Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Funkcję nadzorcy układu, jako pozasądowego organu postępowania może sprawować jedynie licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Funkcja ta jest pełniona w sposób niezależny i samodzielny. Nadzorca układu nie jest bowiem przedstawicielem dłużnika. Pomaga mu jednak w przeprowadzeniu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, przygotowaniu propozycji układowych i przeprowadzeniu głosowania nad układem. Czuwa również nad zgodnością z prawem postępowania restrukturyzacyjnego oraz nad zachowaniem słusznego interesu wierzycieli. Jest zatem obiektywnym organem postępowania, który czuwa nad poprawnością prowadzonego postępowania oraz pomaga w znalezieniu porozumienia pomiędzy wierzycielami i dłużnikiem.
Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktSpis treści
Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Prawo restrukturyzacyjne wskazuje na poniższe obowiązki nadzorcy układu:
- kontrolowanie czynności dłużnika dotyczących jego majątku, a także przedsiębiorstwa,
- sporządzenie planu restrukturyzacyjnego,
- przygotowanie wspólnie z dłużnikiem propozycji układowych,
- sporządzenie spisu wierzytelności oraz spisu wierzytelności spornych,
- współpraca z dłużnikiem w zakresie sprawnego i zgodnego z prawem zbierania głosów przy zachowaniu praw wierzycieli,
- przygotowanie i złożenie sprawozdania o możliwości wykonania układu,
- wykonywanie uprawnień nadzorcy sądowego na etapie uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia układu,
- wyrażanie zgody na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w przedsiębiorstwie dłużnika
- dotyczy to jedynie tzw. Uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego,
- poinformowanie dłużnika o dostępnych źródłach finansowania oraz pomoc w ich uzyskaniu,
- udzielanie wierzycielom informacji o sytuacji majątkowej dłużnika wpływającej na możliwość wykonania przez niego układu. Jest to bardzo istotne w kontekście wypracowania układu, który zostanie zaaprobowany przez większość wierzycieli.
Rola nadzorcy układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Jak wynika z powyższego zakres obowiązków nadzorcy układu jest dość szeroki. Ciąży na nim duża odpowiedzialność w zakresie zgodności z prawem prowadzonego postępowania. Nadzorca dba również o to, aby interes wierzyciel nie został naruszony.
Co istotne w mojej ocenie, to właśnie nadzorca powinien zadbać o odpowiedni dialog pomiędzy wierzycielami i dłużnikiem. Pozwoli to na wypracowanie układu, który zostanie przyjęty przez wierzycieli. W tym celu odpowiednie prowadzenie negocjacji jest kluczowe.
Nadzorca jako profesjonalista skutecznie wspiera proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa bądź restrukturyzacji gospodarstwa rolnego. W przypadku restrukturyzacji spółki z o.o. prowadzącej działalność operacyjną na szeroką skalę należy wybrać doświadczonego doradcę restrukturyzacyjnego. Wierzyciele mogą przy tym liczyć na obiektywizm z jego strony, co może być pomocne w zawarciu układu. Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym powinien wyważyć słuszne interesy wierzycieli oraz dłużnika i dbać o to, aby wierzyciele nie zostali pokrzywdzeni. Z drugiej strony wspiera dłużnika w procesie restrukturyzacji
O autorze