Co to jest upadłość?

Na czym polega upadłość?

Co to jest upadłość i na czym polega? Jakie są rodzaje upadłości? Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a ile upadłości przedsiębiorcy? Kiedy można ogłosić upadłość firmy? Ile wynagrodzenia zajmuje syndyk? Zagadnienie należy podzielić na upadłość konsumencką oraz przedsiębiorcy. Upadłość firmy jest z pewnością bardziej złożona. Ogłoszenie upadłości daje osobie fizycznej możliwość oddłużenia. Członkom zarządu może zwalniać z odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Nie można znaleźć opracowania z podsumowaniem najważniejszych informacji. Nic dziwnego, bowiem postępowanie upadłościowe jest bardzo złożone. Niejednokrotnie zdarza się, że dłużnik dopiero po ogłoszeniu upadłości dowiaduje się, na czym tak naprawdę polega upadłość. Jeśli jest reprezentowany przez profesjonalistę to nie powinien mieć powodów do zmartwień. Składanie wniosku bez pomocy praktyka prawa upadłościowego może natomiast zakończyć się niechcianą niespodzianką.

Informacje ogólne

Odpowiadając na pytanie co to jest upadłość można ogólnie wskazać, że jest to postępowanie, w którym dłużnik ma możliwość umorzyć całość lub część swoich zobowiązań. Jednocześnie dłużnik traci na rzecz syndyka prawo zarządzania swoim majątkiem. Majątek dłużnika wchodzi do masy upadłości. Zadaniem syndyka jest jego sprzedaż i zaspokojenie wierzycieli. Sposób oddłużenia zależny jest od kilku czynników o których jest mowa poniżej. Ogólnie rzecz biorąc sąd zbada w jaki sposób doszło do powstania stanu niewypłacalności oraz czy dłużnik zbywał majątek ze szkodą dla wierzycieli. Jeśli dłużnik zbywał swój majątek ze szkodą dla wierzycieli to sąd może go nie oddłużyć. 

Czy upadłość jest dla mnie dobrym rozwiązaniem?

W niniejszym opracowaniu odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. Zarówno od osób fizycznych (przedsiębiorcy i konsumenci), jak i organów zarządzających spółkami. Przedsiębiorca ma ustawowy obowiązek wniesienia wniosku o ogłoszenie upadłości. W przypadku konsumenta jest to jego prawo, a nie obowiązek. W związku z tym warto zapoznać się z ogólnymi zasadami postępowania upadłościowego zanim podejmie się decyzję o ogłoszeniu upadłości. Nie zawsze też oddłużenie poprzez ogłoszenie upadłości jest najlepszym rozwiązaniem.  Czasami bardziej opłacalna może się okazać ugoda. Warto zestawić ze sobą wszystkie możliwe warianty i dopiero wtedy podjąć decyzję dotyczącą sposobu oddłużenia.

Upadłość – kompendium wiedzy

W poniższym linku znajdą Państwo wyjaśnienia najważniejszych zagadnień dotyczących upadłości. Niektóre odpowiedzi podzielone są na sekcję dla konsumentów oraz przedsiębiorców.

Przeczytaj również: Na czym polega upadłość?

Zapraszamy do lektury. Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania to zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh

    Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh jest bardzo istotną kwestią dla członków zarządów spółek z o.o. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najczęściej wybierana forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (oczywiście poza JDG). Jest to spółka kapitałowa, która może mieć niski kapitał zakładowy. Może być utworzona przez jedną lub więcej osób. Osoby te nazywane wspólnikami…

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Oddłużenie firmy - kiedy jest możliwe?

    Kategorie:

    Przedsiębiorcy borykający się z problemem utraty płynności finansowej mogą skorzystać z dobrodziejstw Prawa restrukturyzacyjnego. Daje im to możliwość zmiany sposobu spłaty swoich zobowiązań bądź umorzenia ich części. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest bowiem uniknięcie upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie kiedy oddłużenie firmy w ramach postępowania restrukturyzacyjnego jest możliwe? Czy zawarcie układu z…

    Doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Lipiński nadzorcą układu Motocave sp. z o.o.

    Kategorie:

    Szanowni Państwo,W dniu 2 marca 2021 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nr 41 / 2021 poz. 14745 ukazało się obwieszczenie o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu wobec Motocave spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Ku Ujściu 60 (80-549 Gdańsk), o numerze KRS 0000651455, NIP 5833223040, REGON 366038068. Postępowanie prowadzone jest…

    Na czym polega restrukturyzacja firmy?

    Kategorie:

    Nadrzędnym celem restrukturyzacji firmy jest ochrona przed koniecznością ogłaszania upadłości. Ochrona ta zawarta jest w przepisach prawa restrukturyzacyjnego. Nie regulują one samej kwestii reorganizacji przedsiębiorstwa, dając jednak narzędzia do jej przeprowadzenia. Zatem na czym polega restrukturyzacja firmy? Jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego? Jak doprowadzić do zawarcia układu z wierzycielami? Na te pytania odpowiemy w niniejszym…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]