Czym są możliwości zarobkowe upadłego?

Czym są możliwości zarobkowe upadłego? Z jakiego powodu dłużnik decydujący się na ogłoszenie upadłości powinien mieć wiedzę o tym zagadnieniu?

Ustalenie planu spłaty wierzycieli

Po zakończeniu postępowania upadłościowego, czyli etapu na którym działa syndyk sąd ustala plan spłaty wierzycieli. W upadłości konsumenckiej projekt planu spłaty wierzycieli sporządza syndyk (w przypadku postępowania prowadzonego wedle trybu uproszczonego dedykowanego dla konsumentów). Upadły oraz wierzyciel przedstawiają swoje stanowisko co do projektu sporządzonego przez syndyka. Sąd nie jest jednak związany stanowiskiem upadłego oraz wierzycieli co do treści planu spłaty wierzycieli. Ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę:

  • możliwości zarobkowe upadłego,
  • konieczność utrzymania upadłego oraz osób pozostających na jego utrzymaniu,
  • ich potrzeby mieszkaniowe,
  • wysokość niezaspokojonych wierzytelności,
  • stopień zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym.

Możliwości zarobkowe mają zatem bezpośrednie przełożenie na sposób oddłużenia upadłego. Sąd weźmie bowiem je pod uwagę przy ustalaniu miesięcznej kwoty do spłaty na rzecz wierzycieli.

Potrzebujesz wsparcia doradcy restrukturyzacyjnego?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Możliwości zarobkowe upadłego a osiągany dochód

Możliwości zarobkowych nie można utożsamiać z dochodem osiąganym przez upadłego. Wysokość dochodu jest istotna, ale nie jest determinantą w zakresie ustalania planu spłaty wierzycieli.

Oceniając możliwości zarobkowe sąd weźmie pod uwagę aktualny i poprzedni dochód upadłego. Istotne jest również wykształcenie oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe upadłego. Jego wiek i stan zdrowia – w szczególności w kontekście wykonywania pracy zarobkowej i generowania dochodu.

Ustalając możliwości zarobkowe sąd weźmie pod rozwagę wyżej wskazane kryteria i przykładowo zweryfikuje, czy stan zdrowia uniemożliwia upadłemu podjęcie dodatkowej bądź lepiej płatnej pracy. W związku z tym sporządzając wniosek o ogłoszenie upadłości należy uwzględnić możliwości zarobkowe dłużnika oraz wszelkie czynniki wpływające na ich ograniczenie.

Odpowiednie przedstawienie możliwości zarobkowych upadłego oraz kosztów ponoszonych na utrzymanie rodziny będzie w większości przypadków podstawą do ustalenia planu spłaty wierzycieli. Z tego względu warto należycie je opisać i udowodnić w uzasadnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej. Nie bez znaczenia jest zarazem sąd w którym prowadzone jest postępowanie upadłościowe. Upadłość konsumencka w Gdańsku może bowiem charakteryzować się tym, że sąd podejdzie bardziej rygorystycznie niż przykładowo sąd warszawski.

Podsumowanie

Upadłość konsumencka daje dłużnikowi możliwość uwolnienia się od długów. Specjalizujemy się w oddłużaniu osób fizycznych. Jeśli zastanawiasz się nad ogłoszeniem upadłości i chcesz skonsultować swoją sytuację to zapraszamy do kontaktu. Zapoznamy się z Twoją sytuacją i przedstawimy możliwe warianty uzyskania oddłużenia.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Pre-pack w upadłości konsumenckiej zakończony sukcesem!

    Kategorie:

    Pre-pack w upadłości konsumenckiej zakończony sukcesem! Otrzymaliśmy właśnie postanowienie Sądu Upadłościowego w Elblągu w przedmiocie ogłoszenia upadłości oraz zatwierdzenia warunków sprzedaży majątku naszej klientki. Upadłość konsumencka może być przeprowadzona sprawnie, a majątek sprzedany przykładowo do kogoś z rodziny. Niewypłacalny dłużnik będący osobą fizyczną, posiadający majątek może bowiem ogłosić upadłość konsumencką w ramach przygotowanej likwidacji (tzw.…

    Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Jak się bronić?

    Kategorie:

    Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek handlowych może zostać orzeczony na okres do 10 lat. Praktyka pookazuje, że postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej zdarzają się coraz częściej. Szczególnie często z tego narzędzia korzystają urzędy skarbowe. Zainicjowanie postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest dla dłużnika bardzo niebezpieczne. W…

    Kancelaria odpowiada na pytania czytelników "Rzeczpospolitej"

    Kategorie:

    Na łamach dziennika "Rzeczpospolita" odpowiadamy na pytania czytelników. Z artykułami można zapoznać się w poniższym linku.

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]