Finansowanie dla firm w kryzysie

Przedsiębiorstwo borykające się z problemami związanymi z płynnością finansową zazwyczaj ma utrudnioną drogę w zdobyciu finansowania. Finansowanie dla firm w kryzysie konieczne jest do kontynuowania działalności operacyjnej. Bywają bowiem sytuacje, gdzie przedsiębiorstwo ma moce przerobowe, ale nie ma środków na zakup materiałów do generowania wyższego dochodu. Finansowanie może być również konieczne ze względu na upływający termin zwrotu pożyczki czy spłaty limitu w koncie, który nie został przedłużony przez bank na kolejny rok. Powody mogą być różne, a przedsiębiorstwo bez finansowania może nie przetrwać. 

Szukasz finansowania dla swojej firmy?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Nasi doradcy biznesowi i finansowi zajmują się uzyskiwaniem finansowania dla przedsiębiorstw. Nie zawsze jednak jest to łatwe zadanie i czasami trzeba szukać kapitału poza bankami. Co zatem zrobić jak banki nie chcą udzielić finansowania?

Finansowanie dla firm. Kredyt na oddłużenie firmy

Na rynku dostępne są pożyczki płynnościowe czy też kredyty na oddłużenie firmy. Firma z problemami finansowymi nie ma jednak większych szans na uzyskanie finansowania z banków, które co do zasady jest najtańszym na rynku. Pozostają wtedy opcje finansowania od funduszy pożyczkowych, które jednak zazwyczaj są drogim kapitałem. W swojej praktyce spotykaliśmy się wielokrotnie z sytuacją, gdy taka forma finansowania była tylko odroczeniem w czasie utraty płynności finansowej. Pożyczki takie mogą wiązać się z dużą prowizją za odnowienie na kolejny rok. Bywa również, że są zawierane na kilka lat bez możliwości dalszego przedłużenia po upływie zakreślonego w umowie terminu. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo ma do wyboru:

  • znaleźć inwestora,
  • otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne,
  • upłynnić aktywa celem spłaty newralgicznych wierzycieli.

Czy postępowanie restrukturyzacyjne zawsze ma sens?

W większości przypadków wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego może uratować przedsiębiorstwo przed trwałą niewypłacalnością i koniecznością ogłaszania upadłości. Nie zawsze jednak restrukturyzacja sądowa może pomóc. Sytuacja taka zajdzie w przypadku, gdy dłużnik ma jednego głównego wierzyciela, który nie jest skłonny do zawarcia porozumienia. Jeśli wierzyciel taki posiada dodatkowo zabezpieczenie w postaci hipoteki czy zastawu na majątku dłużnika to może okazać się, że bardziej atrakcyjne dla niego będzie zaspokojenie z majątku dłużnika. Proponowanie takiemu wierzycielowi układu polegającego na rozłożeniu spłat na kilka lat może zakończyć się fiaskiem negocjacji.

Finansowanie dla firm z problemami płynnościowymi

Jeśli negocjacje z wierzycielem nie przyniosą zakładanego rezultatu w postaci porozumienia to pozostaje znalezienie inwestora. Rozwiązanie takie wymaga co do zasady posiadania płynnego majątku, na którym można się zabezpieczyć. Majątek jest każdorazowo oczywiście weryfikowany pod kątem płynności. Finansowanie takim kapitałem może być o wiele tańsze od finansowania oferowanego przez fundusze pożyczkowe. Nasi doradcy finansowi posiadają bogate doświadczenie w kojarzeniu partnerów biznesowych, co pomogło już niejednej firmie w przetrwaniu na rynku. 

Szukasz finansowania dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy kompleksową obsługę przedsiębiorstw w zakresie finansowania, doradztwa biznesowego oraz restrukturyzacyjnego.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Krzysztof Lipiński. Licencjonowany Doradca Restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Ekonomista i prawnik. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego zakończona sukcesem. W tej sprawie wszystko zaczęło się od wyznaczenia naszej kancelarii przez sąd na nadzorcę sądowego. Dziś w ramach przyspieszonego postępowania układowego sąd zatwierdził układ zakładający średnią redukcję kapitału w wysokości 30% oraz całkowite umorzenie odsetek i kosztów dochodzenia wierzytelności. Co ciekawe za układem wypowiedziało się 100% wierzycieli. Zatwierdzony układ gospodarstwa…

Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

W tym tygodniu nasza praca zaowocowała na tyle, że warto się tym pochwalić. 1. Sąd zatwierdził bowiem układ firmy transportowej. Wkrótce orzeczenie się uprawomocni i po redukcji całości odsetek i rozłożeniu płatności na raty przedsiębiorstwo zacznie wykonywać układ. Układ zakładał całkowite umorzenie odsetek i rozłożenie płatności na 84 miesiące. Kwota wierzytelności objętych układem wynosiła około…

Skarga pauliańska – na czym polega i kogo dotyczy?

Skarga pauliańska – na czym polega i kogo dotyczy?

Choć instytucja skargi pauliańskiej wydaje się być dość skomplikowana, w praktyce rozwiązanie to może być skutecznym sposobem na odzyskanie środków od niewypłacalnych dłużników. Jest to niezwykle istotne narzędzie w rękach wszystkich wierzycieli, a z perspektywy prawa upadłościowego, może być wykorzystywane również przez syndyka w celu ubezskutecznienia czynności prawnej upadłego dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli. Definicja skargi…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek o upadłość konsumencką – uwagi ogólne Udzielając odpowiedzi na pytanie jak napisać wniosek o upadłość konsumencką wskazać należy jedno – jak najstaranniej. Dłużnik musi pamiętać, o tym, że inicjatywa dowodowa leży po jego stronie.  W związku z powyższym sąd nie powinien niczego się domyślać. Wszelkie wskazane we wniosku okoliczności powinny być udowodnione bądź uprawdopodobnione…

Upadłość konsumencka w liczbach

Upadłość konsumencka w liczbach

Upadłość konsumencka w liczbach Upadłość konsumencka zyskuje cały czas na popularności. Wzrost popularności nie idzie jednak w parze z szybkością rozpatrywania spraw. Przeniesienie postępowań upadłościowych do systemu teleinformatycznego (Krajowy Rejestr Zadłużonych) powinno poprawić tę kwestię. Upadłość konsumencka w liczbach. Liczba ogłoszonych upadłości w 2021 roku Do końca sierpnia 2021 r. sądy upadłościowe ogłosiły 12 198 upadłości…

Wpływ ustaw COVID’owych na postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne

Wpływ ustaw COVID’owych na postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne

Wpływ ustaw COVID’owych na postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne Termin na wniesienie wniosku o upadłość Przedsiębiorca ma na zgłoszenie wniosku o upadłość 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. Stan ten pojawia się gdy dłużnik nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań przez ponad trzy miesiące. Ustawa „covid’owa”z dnia 2 marca 2020r. wprowadza zmiany w zakresie obowiązku wniesienia wniosku…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia