Rosnące raty kredytów – co robić?

Niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie, COVID-19, wojna w Ukrainie, rekordowa inflacja, rosnące stopy procentowe, a także wzrost wskaźników WIBOR – wszystko to sprawia, że od pewnego czasu raty kredytów rosną w błyskawicznym tempie. Niestety, dla wielu osób stanowi to bardzo poważny problem, z którym nie sposób sobie poradzić. Z jakich rozwiązań można skorzystać, gdy wysokie raty stanowią nadmierne obciążenie dla domowego lub firmowego budżetu? W niniejszym artykule omówimy rozwiązania dostępne dla przedsiębiorstw oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Sytuacja kredytobiorców jest coraz bardziej skomplikowana

O ile do niedawna kredytobiorcy mogli korzystać niemalże z zerowych stóp procentowych, o tyle teraz raty kredytów stają się ogromnym obciążeniem dla budżetu wielu osób i firm. Wzrost stóp procentowych był błyskawiczny, co tym bardziej stało się odczuwalne dla budżetów. Problem ten dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych – na przykład tych, które spłacają kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem.

Sytuacja jest na tyle poważna, że coraz częściej pojawiają się doniesienia o konieczności znalezienia rozwiązań systemowych, które miałyby pomóc kredytobiorcom. Jedną z propozycji jest likwidacja WIBOR, która ma nastąpić na początku 2023 roku. Kwestia ta budzi jednak sporo obaw i wątpliwości. Sektor bankowy nie jest przekonany do takiego rozwiązania, a kredytobiorcy nie chcą czekać przez kolejne kilka miesięcy na rozwiązanie problemu wysokich rat. No właśnie – czy istnieje jakikolwiek sposób na poradzenie sobie z rosnącymi ratami kredytu? W jaki sposób można zadbać o swoją płynność finansową i ochronić swój majątek?

Rosnące raty kredytów. Co można zrobić?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Kontakt

Rosnące raty kredytów – rozwiązania dla przedsiębiorców.

W ostatnich miesiącach coraz więcej przedsiębiorców zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Ich przyczyną są nie tylko rosnące raty kredytów, lecz także ogólna trudna sytuacja gospodarcza. Niestety, skutkiem tego jest rosnąca liczba firm, które bankrutują lub kończą swoją działalność w obawie przed jeszcze poważniejszymi problemami. Upadłość firmy, czy też upadłość spółki z o.o. nie jest jednak koniecznością. Przedsiębiorcy rozważający takie rozwiązania powinni bowiem pamiętać, że – przed podjęciem ostatecznej decyzji – warto skorzystać z możliwości, jakie stwarza między innymi restrukturyzacja. Mowa tu w szczególności o restrukturyzacji prowadzonej w oparciu o przepisy Prawa restrukturyzacyjnego.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Restrukturyzacja zadłużenia

Restrukturyzacja przedsiębiorstw jest rozwiązaniem, które od około dwóch lat budzi bardzo duże zainteresowanie. Firmy coraz częściej korzystają z takiej możliwości, szczególnie od momentu, kiedy procedura restrukturyzacyjna została uproszczona. Wśród podstawowych korzyści wynikających z restrukturyzacji zadłużenia przedsiębiorstw wymienić można:

  • możliwość odzyskania płynności finansowej przez firmę,
  • wzrost rentowności przedsiębiorstwa,
  • stworzenie indywidualnego planu restrukturyzacyjnego,
  • obniżenie miesięcznych zobowiązań.
  • redukcję (umorzenie) części zobowiązań pieniężnych.

Celem restrukturyzacji zadłużenia jest przede wszystkim stworzenie indywidualnego planu spłaty wszystkich zobowiązań, który pozwoli na dalsze funkcjonowanie firmy. Rozwiązanie to z pewnością jest bardzo ciekawe w sytuacji, gdy rosnące raty kredytów odbierają firmie płynność finansową. Dodatkowym plusem restrukturyzacji sądowej jest ochrona majątku dłużnika oraz ochrona przed egzekucjami komorniczymi.

Negocjacje z wierzycielami

Kolejną propozycją dla przedsiębiorców, którzy mają kłopot ze zbyt wysokimi ratami kredytów, są negocjacje z wierzycielami. Ich głównym celem jest uzyskanie korzystniejszych warunków spłaty zobowiązań. Chodzi o to, aby comiesięczne raty nie były tak dużym obciążeniem dla firmowego budżetu.

Warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii, która specjalizuje się w negocjacjach z wierzycielami – między innymi z bankami, leasingodawcami, SKOK-ami oraz wierzycielami z tytułu transakcji handlowych. Istotne znaczenie ma tutaj bowiem doskonała znajomość prawa upadłościowego oraz przepisów z zakresu restrukturyzacji przedsiębiorstw. A skoro tego typu negocjacje z wierzycielami mogą – przynajmniej w pewnym stopniu – rozwiązać problem rosnących rat kredytów, to zdecydowanie warto skorzystać z takiego rozwiązania.

W jaki sposób osoby fizyczne mogą poradzić sobie z rosnącymi ratami?

Osoby fizyczne również mają do dyspozycji pewne sposoby, które mogą pomóc im w poradzeniu sobie z wysokimi ratami kredytów. Niestety, obecnie coraz więcej kredytobiorców przestaje radzić sobie z comiesięcznymi zobowiązaniami finansowymi – i chodzi tutaj nie tylko o rosnące raty kredytów, lecz także o inflację, która również stanowi ogromne obciążenie dla domowego budżetu. Z jakich rozwiązań mogą skorzystać osoby fizyczne?

Upadłość konsumencka – czy to dobre rozwiązanie?

Upadłość konsumencka pozwala na umorzenie całości lub części długów. Kiedy gromadzące się zobowiązania finansowe okazują się niemożliwe do spłaty, jednym z korzystniejszych rozwiązań wydaje się ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to postępowanie sądowe, którego celem jest oddłużenie konsumenta. Może ono być częściowe lub pełne.

Oczywiście samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie powoduje automatycznego oddłużenia. Z pewnością jednak osoby, które już od pewnego czasu nie mogą poradzić sobie z rosnącymi ratami kredytu i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała się zmienić, powinny skonsultować z prawnikiem możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Bardzo często okazuje się to najlepszym rozwiązaniem.

Układ konsumencki pozwala ochronić majątek dłużnika.

Układ konsumencki bazuje na przepisach Prawa restrukturyzacyjnego i jest skierowany do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zasady jego zawierania są identyczne jak dla przedsiębiorców. Jest jednak ograniczenie czasowe, bowiem układ może być zawarty maksymalnie na pięć lat. W sytuacji gdy dane zobowiązanie jest zabezpieczone rzeczowo (hipoteka, zastaw) limit pięciu lat nie obowiązuje. Głównym założeniem układu konsumenckiego jest możliwość ochrony majątku oraz wyższy stopień zaspokojenia wierzycieli niż w upadłości. Jest to zatem rozwiązanie skierowane do osób uzyskujących nieco wyższe dochody.

Rosnące raty kredytów – warto skorzystać z pomocy prawnej!

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że rosnące raty kredytu to ogromny problem – zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób fizycznych. Kiedy comiesięczne zobowiązania finansowe okazują się niemożliwe do spłaty, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Kancelaria z dużym doświadczeniem w zakresie restrukturyzacji, negocjacji wierzytelności czy upadłości konsumenckiej może okazać się nieocenionym wsparciem w tych trudnych czasach. Jest spora szansa na to, że rozwiązanie zaproponowane przez prawnika pomoże w odzyskaniu płynności finansowej! Chcesz omówić swoją sytuację? Skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

Co to jest cesja wierzytelności?

Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Zamówienia publiczne a restrukturyzacja

Kategorie:

Zamówienia publiczne a restrukturyzacja firmy. Wyjaśniamy, czy wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego może wykluczyć z uczestnictwa w przetargach zamówień publicznych. COVID-19, wojna na Ukrainie, inflacja, galopujące koszty energii, wreszcie brak uzyskania przez Polskę środków z KPO. Wszystko to mocno nadwyręża możliwość niezakłóconego prowadzenia biznesu. Obecnie ze względu na panujące w obrocie gospodarczym warunki bardzo dużo firm jest…

Kancelaria doradcy restrukturyzacyjnego - Lipiński i Wspólnicy

Kategorie:

Kancelaria doradcy restrukturyzacyjnego specjalizuje się w dziedzinie restrukturyzacji oraz upadłości. Wbrew pozorom nie jest to wąska dziedzina prawa. Prawo restrukturyzacyjne oraz upadłościowe stykają się bowiem z innymi dziedzinami prawa i wprowadzają w nich często wyjątki od stosowania norm ogólnych.  Kancelaria doradcy restrukturyzacyjnego powinna ponadto, poza świetną znajomością prawa swobodnie poruszać się w meandrach ekonomii oraz…

Restrukturyzacja spółki z o.o.

Kategorie:

Restrukturyzacja spółki z o.o. może oznaczać szereg zmian w jej strukturze oraz działalności operacyjnej. Zmiany te mają za zadanie zwiększyć jej wydajność i poprawić (wzmocnić) płynność finansową. Czasami restrukturyzacja spółki z o.o. będzie jednak bazować wyłącznie na restrukturyzacji zadłużenia, czyli na zawarciu układu z wierzycielami. Zazwyczaj dochodzi bowiem do zmiany sposobu spłaty zobowiązań spółki z…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]