...

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny – kim jest i czym się zajmuje?

Właściciel kancelarii Krzysztof Lipiński z dniem 11 października 2023 r. uzyskał tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Tym samym kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Lipiński jest w gronie zaledwie około 6% doradców w całej Polsce, którzy uzyskali od Ministerstwa Sprawiedliwości kwalifikację w swym zawodzie.

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Lipiński pełni zarówno funkcję syndyka w wielu postępowaniach upadłościowych oraz funkcję nadzorcy i zarządcy sądowego w postępowaniach restrukturyzacyjnych. W związku z tym posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Nie wszyscy doradcy restrukturyzacyjni podejmują się bowiem pełnienia funkcji zarówno w postępowaniach upadłościowych jak i restrukturyzacyjnych.

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny wymogi

W celu uzyskania kwalifikacji osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego musi wykazać się osiągnięciami wskazanymi w ustawie o licencji restrukturyzacyjnego. Zgodnie z art. 16a tej ustawy:

1. Osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego uzyskuje tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego, w przypadku, gdy wykaże, że:

1)  w okresie ostatnich 7 lat przed złożeniem wniosku, o którym mowa w art. 16b ust. 2, przeprowadziła w całości co najmniej:

a)  cztery postępowania upadłościowe przedsiębiorców zakończone prawomocnym postanowieniem o zakończeniu postępowania upadłościowego oraz dwa postępowania restrukturyzacyjne lub postępowania upadłościowe z możliwością zawarcia układu lub postępowania naprawcze zakończone prawomocnym zatwierdzeniem układu albo

b)  sześć postępowań restrukturyzacyjnych lub postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu lub postępowań naprawczych zakończonych prawomocnym zatwierdzeniem układu albo

2) w okresie ostatnich 7 lat przed złożeniem wniosku, o którym mowa w art. 16b ust. 2, zarządzała przez co najmniej 3 lata majątkiem przedsiębiorcy będącym co najmniej średnim przedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162 i 2105oraz z 2022 r. poz. 24) jako członek zarządu spółki handlowej, wspólnik ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem lub jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą oraz przeprowadziła w całości co najmniej dwa postępowania restrukturyzacyjne lub postępowania upadłościowe z możliwością zawarcia układu lub postępowania naprawcze zakończone prawomocnym zatwierdzeniem układu, albo

3) w okresie ostatnich 3 lat przed złożeniem wniosku, o którym mowa w art. 16b ust. 2, przeprowadziła w całości co najmniej jedno postępowanie układowe lub sanacyjne zakończone prawomocnym zatwierdzeniem układu, w którym przyznanie ostatecznego wynagrodzenia nadzorcy lub zarządcy wynikało z ustalenia przez sąd, że w postępowaniu liczba wierzycieli będących uczestnikami postępowania była większa niż 100 oraz suma wierzytelności przysługujących wierzycielom będącym uczestnikami postępowania była większa niż 10 000 000 zł.

Potrzebujesz wsparcia kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny pełni funkcję w najbardziej skomplikowanych postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych

Zgodnie z przepisami Prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego skomplikowane postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe, w tym, gdzie jest duży majątek przedsiębiorstwa, mogą być prowadzone wyłącznie przez kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego.

Ustawa wskazuje konkretne przypadki jak poniżej, w których sąd restrukturyzacyjny bądź upadłościowy do pełnienia funkcji musi wyznaczyć kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego.

W przypadku:

1.  przedsiębiorcy, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

a) zatrudniał średniorocznie 250 lub więcej pracowników lub

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro, lub

c) osiągnął sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat, które przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro,

2. spółki o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa, umieszczonej w wykazie określonym w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1933 oraz z 2022 r. poz. 807, 872, 1459 i 1512),

3. przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, umieszczonego w wykazie określonym w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 6 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców (Dz.U. z 2020 r. poz. 1669),

– sąd wyznacza do pełnienia funkcji nadzorcy sądowego osobę posiadającą licencję doradcy restrukturyzacyjnego z tytułem kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Jesteś z Pomorza? Sprawdź artykuł restrukturyzacja firmy Gdańsk

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny Gdańsk, Gdynia, Sopot

Obecnie na Pomorzu jest tylko czterech kwalifikowanych doradców restrukturyzacyjnych. Nie jest łatwo bowiem uzyskać kwalifikację od Ministerstwa Sprawiedliwości. Tym bardziej cieszy fakt, że kancelaria restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy będzie mogła pełnić funkcje w najbardziej skomplikowanych postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dotychczas przeprowadzaliśmy wiele różnych postępowań restrukturyzacyjnych, w tym restrukturyzację firmy jednoosobowej, restrukturyzację spółki z o.o. oraz oczywiście restrukturyzację gospodarstw rolnych. Dzięki uzyskaniu kwalifikacji nasza kancelaria będzie mogła teraz prowadzić jeszcze więcej postępowań, w tym tych najbardziej skomplikowanych.

Jeśli zależy Państwu na profesjonalnej obsłudze prawnej sprawy to zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Podatek od czynszu najmu w upadłości zmarłego przedsiębiorcy

    Jako syndyk prowadzimy postępowanie upadłościowe zmarłego przedsiębiorcy. Do jego śmierci doszło jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. Będąc syndykiem powziąłem wątpliwość czy muszę odprowadzać podatek dochodowy od czynszu najmu wynajmowanych nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości. W mojej ocenie takiego obowiązku nie mam jako syndyk. Potwierdziła to uzyskana właśnie interpretacja indywidualna uzyskana z Krajowej Izby Skarbowej. Co…

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Oddłużenie firmy - kiedy jest możliwe?

    Kategorie:

    Przedsiębiorcy borykający się z problemem utraty płynności finansowej mogą skorzystać z dobrodziejstw Prawa restrukturyzacyjnego. Daje im to możliwość zmiany sposobu spłaty swoich zobowiązań bądź umorzenia ich części. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest bowiem uniknięcie upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie kiedy oddłużenie firmy w ramach postępowania restrukturyzacyjnego jest możliwe? Czy zawarcie układu z…

    Pre-pack w upadłości konsumenckiej zakończony sukcesem!

    Kategorie:

    Pre-pack w upadłości konsumenckiej zakończony sukcesem! Otrzymaliśmy właśnie postanowienie Sądu Upadłościowego w Elblągu w przedmiocie ogłoszenia upadłości oraz zatwierdzenia warunków sprzedaży majątku naszej klientki. Upadłość konsumencka może być przeprowadzona sprawnie, a majątek sprzedany przykładowo do kogoś z rodziny. Niewypłacalny dłużnik będący osobą fizyczną, posiadający majątek może bowiem ogłosić upadłość konsumencką w ramach przygotowanej likwidacji (tzw.…

    Upadłość konsumencka 2022

    Kategorie:

    Upadłość konsumencka 2022 – czyli omówienie najważniejszych zmian jakie wejdą w życie w przypadku upadłości osób nieprowadzących działalności gospodarczej. [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej!" subtitle="Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy." kontakt=1] Krajowy Rejestr Zadłużonych Od 1 grudnia 2021 r. wszystkie postępowania upadłościowe oraz restrukturyzacyjne zostały przeniesione do…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]