Pre-pack czyli przygotowana likwidacja

W niniejszym artykule opiszemy zagadnienie przygotowanej likwidacji (pre-pack). Nie jest ona częstym zjawiskiem w polskiej praktyce prawa upadłościowego, ale jest coraz bardziej popularna.

Pre-pack czyli przygotowana likwidacja – ogólna charakterystyka

W mojej ocenie jest to bardzo przydatne narzędzie prawne, które może przyczynić się do znacznego skrócenia postępowania upadłościowego. Jednocześnie pre-pack w ramach przygotowanej likwidacji niesie dla wierzycieli profity w postaci wyższego stopnia zaspokojenia ich wierzytelności. W przypadku konsumentów pre-pack umożliwi przede wszystkim szybkie zakończenie postępowania upadłościowego. To z kolei przekłada się na krótszy okres zajmowania wynagrodzenia przez syndyka. Zatem mniej stresu dla upadłego i szybsze uzyskanie planu spłaty wierzycieli bądź oddłużenia bez jego ustalania. Skoro już jesteśmy przy planie spłaty wierzycieli to pre-pack w przypadku konsumenta powinien wpłynąć na wyższy stopień zaspokojenia wierzycieli. To z kolei ma pozytywny wpływ na ustalenie planu spłaty wierzycieli. Jak widać warto iść w kierunku przygotowanej likwidacji. Przy czym warto też w tym miejscu dodać, że po stronie upadłego nie ma ograniczeń co do grona nabywców. Przykładowo majątek upadłego przedsiębiorcy (osoby fizycznej) może nabyć od syndyka brat upadłego.

Na czym polega przygotowana likwidacja?

Pre-pack polega na sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika lub jego zorganizowanej części. Można również zbyć składniki majątkowe stanowiące znaczną część przedsiębiorstwa. W przypadku konsumenta będzie to zazwyczaj nieruchomość.

Co do zasady wszelkie umowy przedsiębiorstwa utrzymywane są w mocy i mogą być kontynuowane. Nabywca kupuje zatem przedsiębiorstwo „w ruchu”. W przypadku koncesji bywa czasami tak, że jest ona wycofywana na skutek ogłoszenia upadłości. Zatem na dzień nabywania przedsiębiorstwa w pre-packu może okazać się, że nie posiada już ono koncesji.

Po złożeniu wniosku zostanie powołany tymczasowy nadzorca sądowy. Będzie on odpowiedzialny za ustalenie stanu finansowego przedsiębiorstwa i majątku dłużnika oraz przewidywanych kosztów postępowania upadłościowego. Wszystko to ma na celu ustalenie, czy cena oferowana przez nabywcę jest wyższa niż to, co syndyk mógłby uzyskać dokonując likwidacji w trybie zwykłym postępowania upadłościowego. Tylko wtedy sąd będzie mógł zaakceptować wniosek w przygotowanej likwidacji o zatwierdzenie warunków sprzedaży.

Złożenie oferty kupna

Wniosek można złożyć do chwili wydania postanowienia w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Czyli zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy od złożenia wniosku w biurze podawczym sądu.

Wniosek nabywcy o zatwierdzenie warunków sprzedaży może złożyć uczestnik postępowania. Oznacza to, że jak wniosek pre-packowy złoży dłużnik to wierzyciel może złożyć swój wniosek PP, jeśli złoży jednocześnie wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika. Jeśli natomiast to wierzyciel wniesie jako pierwszy o upadłość wraz z wnioskiem PP to dłużnik jest wtedy z mocy prawa uczestnikiem postępowania i może złożyć wniosek swój wniosek pre-pack.

Nabywca musi wpłacić wadium w wysokości 10% oferowanej ceny.

Potrzebujesz pomocy doradcy restrukturyzacyjnego?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Zawarcie umowy przez syndyka

Syndyk zawiera umowę sprzedaży nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia stwierdzenia prawomocności postanowienia o zatwierdzeniu warunków sprzedaży

Zawarcie umowy sprzedaży może nastąpić wyłącznie po wpłaceniu przez nabywcę całej ceny do masy upadłości.  Ewentualnie po wydaniu syndykowi ceny złożonej wcześniej do depozytu. Jeżeli do zawarcia umowy sprzedaży nie dojdzie z winy nabywcy, syndyk zachowuje oczywiście wadium.

Wydanie przedsiębiorstwa nabywcy

Jeżeli do wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży był dołączony dowód wpłaty pełnej ceny na rachunek depozytowy sądu, wydanie przedmiotu sprzedaży nabywcy następuje niezwłocznie po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

Identycznie rzecz wygląda gdy nabywca wpłaci środki na rachunek depozytowy w toku postępowania o ogłoszenie upadłości bądź już po ogłoszeniu upadłości.

Do czasu uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego warunki sprzedaży i zawarcia umowy sprzedaży nabywca zarządza nabytym majątkiem w granicach zwykłego zarządu na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Pre–pack, czyli przygotowana likwidacja. Podsumowanie

Jak już na wstępie wskazałem pre-pack nie jest jeszcze bardzo popularny. W mojej ocenie jest to bardzo ciekawe narzędzie do wykorzystania w upadłości przedsiębiorcy, jak i upadłości konsumenckiej.

Polecamy również:

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

Co to jest cesja wierzytelności?

Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Restrukturyzacja to nie upadłość - szanse dla przedsiębiorstwa

Kategorie:

Biznes raport Gazety Finansowej, w którym został zamieszczony ekspercki komentarz naszej kancelarii na temat: Restrukturyzacja to nie upadłość, czyli o szansach, jakie niesie dla przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja spółki z o.o. bądź jednoosobowej działalności gospodarczej może uchronić przwed upadłością. Z raportem można zapoznać się pod tym linkiem.

Upadłość konsumencka a podatek dochodowy

Kategorie:

Upadłość konsumencka a podatek dochodowy. W niniejszym artykule odpowiemy między innymi na pytanie czy oddłużenie upadłego i umorzenie jego zobowiązań w upadłości konsumenckiej powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Z artykułu wynika również inny istotny wniosek. Zapraszamy do lektury. Umorzenie zobowiązań przedsiębiorcy poza postępowaniem upadłościowym a podatek dochodowy. Umorzenie zobowiązań co do zasady powoduje powstanie przychodu…

Układ konsumencki – na czym polega?

Kategorie:

Jesteś niewypłacalny? Komornik zajął Twoje wynagrodzenie? Obawiasz się, że będziesz spłacał długi do końca życia? Chcesz zarazem ochronić swój majątek? Zawarcie układu konsumenckiego jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wedle obowiązujących obecnie przepisów prawa można ochronić swój majątek i jednocześnie uzyskać oddłużenie. W sytuacji utraty płynności finansowej idealnym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę majątku jest układ konsumencki. Umożliwia…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]