Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem...
Chcesz dowiedzieć się więcej o upadłości?
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!
Kancelaria Restrukturyzacyjna > Kiedy upadłość konsumencka nie jest dobrym rozwiązaniem?
Rosnąca popularność upadłości konsumenckiej nie dziwi bowiem pozwala na powrót do normalnego życia. Dłużnik uwalnia się od egzekucji komorniczej i nie musi zasilać szarej strefy. Ogłaszanie upadłości nie jest jednak dla wszystkich dłużników właściwym sposobem na wyjście z kłopotów. Z naszej praktyki wynika bowiem, że są przypadki w których ogłoszenie upadłości konsumenckiej może skutkować dla dłużnika pogorszeniem jego sytuacji. W niniejszym artykule odpowiemy zatem kiedy upadłość konsumencka nie jest dobrym rozwiązaniem.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!
Obecnie w zasadzie każdy może ogłosić upadłość konsumencką. Nie każdy jednak uzyska oddłużenie w upadłości. Sąd odmówi oddłużenia w sytuacji, gdy upadły:
W związku z powyższym, jeśli upadły darował komuś swoją nieruchomość bądź ją sprzedał nie spłacając zarazem wierzycieli to sąd odmówi oddłużenia. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce, gdy upadły miał środki, z których mógł dokonywać spłat wierzycieli, ale tego nie robił. Ustawodawca nie daje zarazem możliwości uzyskania oddłużenia, jeśli w ciągu 10 lat po raz drugi popadło się w stan niewypłacalności. Co istotne nawet jeśli zaistniały powyższe okoliczności to upadły i tak ma szansę na uzyskanie oddłużenia. Musi jednak to być uzasadnione względami humanitarnymi bądź słuszności.
Zdarzają się dłużnicy z relatywnie wysokim dochodem, jak na osobę niewypłacalną. Jeśli dołączymy do tego brak osób na utrzymaniu to otrzymamy sytuację, w której plan spłaty wierzycieli może być ustalony na kwotę wyższą niż kwota zajęcia komorniczego. W mojej ocenie nie powinno to mieć miejsca, ale przepisy prawa upadłościowego nie wykluczają takiej sytuacji.
Co zatem zrobić w takim przypadku? Układ z wierzycielami w upadłości będzie idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Istnieje oczywiście ryzyko, że wierzyciele nie przyjmą układu i sąd ogłosi jednak upadłość. Aczkolwiek należyte przygotowanie się do takiej sytuacji powinno zwiększyć szanse na przyjęcie układu i uniknięcie konieczności ogłaszania upadłości.
Jeśli upadły nie ma źródła dochodu bądź osiąga dochód zbyt niski, aby możliwe było ustalenie planu spłaty wierzycieli, to sąd umorzy warunkowo jego zobowiązania. Warunkowe umorzenie jest stanem, którego należy się wystrzegać bowiem w ciągu pięciu lat sąd będzie mógł ustalić plan spłaty wierzycieli. Po warunkowym umorzeniu zobowiązań na okres pięciu lat upadły ma dwie możliwości:
Dłużnik chcący ogłosić upadłość powinien skonsultować swoją sytuację z praktykiem prawa upadłościowego. Pozwoli to na wybranie najlepszego sposobu na uzyskanie oddłużenia.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem...
Restrukturyzacja firmy w wielu przypadkach rozpoczyna się na etapie kilkumiesięcznych...
Sąd restrukturyzacyjny w Gorzowie Wielkopolskim w tempie wręcz ekspresowym zatwierdził...
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek...
Restauratorzy są jedną z najbardziej poszkodowanych przez skutki epidemii branż. Zamknięte od wielu miesięcy restauracje i puby powodują, że przedsiębiorcy operujący w gastronomii tracą płynność finansową. Możliwość sprzedaży na wynos nie rekompensuje strat spowodowanych przez zakaz obsługi klientów na miejscu. Otrzymane z tarcz czy PFR-u środki już dawno się pokończyły, a końca epidemii niestety nie […]
1 grudnia 2021 r. weszły w życie rewolucyjne zmiany związane z wprowadzeniem w życie Krajowego Rejestru Zadłużonych. Skończyła się zarazem era uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. W życie weszły bowiem znowelizowane przepisy Prawa restrukturyzacyjnego, które zmodyfikowały dotychczasowe postępowanie o zatwierdzenie układu. Modyfikacja ta wprowadza nową uproszczoną restrukturyzację, która jednak nie jest tak bardzo atrakcyjna jak jej pierwotna […]
Jesteś niewypłacalny? Komornik zajął Twoje wynagrodzenie? Obawiasz się, że będziesz spłacał długi do końca życia? Chcesz zarazem ochronić swój majątek? Wedle obowiązujących obecnie przepisów prawa można ochronić swój majątek i jednocześnie uzyskać oddłużenie. W sytuacji utraty płynności finansowej idealnym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę majątku jest układ konsumencki. Jest to instrument prawny zawarty w Prawie upadłościowym. […]
Przedsiębiorca, wobec którego zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne jest zazwyczaj ograniczony w zarządzie swym majątkiem. Wyjątkiem jest tu postępowanie o zatwierdzenie układu, gdzie dłużnik w pełni zarządza swym przedsiębiorstwem. W pozostałych postępowaniach dłużnik musi liczyć się jednak z tym, że nie będzie mógł w pełni zarządzać swoją firmą. Na niektóre czynności wymaga się bowiem zgody nadzorcy […]
W postępowaniu restrukturyzacyjnym (w ramach uproszczonej restrukturyzacji) nadzorowanym przez naszą kancelarię został zawarty układ z wierzycielami. Wizja restrukturyzacji nakreślona w planie restrukturyzacyjnym przekonała zdecydowaną większość wierzycieli (w ujęciu kwotowym). Układem objętych było 57 wierzycieli, z czego ponad połowa wzięła udział w głosowaniu nad układem. Zarówno wierzyciele handlowi, publicznoprawni oraz banki głosowały w znacznej mierze za […]
Postępowanie restrukturyzacyjne – poznaj ich rodzaje Postępowanie restrukturyzacyjne ma chronić przedsiębiorcę przed upadłością. Daje mu możliwość zawarcia układu z wierzycielami oraz ochronę przed egzekucją. Wedle przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego restrukturyzacja przedsiębiorstwa może zostać przeprowadzona wedle jednego z czterech postępowań: postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako PZU), przyspieszone postępowanie układowe (dalej jako PPU), postępowanie układowe (dalej jako […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy