...

Jak zawrzeć układ z wierzycielami?

Przepisy prawa restrukturyzacyjnego bardzo precyzyjnie opisują kryteria przyjmowania układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Zasady te jednak nie wyjaśniają tego, jak zawrzeć układ z wierzycielami. Czyli w jaki sposób rozmawiać z wierzycielami, aby głosowali za przyjęciem układu. W mojej ocenie jest to jedno z ważniejszych zadań dla doradcy restrukturyzacyjnego, który przeprowadza wraz z dłużnikiem postępowanie restrukturyzacyjne.

Kryteria przyjęcia układu

Przybliżmy jednak na początek kryteria przyjmowania układu przez wierzycieli. Różnią się one w zależności od rodzaju wszczętego postępowania.

Przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie o zatwierdzenie układu, postępowanie układowe i sanacyjne.

W wyżej wymienionych postępowaniach układ można zawrzeć, jeśli w zgromadzeniu wierzycieli uczestniczy co najmniej 20% wierzycieli, którzy są uprawnieni do głosowania nad układem. Gdy ten warunek jest spełniony to za układem musi zagłosować większość osobowa wierzycieli (z tych uczestniczących w głosowaniu). Suma wierzytelności tych wierzycieli musi wynosić co najmniej 2/3 sumy wierzytelności przysługujących tym głosującym wierzycielom. Jest to niecałe 67% głosujących wierzytelności. Konieczne jest zatem uzyskanie większości osobowej oraz kapitałowej. Zasady te obowiązują również w układzie konsumenckim, który dedykowany jest dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Układ konsumencki pozwala konsumentom na ochronę ich majątku, przy uzyskaniu umorzenia części zobowiązań.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Układ częściowy w restrukturyzacji

Restrukturyzacja firmy w tym postępowaniu nakłada większy rygor w zakresie przyjęcia układu. W związku z tym w celu przyjęcia układu musi za nim głosować większość osobowa spośród wszystkich wierzycieli, którzy są uprawnieni do głosowania. Suma wierzytelności tych wierzycieli musi również wynosić co najmniej 2/3 wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Potrzebujesz pomocy kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Jak zawrzeć układ z wierzycielami?

Wyżej wskazane kryteria mogą wydawać się trudne do zrealizowania. Jak bowiem przekonać większość spośród 100 czy 200 wierzycieli, aby przyjęli układ? Jak już wyżej wskazałem w mojej ocenie kluczowy jest tu warsztat licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, który wraz z dłużnikiem przeprowadza postępowanie restrukturyzacyjne. Restrukturyzacja spółki z o.o. bądź spółki akcyjnej wiąże się zazwyczaj z dużą liczbą wierzycieli. W celu zawarcia układu konieczny jest zaś dialog z wierzycielami.

Zbieranie głosów

Nie ma jednego złotego środka dotyczącego podejmowanych działań na etapie zbierania głosów. Zanim zostanie przeprowadzone zgromadzenie wierzycieli zbierane są bowiem głosy korespondencyjnie. Trzeba zatem zadbać o to, aby na tym etapie zostało oddanych jak najwięcej głosów za przyjęciem układu. Pomocne w tym będą z pewnością odpowiednie propozycje układowe, które będą uwzględniać podział wierzycieli na grupy. Dzięki takiemu zabiegowi można zapewnić sobie tzw. większość osobową. Wtedy pozostanie do zrealizowania drugie kryterium, czyli większość kapitałowa (2/3 wierzytelności głosujących za układem). Stosowne propozycje układowe również mają tu duże znaczenie. Nie są one jednak głównym czynnikiem mogącym przekonać wierzycieli do głosowania za układem. W tym celu warto zadbać o odpowiedni dialog z wierzycielami posiadającymi największe kwotowo wierzytelności. Istotna jest tu również rzetelność i wiarygodność planu restrukturyzacyjnego oraz testu prywatnego wierzyciela. 

Jak zawrzeć układ z wierzycielami? Podsumowanie

Zawarcie układu z wierzycielami umożliwia przedsiębiorcy oddłużenie firmy przy jednoczesnej ochronie przed upadłością i egzekucjami komorniczymi. Warto zatem rzetelnie podejść do restrukturyzacji gdyż pozytywne jej zakończenie jest z korzyścią dla wszystkich. Zarówno dłużnika, jak i wierzycieli.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym doprowadził do uratowania gospodarstwa rolnego. Tydzień temu sąd restrukturyzacyjny w Gdańsku zatwierdził bowiem układ zawarty w postępowaniu sanacyjnym gospodarstwa rolnego. W tym samym tygodniu sukcesem zakończona została przez nas restrukturyzacja spółki z o.o. Sąd zatwierdził bowiem układ dużej spółki produkcyjnej (kwota zobowiązań ponad 17 mln zł przysługująca 111 wierzycielom). W…

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Upadłość konsumencka w liczbach

    Kategorie:

    Upadłość konsumencka w liczbach Upadłość konsumencka zyskuje cały czas na popularności. Wzrost popularności nie idzie jednak w parze z szybkością rozpatrywania spraw. Przeniesienie postępowań upadłościowych do systemu teleinformatycznego (Krajowy Rejestr Zadłużonych) powinno poprawić tę kwestię. Upadłość konsumencka w liczbach. Liczba ogłoszonych upadłości w 2021 roku Do końca sierpnia 2021 r. sądy upadłościowe ogłosiły 12 198 upadłości…

    Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

    Kategorie:

    W odpowiedzi na pytanie kto może ogłosić upadłość konsumencką można stwierdzić krótko – niewypłacalna osoba fizyczna. Ta lapidarna odpowiedź wymaga jednak rozwinięcia. Kiedy dłużnik jest niewypłacalny? Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Kwestię niewypłacalności regulują przepisy prawa upadłościowego. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. W związku…

    Prawomocnie zatwierdzony układ

    Kategorie:

    Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem kolejny prawomocnie zatwierdzony układ. Tym razem przed upadłością została uratowana firma jednoosobowa. Przedsiębiorca ochronił swój majątek i odzyskał płynność finansową. W innym zaś postępowaniu doszło do zawarcia układu z wierzycielami. Jest to kolejna spółka budowlana, której prowadziliśmy postępowanie restrukturyzacyjne. Za układem wypowiedziało się aż 99,84%.…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]