Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu sanacyjnym. Wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego był złożony w ramach odpowiedzi na wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości spółki. W tym artykule omówimy pokrótce na czym polega postępowanie sanacyjne na przykładzie restrukturyzacji spółki budowlanej będącej generalnym wykonawcą robót budowlanych.

Na czym polega sanacja spółki będącej generalnym wykonawcą robót budowlanych?

  • Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego spółki z o.o. z branży budowlanej wstrzymuje rozpoznanie przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości.
  • Na etapie o otwarcie postępowania sanacyjnego można wnioskować o zawieszenie egzekucji i uchylenie zajęć rachunków bankowych.
  • Otwarcie postępowania sanacyjnego chroni przed egzekucją komorniczą.
  • Po otwarciu postępowania sanacyjnego kontrahenci nie mogą wypowiedzieć umów kluczowych dla działalności operacyjnej dłużnika.
  • Zazwyczaj dłużnik może zarządzać swoim przedsiębiorstwem w zakresie zarządu zwykłego.
  • Dłużnik nie może spłacać zobowiązań objętych układem – czyli tych istniejących na dzień otwarcia postępowania.
  • Zarządca sądowy może odstąpić od nierentownych umów wzajemnych bez konieczności płacenia kar umownych.
  • Dłużnik może regulować niektóre zobowiązania powstałe przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego wynikające z umów z podwykonawcami.
  • Zarządca sądowy w zakresie zwolnień pracowników ma uprawnienia syndyka.
  • Spółka ma szansę na zawrzeć układ z wierzycielami.

Jak można obronić się przed wnioskiem o ogłoszenie upadłości spółki z o.o.?

Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Ma to oczywiście sens jedynie w sytuacji, gdy sytuacja finansowo – ekonomiczna spółki z o.o. rokuje dobrze w zakresie możliwości wykonania układu. Złożenie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego powoduje bowiem wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. Sąd zajmuje się zatem najpierw wnioskiem restrukturyzacyjnym. Możliwe jest również połączenie obydwu wniosków do wspólnego rozpoznania przez sąd upadłościowy. Wtedy sąd upadłościowy rozstrzyga w zakresie dwóch wniosków.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Czy dłużnik w trakcie postępowania sanacyjnego spółki z o.o. z branży budowlanej może swobodnie zarządzać swoim przedsiębiorstwem?

Dłużnik nie może w takiej sytuacji w pełni swobodnie zarządzać swoim przedsiębiorstwem. W trakcie postępowania sanacyjnego spółki z o.o. z branży budowlanej sąd restrukturyzacyjny może w pełni odebrać dłużnikowi zarząd nad spółką. Praktyka naszej kancelarii restrukturyzacyjnej pokazuje jednak, że w większości przypadków sąd daje dłużnikowi możliwość zarządu zwykłego. Jego zakres określa zarządca sądowy po zapoznaniu się z sytuacją spółki z o.o. Jeśli dłużnik nie będzie wykonywać zarządzeń zarządcy sądowego bądź sędziego-komisarza to sąd może odebrać mu zarząd nad spółką. Z perspektywy zarządu spółki z o.o. warto zatem współpracować z zarządcą sądowym.

Jak wyglądają przykładowe czynności nadzorcze zarządcy sądowego nad działalnością spółki z o.o. w restrukturyzacji?

Źródłem tych czynności jest oczywiście ustawa Prawo restrukturyzacyjne. Ich zakres wynika jednak z praktyki konkretnego zarządcy sądowego. Ten zaś jest zobowiązany do składania sędziemu-komisarzowi comiesięcznych sprawozdań rachunkowych oraz sprawozdań z podjętych czynności. Ponadto zarządca sądowy wykonuje w imieniu dłużnika czynności przekraczające zakres zarządu zwykłego. Zarządca sądowy może przykładowo ustalić limit kwotowy transakcji na środkach pieniężnych i jeśli transakcja jest powyżej tego limitu to musi wykonać ją zarządca. Dłużnik musi przedstawiać wszelkie dokumenty dotyczące wykonywanej przez niego działalności operacyjnej. W tym wyciągi z kont bankowych, raporty z kasy, umowy, etc.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji spółki z o.o.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Postępowanie sanacyjne głównego wykonawcy, a spłata zobowiązań wobec podwykonawców.

