Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
Kancelaria Restrukturyzacyjna > Na czym polega układ częściowy?
Na czym polega układ częściowy z wierzycielami? Kilka dni temu złożyliśmy do sądu restrukturyzacyjnego wniosek o zatwierdzenie układu częściowego spółki działającej w branży motoryzacyjnej. Zatwierdzenie układu spowoduje odzyskanie płynności finansowej przez spółkę. W niniejszym artykule odpowiemy na pytania:
Nasze rozważania skupimy na układzie częściowym zawieranym w postępowaniu o zatwierdzenie układu ze skutkiem obwieszczenia. Czyli o tzw. uproszczonej restrukturyzacji 2.0.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
Układ częściowy polega na restrukturyzacji wybranych, zazwyczaj kluczowych dla działalności operacyjnej dłużnika zobowiązań. Przykładowe kryteria dla zobowiązań objętych układem częściowym wskazane są w art. 180 Prawa restrukturyzacyjnego.
Propozycje układowe w układzie częściowym mogą obejmować zobowiązania (nie jest to katalog zamknięty):
Układ częściowy jest dość często spotykany w praktyce. Niejednokrotnie bowiem dłużnik ma problem ze spłatą największych kwotowo zobowiązań. Największą zaletą układu częściowego jest to, że nie angażuje w postępowanie wszystkich wierzycieli. Wierzyciele nie objęci układem częściowym nie są bowiem zawiadamiani o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu. Co prawda od 1 grudnia 2021 r. każdy może zweryfikować w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (dalej jako „KRZ”) czy dłużnik jest w restrukturyzacji bądź upadłości. Realia są jednak takie, że większość przedsiębiorców nie weryfikuje KRZ. W kontekście postrzegania dłużnika przez jego kontrahentów jest to z pewnością in plus. Rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego może bowiem negatywnie wpłynąć na współpracę z niektórymi kontrahentami. Lojalność biznesowa dłużnika nakazywałaby jednak, aby ten pomimo wszystko poinformował swoich kontrahentów o restrukturyzacji. Jakie są realia w obrocie gospodarczym? Bywa różnie.
Wedle art. 66 Prawa restrukturyzacyjnego:
Po wydaniu przez sąd postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorca występuje w obrocie pod dotychczasową firmą z dodaniem oznaczenia “w restrukturyzacji”.
W przypadku postępowania o zatwierdzenie układu postępowanie nie jest otwierane na skutek wydania stosownego postanowienia przez sąd. Obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego dokonuje bowiem nadzorca układu, którym jest doradca restrukturyzacyjny. Przepisy Prawa restrukturyzacyjnego nie nakazują zatem dodawania dopisku „w restrukturyzacji” do nazwy firmy. W mojej ocenie ukrywanie tego faktu przed kontrahentami nie jest jednak słuszne. W szczególności, jeśli restrukturyzowany dłużnik pozyskuje nowych kontrahentów. Najbardziej jaskrawym przykładem może być restrukturyzacja firmy budowlanej. Pozyskanie przez spółkę budowlaną w restrukturyzacji nowego kontraktu i nie wywiązanie się z niego może narazić kontrahenta na straty. W takiej sytuacji zalecanym rozwiązaniem jest założenie spółki celowej, która wykona kontrakt. Przeprowadziliśmy już z powodzeniem kilka restrukturyzacji spółek budowlanych. Za każdym razem rekomendujemy dłużnikom transparentność w podejmowanych działaniach. Rynki lokalne są bowiem dość hermetyczne i są spore szanse, że kontrahenci restrukturyzowanego dłużnika i tak dowiedzą się o postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Największą różnicą pomiędzy układem częściowym o „zwykłym” układem jest sposób liczenia głosów na zgromadzeniu wierzycieli. W zwykłym układzie głosy liczone są bowiem wedle art. 119. W takim wariancie układ jest przyjęty, jeżeli wypowie się za nim większość głosujących wierzycieli, którzy oddali ważny głos. Wierzyciele Ci muszą mieć łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności przysługujących głosującym wierzycielom. Dla przykładu mamy 10 wierzycieli, których suma wierzytelności wynosi 1.000.000 zł. Aby układ był przyjęty za układem powinno wypowiedzieć się 6 wierzycieli, których suma wierzytelności będzie większa od 666.666,66 zł.
