dowiedz się więcej o układzie z wierzycielami.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Układ z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Do jego przyjęcia wymagane jest uzyskanie większości osobowej oraz kapitałowej. Większość osobową można uzyskać w łatwy sposób – dzieląc umiejętnie wierzycieli na grupy. Większość kapitałowa wynosi zaś 2/3 sumy wierzytelności, czyli nieco mniej niż 67%. Wystarczy zatem, że jeden z „dużych” kwotowo wierzycieli zagłosuje przeciwko układowi i postępowanie restrukturyzacyjne nie zakończy się powodzeniem.

Kiedy wierzyciele nie głosują za układem?

Wierzyciele nie głosują za układem, gdy po analizie sytuacji przedsiębiorstwa jest to po prostu dla nich nieopłacalne. Wymienić można kilka najczęściej pojawiających się w praktyce przykładów:

  • Zbyt wysoki stopień redukcji zobowiązań.
  • Za długi okres spłat.
  • Zbyt długa karencja w rozpoczęciu spłat rat układowych.
  • Niewiarygodny plan restrukturyzacyjny (brak wykonalności układu).
  • Za długi okres spłat w sytuacji, gdy majątek dłużnika przewyższa kwotę jego zobowiązań.

Co zrobić, gdy układ z wierzycielami nie zostanie zawarty?

Dostępnych jest kilka możliwych rozwiązań:

  • Zmiana propozycji układowych.
  • Otwarcie kolejnego postępowania restrukturyzacyjnego.
  • Zawarcie ugód z wierzycielami na warunkach z układu, którzy głosowali za układem. Negocjowanie z wierzycielami, którzy głosowali przeciwko układowi celem wypracowania nowego porozumienia.
  • Ogłoszenie upadłości. Najlepiej w wariancie przygotowanej likwidacji, czyli tzw. pre-pack.

Niezawarty układ z wierzycielami. Co można zrobić? Omówienie dostępnych wariantów.

Zmiana propozycji układowych. W postępowaniu o zatwierdzenie układu 2.0, czyli w wersji obecnie najbardziej popularnej zmiana propozycji układowych może być trudna do wprowadzenia. Z tego względu zalecamy, aby zdecydowaną większość dokumentów przygotować przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego. Mowa tu o planie restrukturyzacyjnym, spisie wierzytelności, spisie wierzytelności spornych i kartach do głosowania. Otwierając postępowanie z opracowanymi wskazanymi dokumentami można niezwłocznie podjąć rozmowy z wierzycielami. Pozwoli to z dość dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy układ zostanie zawarty. Jeśli przedłożone propozycje układowe nie znajdą poparcia wierzycieli, wtedy należy dokonać ich zmiany.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Otwarcie kolejnego postępowania restrukturyzacyjnego.

W sytuacji, gdy dłużnik prowadził postępowanie o zatwierdzenie układu ze skutkiem obwieszczenia, niemożliwe jest ponowne otwarcie takiego postępowania. Podzielone są zdania, czy takie postępowanie może być otwarte, jeśli dłużnik korzystał wcześniej z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.  Część praktyków (zdaje się, że przeważająca) prawa restukturyzacyjnego opowiada się za taką możliwością. W mojej ocenie jest to natomiast ryzykowne dla dłużnika. Jako licencjonowany doradca restrukturyzacyjny nie zarekomendowałbym dłużnikowi takiego rozwiązania. W mojej ocenie może to bowiem skutkować odmową zatwierdzenia układu.

Zawarcie ugód z wierzycielami na warunkach z układu, którzy głosowali za układem.

W prowadzonych przez nas postępowaniach restrukturyzacyjnych zdarzały się sytuacje, gdy zawarcie układu zaprzepaścił głos jednego lub dwóch wierzycieli. Niezawarty układ z wierzycielami nie oznacza jednak końca naszych działań. W takiej sytuacji z powodzeniem prowadzimy dalej negocjacje z wierzycielami, którzy głosowali przeciwko układowi. Dłużnik zawiera zaś ugody z wierzycielami, którzy głosowali za układem. Wierzycielom głosującym przeciwko układowi należy zaproponować lepsze warunki restrukturyzacji. Czasami bywa tak, że postepowanie restrukturyzacyjne „zmiękcza” stanowisko wierzycieli w przedmiocie zawarcia porozumienia. Skutkuje to tym, że początkowo wierzyciel niechętny zawarciu ugody, jest skłonny ją zawrzeć po umorzonym postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Ogłoszenie upadłości.

Wariant najmniej chciany przez dłużnika. Jednak zdarzają się sytuacje, w których jest to ostatecznym rozwiązaniem. Warto wtedy skorzystać z tzw. pre-packu, czyli przygotowanej likwidacji. Pozwoli to znacznie szybciej przeprowadzić postępowanie upadłościowe. Pre-pack jest zarazem zazwyczaj o wiele tańszą wersją postępowania upadłościowego, co czasami ma kluczowe znaczenie dla zarządów spółek kapitałowych. Co więcej przedsiębiorstwo dłużnika może zostać sprzedane jako działające. Dzięki temu nie będzie konieczne przeprowadzanie zwolnień pracowników.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym doprowadził do uratowania gospodarstwa rolnego. Tydzień temu sąd restrukturyzacyjny w Gdańsku zatwierdził bowiem układ zawarty w postępowaniu sanacyjnym gospodarstwa rolnego. W tym samym tygodniu sukcesem zakończona została przez nas restrukturyzacja spółki z o.o. Sąd zatwierdził bowiem układ dużej spółki produkcyjnej (kwota zobowiązań ponad 17 mln zł przysługująca 111 wierzycielom). W…

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Co zrobić, gdy nie można wykonać układu z wierzycielami?

    Kategorie:

    Ostatnio zgłosił się do nas klient, w sytuacji którego może być obecnie niemała liczba przedsiębiorców wykonujących układy zatwierdzone przez sądy w czasach przedpandemicznych. Sytuacja tego przedsiębiorcy sprowadza się do pytania co zrobić, gdy układ z wierzycielami jest niemożliwy do wykonania? Bierzemy zatem na warsztat zagadnienie dotyczące sytuacji przedsiębiorcy, który w wyniku pandemii nie może dalej…

    Ile wynagrodzenia zajmuje komornik?

    Kategorie:

    W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne z punktu widzenia wielu dłużników pytanie – ile wynagrodzenia zajmuje komornik? Przy okazji wskażemy w jaki sposób można bronić się przed egzekucją komorniczą i żyć spokojnie bez widma postępowań egzekucyjnych. Jak długo komornik zajmuje wynagrodzenie? Odpowiedź jest dość oczywista – do momentu wyegzekwowania całej kwoty. W sytuacji zaś,…

    Zawarty układ spółki produkcyjnej

    Kategorie:

    W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym skuteczna restrukturyzacja spółki z o.o. spowodowała, że dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł).…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]