W trakcie postępowania sanacyjnego dłużnik nie spłaca zobowiązań objętych układem. Wszelkie zobowiązania, które istniały na dzień poprzedzający dzień otwarcia postępowania są zatem objęte układem i niedopuszczalna jest ich spłata. Daje to dłużnikowi możliwość na wdrożenie działań restrukturyzacyjnych bez konieczności spłaty istniejących zobowiązań. Ustawowo brzmi to racjonalnie i jest słuszne. Jak to jednak bywa w życiu, podejście praktyczne rozmija się z ustawą, albowiem są kontrahenci kluczowi dla działalności operacyjnej dłużnika. Jest to jednak zagadnienie na odrębny artykuł i nie będziemy teraz nad nim deliberować. Postępowanie sanacyjne spółki budowlanej rządzi się bowiem swoimi regułami. A mowa tu w szczególności o tym, w jaki sposób generalny wykonawca ma spłacać podwykonawców, których wierzytelności powstały przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego? Abstrahując od kwestii zapisów umownych pomiędzy tymi podmiotami obrotu gospodarczego może bowiem zdarzyć się, że podwykonawca po prostu opuści plac robót budowlanych. Konsekwencją tego będą prawdopodobnie kary umowne naliczone generalnemu wykonawcy (dłużnikowi w restrukturyzacji) przez inwestora. Prawo restrukturyzacyjne ma rozwiązanie dla takich sytuacji. Jeśli bowiem umowa pomiędzy generalnym wykonawcą i podwykonawcą jest w trakcie jej wykonywania w momencie otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego to dłużnik w restrukturyzacji (generalny wykonawca) co do zasady może uregulować zobowiązanie wobec swojego podwykonawcy. Zaznaczamy jednak, że wymaga to analizy stanu faktycznego oraz zapisów umownych pomiędzy tymi podmiotami. Podwykonawca może również zażądać zapłaty od inwestora.

Limity kupieckie w trakcie postępowania sanacyjnego spółki z o.o.

W działalności gospodarczej w zasadzie każdej spółki istotna jest kwestia kredytów kupieckich. Pozwalają one zwiększać płynność finansową przedsiębiorstwa i po prostu ułatwiają prowadzenie biznesu. Jak już wyżej zaznaczyliśmy w postępowaniu sanacyjnym spółki z o.o. z branży budowlanej jest zakaz wypowiadania umów kluczowych dla działalności przedsiębiorstwa. Wykaz tych umów sporządza zarządca sądowy i zamieszcza go w aktach postępowania sanacyjnego. Tak wyglądają kwestie prawne. Praktyka i w tym przypadku nieco rozmija się z przepisami prawa. Zazwyczaj bowiem limity te zostaną znacznie zmniejszone. Wynika to z tego, że przykładowo dostawcy (hurtownie) mają ubezpieczanie w zakresie udzielanych limitów. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą zaś brać odpowiedzialności za udzielanie limitów spółce w sanacji. Skutkuje to zmniejszeniem limitu kupieckiego do wysokości jaką akceptuje dany kontrahent bez ubezpieczenia. Same zaś limity niejednokrotnie udzielane są bez umowy w formie dokumentowej. Oczywiście może zdarzyć się, że po otwarciu postępowania sanacyjnego kredyt kupiecki zostanie zwiększony. Może tak się zdarzyć w sytuacji, gdy spółka zacznie odzyskiwać płynność finansową. Możliwe jest również wniesienie zabezpieczenia celem uruchomienia bądź zwiększenia limitu kupieckiego.

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o. z branży budowlanej z kancelarią restrukturyzacyjną Lipiński i Wspólnicy.

Jeśli Twoja spółka boryka się z trudnościami w zakresie płynności finansowej bądź jest zagrożona ogłoszeniem upadłości to skontaktuj się z naszą kancelarią. Posiadamy szerokie doświadczenie w restrukturyzacji spółek budowlanych. Zarówno tych dużych jak i mniejszych. Co istotne jesteśmy skuteczni w zakresie zawierania układów z wierzycielami. Zapraszamy do kontaktu.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia dwa sposoby ukończenia sądowego etapu postępowania restrukturyzacyjnego - zakończenie i umorzenie. Zdarzenia te pociągają za sobą różne skutki prawne. Warto zaznaczyć, że w przypadku negatywnego rezultatu postępowania restrukturyzacyjnego, otwierają one przedsiębiorcy drogę do wyboru innych rozwiązań dla swojego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnię, na czym polega umorzenie i zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego…

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

Kategorie:

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia dwa sposoby ukończenia sądowego etapu postępowania restrukturyzacyjnego - zakończenie i umorzenie. Zdarzenia te pociągają za sobą różne skutki prawne. Warto zaznaczyć, że w przypadku negatywnego rezultatu postępowania restrukturyzacyjnego, otwierają one przedsiębiorcy drogę do wyboru innych rozwiązań dla swojego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnię, na czym polega umorzenie i zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego…

Upadłość konsumencka Elbląg

Kategorie:

Upadłość konsumencka Elbląg. Kancelaria Lipiński i Wspólnicy to doświadczony zespół prawników i ekonomistów zajmujących się wyłącznie prawem upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Cechuje nas uczciwość i indywidualne podejście do spraw naszych klientów. Zajmujemy się przeprowadzaniem postępowań upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. W trakcie jednej rozmowy wyjaśnimy wszelkie zawiłości postępowania…

Kim jest i co robi syndyk?

Kategorie:

Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]