W układzie częściowym liczone są głosy wierzycieli uprawnionych do głosowania. Czyli nawet jeśli któryś z wierzycieli nie zagłosuje to będzie mieć to wpływ możliwość zawarcia układu. Sytuacja taka będzie oczywiście niekorzystna w kontekście zawarcia układu z wierzycielami. Z tego względu w układzie częściowym trzeba zadbać o to, aby wszyscy wierzyciele oddali głos.
Na czym polega układ częściowy? Kancelaria restrukturyzacyjna
Restrukturyzacja przedsiębiorstw to główny filar naszej działalności. Specjalizujemy się w przeprowadzaniu postępowań restrukturyzacyjnych. Z powodzeniem przeprowadzamy restrukturyzacje dużych spółek oraz małych firm. Chcesz omówić swoją sytuację? Skontaktuj się z nami!
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
kontakt@lipinskikancelaria.pl,
tel. 792 873 876
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Na czym polega upadłość? Co to jest upadłość i na czym polega? Jakie są rodzaje upadłości? Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a ile upadłości przedsiębiorcy? Kiedy można ogłosić upadłość firmy? Ile wynagrodzenia zajmuje syndyk? Zagadnienie należy podzielić na upadłość konsumencką oraz przedsiębiorcy. Upadłość firmy jest z pewnością bardziej złożona. Ogłoszenie upadłości daje osobie fizycznej możliwość oddłużenia. Członkom zarządu […]
W odpowiedzi na pytanie jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego należy uwzględnić cechy wspólne wszystkich postępowań oraz różnice występujące między nimi. Różnice dotyczą postępowania o zatwierdzenie układu oraz postępowania sanacyjnego i odrębności z nich wynikające zostały ujęte w artykule. W artykule wskażemy również na odrębności dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wprowadzonego do obrotu prawnego czasowo do 30 […]
Propozycje układowe w restrukturyzacji firmy dotyczą restrukturyzacji zobowiązań. Zatem głównym celem układu jest ustalenie nowych zasad zaspokajania wierzycieli. W związku z tym jest to zazwyczaj dla dłużnika najważniejsza kwestia, bowiem pozwala mu na oddłużenie firmy. Przykładowe propozycje układowe dłużnika wskazane są w prawie restrukturyzacyjnym. Jakie mogą być propozycje układowe? Propozycje układowe, które w praktyce można […]
Po pierwszej połowie 2021 roku w artykule upadłość konsumencka w liczbach przewidywaliśmy, że liczba ogłoszonych w 2021 roku upadłości wyniesie 16500. Okazuje się, że popularność upadłości konsumenckich może zaskoczyć nawet jej praktyków. W 2021 roku zostało bowiem ogłoszonych aż 18 205 upadłości konsumenckich. Upadłość konsumencka raport za 2021 rok – w niniejszym artykule przedstawiamy dane dotyczące […]
Postępowanie restrukturyzacyjne – poznaj ich rodzaje Postępowanie restrukturyzacyjne ma chronić przedsiębiorcę przed upadłością. Daje mu możliwość zawarcia układu z wierzycielami oraz ochronę przed egzekucją. Wedle przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego restrukturyzacja przedsiębiorstwa może zostać przeprowadzona wedle jednego z czterech postępowań: postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako PZU), przyspieszone postępowanie układowe (dalej jako PPU), postępowanie układowe (dalej jako […]
Restrukturyzacja firmy w mieście Słupsk i Koszalin. Restrukturyzacja firmy pozwala na redukcję zadłużenia oraz może chronić przez egzekucją komorniczą. Nadrzędnym celem restrukturyzacji jest ochrona przed upadłością poprzez przywrócenie przedsiębiorcy zdolności do długoterminowego konkurowania na rynku. Postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone jest co do zasady przez licencjonowanego doradcę restrukturyzacyjnego. To od niego w znacznej mierze zależeć będzie ostateczny […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy