Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Interesuje Państwa uproszczona restrukturyzacja? Jako kancelaria restrukturyzacyjna z siedzibą w Gdańsku i Gdyni pomożemy przejść Państwu przez ten proces. Do 30 listopada 2021 roku przedsiębiorcy borykający się wypłacalnością mieli możliwość otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Dzięki temu mogli uniknąć konieczności ogłaszania upadłości i odzyskać zdolność płatniczą. Od 1 grudnia 2021 roku uproszczona restrukturyzacja weszła na stałe do naszego systemu prawnego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, na czym polega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (dalej jako UPR) i jak je przeprowadzić.

Czym jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

Jest to zmodyfikowane postępowanie o zatwierdzenie układu, które jest jednym z rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego opisanego w prawie restrukturyzacyjnym. Modyfikacja ta polega głównie na ochronie dłużnika przed egzekucją komorniczą i skłonieniu wierzycieli z zabezpieczeniem rzeczowym do zawarcia układu.

W dalszej części artykułu opiszemy dokładnie charakterystykę uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Ogólnie rzecz ujmując, uproszczona restrukturyzacja daje możliwość szybkiej restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja ta będzie bazować w znacznej mierze na redukcji lub zmianie terminów płatności zobowiązań przedsiębiorstwa.

Nie bez znaczenia jest również kwestia kosztów, które są raczej niższe niż w przypadku większości pozostałych postępowań restrukturyzacyjnych. Oznacza to, że otwarciu postępowania nie towarzyszą wysokie koszty, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla dłużnika.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Kiedy można otworzyć uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne otwierane jest wtedy, gdy zaistniała niewypłacalność lub pojawiło się zagrożenie niewypłacalności przedsiębiorstwa. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swych wymagalnych zobowiązań dłużej niż trzy miesiące (przesłanka płynnościowa). Niewypłacalność występuje również, gdy zobowiązania pieniężne spółki przekraczają wartość jej majątku i stan ten utrzymuje się dłużej niż 24 miesiące. Zagrożenie niewypłacalnością wynika natomiast z sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, która wskazuje, że w najbliższym czasie przedsiębiorca może stać się niewypłacalny.

Sprawdź również restrukturyzacja spółki z o.o.

Otwarcie postępowania – licencjonowany doradca restrukturyzacyjny

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne przedsiębiorca można otworzyć po zawarciu umowy z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym. Co istotne, tylko pod nadzorem doradcy restrukturyzacyjnego przedsiębiorca może przeprowadzić UPR.

Dłużnik sam wybiera doradcę, który w postępowaniu będzie pełnić funkcję funkcjonariusza publicznego jako nadzorca układu. Doradca ma za zadanie czuwać nad prawidłowością przebiegu postępowania, chronić interes wierzycieli oraz dłużnika. Pełni kluczową rolę w negocjacjach z wierzycielami. Sporządza również plan restrukturyzacyjny i pomaga dłużnikowi sformułować propozycje układowe.

Przed otwarciem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego należy dokładnie zapoznać się z tym, jak przebiega cały proces. Prawo restrukturyzacyjne szczegółowo reguluje wszystkie kwestie, związane z każdym kolejnym etapem takiego postępowania.

Potrzebujesz wsparcia kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Przebieg uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego

Uproszczona restrukturyzacja składa się z następujących punktów:

  • zawarcie umowy o nadzór nad postępowaniem z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym,
  • wyznaczenie dnia układowego (dzień ten rozstrzyga, które zobowiązania będą objęte układem, czyli będą podlegać restrukturyzacji),
  • opracowanie propozycji układowych, sporządzenie spisu wierzytelności oraz spisu wierzytelności spornych,
  • obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym,
  • sporządzenie planu restrukturyzacyjnego i prowadzenie negocjacji z wierzycielami. Zbieranie głosów od wierzycieli,
  • ustalenie przez nadzorcę układu, czy układ został przyjęty – jeśli wierzyciele wypowiedzieli się za przyjęciem układu, to dłużnik sporządza wniosek o zatwierdzenie układu przez sąd,
  • weryfikacja wniosku przez sąd i w razie braku przeszkód zatwierdzenie układu,
  • po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia układu dłużnik przystępuje do wykonywania układu.

Przeczytaj też: negocjacje z wierzycielami

Na czym polega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

Poniżej przedstawiamy, jakie skutki ma uproszczona restrukturyzacja:

  • ochrona przed egzekucjami komorniczymi – od dnia obwieszczenia w MSiG przedsiębiorca uzyskuje ochronę przed egzekucją. Nie trzeba więc obawiać się postępowania egzekucyjnego, co jest bardzo dobrą wiadomością,
  • od dnia obwieszczenia nie jest możliwe wszczęcie postępowania egzekucyjnego,
  • ochrona przed wypowiedzeniem kluczowych dla dłużnika umów (najem, dzierżawa, umowa kredytu, leasingu),
  • objęcie układem również wierzycieli z zabezpieczeniem rzeczowym (hipoteka, zastaw, przewłaszczenie na zabezpieczenie) – dłużnik musi jednak zagwarantować poziom zaspokojenia nie gorszy niż w przypadku egzekucji komorniczej lub upadłości.
  • ograniczenie dłużnika w zarządzie swoim majątkiem – może on bowiem dokonywać jedynie czynności zwykłego zarządu (na czynności przekraczające ten zakres wymaga się zgody nadzorcy układu),
  • od dnia otwarcia UPR dłużnik nie reguluje zobowiązań objętych układem,
  • ochrona wierzycieli poprzez możliwość uchylenia skutków obwieszczenia w MSiG o otwarciu UPR,
  • możliwość zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli, któremu przewodniczy nadzorca układu.

Jak widać, prawo restrukturyzacyjne reguluje szereg kwestii, związanych z postępowaniem restrukturyzacyjnym.

Postępowania o zatwierdzenie układu coraz bardziej popularne

Postępowanie o zatwierdzenie układu to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców. W każdym przypadku należy rozważyć, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne czy o zatwierdzenie układu. Okazuje się bowiem, że druga opcja może być bardzo dobrą alternatywą.

Co bardzo ważne, postępowanie o zatwierdzenie układu jest najtańszą, a zarazem najszybszą do przeprowadzenia procedurą restrukturyzacyjną. Udział sądu jest tutaj minimalny, a w trakcie postępowania dłużnik zachowuje pełne prawo do zarządzania swoim majątkiem oraz do dokonywania różnego typu czynności zarządu.

Należy jednak mieć świadomość, że taka forma postępowania nie powoduje zawieszenia działań egzekucyjnych. Oznacza to, że do postępowania o zatwierdzenie układu warto przystąpić od razu, gdy w firmie pojawią się problemy finansowe.

Nadzorca układu będzie niezbędny

W ramach postępowania o zatwierdzenie układu konieczne jest skorzystanie z pomocy nadzorcy układu. Nadzorcą może zostać wyłącznie osoba, która legitymuje się licencją doradcy restrukturyzacyjnego.

Nadzorca układu pełni przede wszystkim funkcję pomocniczą. Jego zadaniem jest zabezpieczenie interesów dłużnika, na przykład na wypadek odmowy zatwierdzenia układu, a także dbanie o to, aby dłużnik nie pogorszył swojej sytuacji, na przykład przez wyzbycie się majątku. Dodatkowo może on wyznaczyć termin zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem.

Dłużnik z kolei ma obowiązek poinformowania nadzorcy układu o wszystkich istotnych kwestiach praz udostępnienia wszystkich niezbędnych dokumentów, na przykład kluczowych umów zawartych z wierzycielami.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – podsumowanie

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest z pewnością bardzo pomocnym narzędziem prawnym dla przedsiębiorców. Pozwala bowiem w szybki sposób przeprowadzić restrukturyzację przedsiębiorstwa. Ustawodawca wprowadził UPR czasowo do dnia 30 listopada 2021 r. Od 1 grudnia 2021 r. z pewnymi modyfikacjami UPR zostało wprowadzone na stałe do polskiego systemu prawnego.

Co ważne, dzięki otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego możliwe jest uniknięcie ostatecznego rozwiązania, jak jest ogłoszenie upadłości firmy. Warto pamiętać, że upadłość nie musi być konieczna, ponieważ w wielu przypadkach restrukturyzacja pozwala na przywrócenie firmie płynności finansowej.

W celu skonsultowania swojej sytuacji i skorzystania z naszej pomocy prawnej, zapraszamy do bezpośredniej wizyty w Gdyni lub Gdańsku. Jesteśmy też dyspozycyjni przez Internet dla osób z innych części Polski.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh

    Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh jest bardzo istotną kwestią dla członków zarządów spółek z o.o. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najczęściej wybierana forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (oczywiście poza JDG). Jest to spółka kapitałowa, która może mieć niski kapitał zakładowy. Może być utworzona przez jedną lub więcej osób. Osoby te nazywane wspólnikami…

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Zawarty układ z wierzycielami - Uproszczona restrukturyzacja

    Kategorie:

    W postępowaniu restrukturyzacyjnym (w ramach uproszczonej restrukturyzacji) nadzorowanym przez naszą kancelarię został zawarty układ z wierzycielami. Wizja restrukturyzacji nakreślona w planie restrukturyzacyjnym przekonała zdecydowaną większość wierzycieli (w ujęciu kwotowym). Układem objętych było 57 wierzycieli, z czego ponad połowa wzięła udział w głosowaniu nad układem. Zarówno wierzyciele handlowi, publicznoprawni oraz banki głosowały w znacznej mierze za…

    Wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk?

    Kategorie:

    Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk? Ewentualnie od innej firmy windykacyjnej bądź funduszu sekurytyzacyjnego? Sprawdź, jakie masz możliwości. Weryfikacja statusu zobowiązania Zanim podejmiesz decyzję o skontaktowaniu się z firmą windykacyjną zweryfikuj, jaki jest status zobowiązania. Mam tu na myśli: kwestię przedawnienia, zasądzenie zobowiązania z tytułu egzekucji komorniczej (nakaz zapłaty, wyrok, wyrok zaoczny), prowadzone…

    Oddłużenie spółki z o.o. - na czym polega?

    Kategorie:

    Oddłużenie spółki z o.o. pozwala odzyskać płynność finansową przedsiębiorstwa i zapewnić jego dalszą, niezakłóconą działalność operacyjną. Dlaczego restrukturyzacja spółki z o.o. jest procesem wartym przeprowadzenia? Jakie korzyści ze sobą niesie? Jak można uzyskać oddłużenie spółki z o.o.? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule. [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o restrukturyzacji spółki z o.o." subtitle="Skontaktuj się z…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]