...

Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Funkcję nadzorcy układu, jako pozasądowego organu postępowania może sprawować jedynie licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Funkcja ta jest pełniona w sposób niezależny i samodzielny. Nadzorca układu nie jest bowiem przedstawicielem dłużnika. Pomaga mu jednak w przeprowadzeniu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, przygotowaniu propozycji układowych i przeprowadzeniu głosowania nad układem. Czuwa również nad zgodnością z prawem postępowania restrukturyzacyjnego oraz nad zachowaniem słusznego interesu wierzycieli. Jest zatem obiektywnym organem postępowania, który czuwa nad poprawnością prowadzonego postępowania oraz pomaga w znalezieniu porozumienia pomiędzy wierzycielami i dłużnikiem.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Prawo restrukturyzacyjne wskazuje na poniższe obowiązki nadzorcy układu:

  • kontrolowanie czynności dłużnika dotyczących jego majątku, a także przedsiębiorstwa,
  • sporządzenie planu restrukturyzacyjnego,
  • przygotowanie wspólnie z dłużnikiem propozycji układowych,
  • sporządzenie spisu wierzytelności oraz spisu wierzytelności spornych,
  • współpraca z dłużnikiem w zakresie sprawnego i zgodnego z prawem zbierania głosów przy zachowaniu praw wierzycieli,
  • przygotowanie i złożenie sprawozdania o możliwości wykonania układu,
  • wykonywanie uprawnień nadzorcy sądowego na etapie uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia układu,
  • wyrażanie zgody na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w przedsiębiorstwie dłużnika
  • dotyczy to jedynie tzw. Uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego,
  • poinformowanie dłużnika o dostępnych źródłach finansowania oraz pomoc w ich uzyskaniu,
  • udzielanie wierzycielom informacji o sytuacji majątkowej dłużnika wpływającej na możliwość wykonania przez niego układu. Jest to bardzo istotne w kontekście wypracowania układu, który zostanie zaaprobowany przez większość wierzycieli.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Rola nadzorcy układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Jak wynika z powyższego zakres obowiązków nadzorcy układu jest dość szeroki. Ciąży na nim duża odpowiedzialność w zakresie zgodności z prawem prowadzonego postępowania. Nadzorca dba również o to, aby interes wierzyciel nie został naruszony.

Co istotne w mojej ocenie, to właśnie nadzorca powinien zadbać o odpowiedni dialog pomiędzy wierzycielami i dłużnikiem. Pozwoli to na wypracowanie układu, który zostanie przyjęty przez wierzycieli. W tym celu odpowiednie prowadzenie negocjacji jest kluczowe.

Nadzorca jako profesjonalista skutecznie wspiera proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa bądź restrukturyzacji gospodarstwa rolnego. W przypadku restrukturyzacji spółki z o.o. prowadzącej działalność operacyjną na szeroką skalę należy wybrać doświadczonego doradcę restrukturyzacyjnego. Wierzyciele mogą przy tym liczyć na obiektywizm z jego strony, co może być pomocne w zawarciu układu. Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym powinien wyważyć słuszne interesy wierzycieli oraz dłużnika i dbać o to, aby wierzyciele nie zostali pokrzywdzeni. Z drugiej strony wspiera dłużnika w procesie restrukturyzacji

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Jak sporządzić sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli

    Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej przez sąd upadłościowy nadchodzi etap jego wykonywania. Pierwsze raty są spłacane w miesiącu, który następuje po miesiącu, w którym dojdzie do uprawomocnienia się postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia planu spłat. Z wykonania planu spłaty wierzycieli upadły musi sporządzić raz w roku sprawozdanie. Sprawozdanie z wykonania planu spłaty…

    Oddłużenie zarządu spółki z o.o. w upadłości konsumenckiej

    Nie każda działalność gospodarcza kończy się sukcesem. Rynkowa rzeczywistość bywa bezlitosna – nieprzewidziane zmiany gospodarcze, błędne decyzje zarządcze, nieuczciwi kontrahenci czy nagła utrata płynności finansowej mogą doprowadzić do bankructwa nawet najlepiej zapowiadającego się biznesu. W takich okolicznościach nie tylko sama spółka traci wypłacalność – mogą ją również stracić osoby nią zarządzające. Pojawia się wówczas pytanie:…

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Komentarz kancelarii dla Gazety Finansowej

    Kategorie:

    Komentarz kancelarii dla Gazety Finansowej. Wypowiedzieliśmy się o roli restrukturyzacji, która jak nigdy wcześniej jest obecnie potrzebna wielu przedsiębiorstwom. 

    Restrukturyzacja i oddłużenie firmy

    Kategorie:

    Restrukturyzacja firmy przeprowadzana w obliczu utraty płynności finansowej odbywa się zazwyczaj z jednoczesnym oddłużeniem. Mowa tu głównie o postępowaniu restrukturyzacyjnym prowadzonym wedle przepisów prawa restrukturyzacyjnego. Kiedy restrukturyzacja i oddłużenie firmy są możliwe? W jaki sposób doprowadzić do oddłużenia firmy? Jak rozmawiać z wierzycielami? W niniejszym artykule skupimy się na kwestii dotyczącej oddłużenia firmy. Oddłużenie firmy…

    Co nie podlega egzekucji komorniczej?

    Kategorie:

    Otrzymałeś informację o wszczęciu postępowania egzekucyjnego? Komornik zajął Twój rachunek bankowy, a Ty zastanawiasz się, czy wszystkie Twoje dochody lub posiadane przez Ciebie przedmioty mogą zostać objęte egzekucją? Warto pamiętać, że normy postępowania egzekucyjnego, choć przyznają wierzycielom wiele narzędzi prawnych do dochodzenia swoich roszczeń, zapewniają również ochronę dłużników. Nie wszystko, co znajduje się w posiadaniu…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]