Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega?

Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega?

Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega i co zrobić, aby układ został zawarty? W niniejszym artykule opiszemy dobre praktyki prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego. Podpowiemy również na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca dokonując wyboru doradcy restrukturyzacyjnego, który będzie pełnił funkcję nadzorcy układu.

Uproszczona restrukturyzacja – modus operandi doradcy restrukturyzacyjnego

O uproszczonej restrukturyzacji napisano już wiele. Na naszym blogu również można znaleźć o niej artykuł. Nie będę zatem ponownie zagłębiał się w opisywanie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Większość przedsiębiorstw zgłaszających się do naszej kancelarii zna już bowiem główne zasady tego postępowania restrukturyzacyjnego. Dla dłużnika najważniejsze są moratorium w spłacie zobowiązań (wstrzymanie płatności rat), immunitet egzekucyjny oraz oczywiście możliwość redukcji i ustalenie nowych zasad spłaty zobowiązań.

Przedsiębiorcy nie są jednak świadomi zasad zatwierdzania układu przez sąd. Tak samo nie są świadomi tego w jaki sposób konstruować propozycje układowe, aby maksymalizować możliwość zawarcia układu. Przedsiębiorcy nie wiedzą również jakie są dobre praktyki prowadzenia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

W mojej ocenie to rolą doradcy restrukturyzacyjnego, który pełni funkcję nadzorcy układu, powinno być poinformowanie dłużnika o tych kwestiach. Są one bowiem fundamentalne w kontekście zawarcia i następnie zatwierdzenia układu przez sąd. Praktyka okazuje się czasami niestety zgoła odmienna, na czym tracą wszyscy. Od dłużnika począwszy na wierzycielach kończąc.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Co zrobić, aby zwiększyć szanse na zawarcie układu przez wierzycieli?

  1. Propozycje układowe

Nieco przewrotnie wskażę, że należy postawić się w roli wierzycieli. Oczywiste okaże się wtedy, że szanse na uzyskanie głosu „ZA UKŁADEM” zwiększają się, gdy:

  • karencja w spłacie nie jest zbyt długa,
  • redukcja wierzytelności nie jest nadmiernie wysoka,
  • spłata nie jest rozłożona na zbyt długi czas.

Powyższe musi oczywiście korespondować z możliwościami dłużnika w zakresie generowania takiej nadwyżki finansowej, która pozwoli mu wykonywać układ. Składanie propozycji układowych bez pokrycia nie ma żadnego logicznego uzasadnienia, gdyż prowadzić będzie do uchylenia bądź zmiany układu. Konstruując propozycje układowe należy mieć również na uwadze wartość majątku dłużnika oraz jego płynność.

  1. Plan restrukturyzacyjny

Plan restrukturyzacyjny to dokument sporządzany przez nadzorcę układu na podstawie danych dostarczonych przez dłużnika. Nie ma obowiązku wysyłania go wszystkich wierzycielom. Muszą go bowiem otrzymać jedynie wierzyciele publicznoprawni. Plan restrukturyzacyjny to nic innego jak plan dłużnika na wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Musi być zatem rzetelny i wiarygodny, jeśli ma pomóc w uzyskaniu głosu „ZA UKŁADEM”. Dłużnik musi mieć świadomość, iż co do zasady to on prowadzi postępowanie restrukturyzacyjne. Robi to oczywiście pod nadzorem doradcy restrukturyzacyjnego, który powinien udzielać mu odpowiednich rad i wskazówek. Wnioskodawca jednak jest odpowiedzialny za dostarczanie nadzorcy układu informacji i dokumentów w wyznaczonym terminie. Postępowanie restrukturyzacyjne wymaga bowiem ścisłej współpracy na linii dłużnik – nadzorca układu. Jeśli dłużnik jest zdania, że zawrze umowę z doradcą restrukturyzacyjnym i ten wszystko za niego zrobi, to jest w dużym błędzie. Restrukturyzacja wymaga systematycznego i terminowego dostarczania informacji. Tylko wtedy możliwe będzie sprawne przeprowadzenie uproszczonej restrukturyzacji.

  1. Poziom zaspokojenia wierzycieli w upadłości

Nie każdy plan restrukturyzacyjny zawiera wyliczenie poziomu zaspokojenia wszystkich wierzycieli w postępowaniu upadłościowym, które jest co do zasady alternatywą dla propozycji układowych. Wyliczenie takie jest oczywiście pomocne dla wierzyciela w podjęciu głosu. Propozycje układowe zakładają zazwyczaj o wiele wyższy poziom zaspokojenia wierzycieli niż upadłość przedsiębiorstwa. W związku z tym, jeśli plan restrukturyzacyjny jest wiarygodny, a wierzyciel kieruje się wyłącznie rachunkiem ekonomicznym to symulacja poziomu zaspokojenia będzie pomocna w uzyskaniu głosu „ZA UKŁADEM”.

  1. Komunikacja z wierzycielami

Ten aspekt jest bardzo często zaniedbywany przez przedsiębiorców inicjujących uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Dotyczy to zarówno negocjacji pozasądowych jak i postępowań restrukturyzacyjnych. Dobra komunikacja to klucz do sukcesu zawarcia układu z wierzycielami. Zwracamy na to uwagę każdemu przedsiębiorcy zgłaszającemu się do naszej kancelarii. Rozmowy należy bowiem podjąć już na etapie przed rozpoczęciem uproszczonej restrukturyzacji.

  1. Opinia nadzorcy układu o możliwości wykonania układu

Nadzorca układu musi zawrzeć swoją opinię w sprawozdaniu stanowiącym załącznik do wniosku o zatwierdzenie układu. Jeśli zwoływane jest Zgromadzenie wierzycieli to nadzorca układu powinien przedstawić na nim swoją opinię. W praktyce na Zgromadzeniach wierzycieli nikt z wierzycieli się nie pojawia. Dobrą praktyką powinno być zatem wysłanie przez nadzorcę układu swojej opinii wraz z zawiadomieniem o zwołaniu Zgromadzenia wierzycieli. Może to wpłynąć pozytywnie w uzyskaniu przez dłużnika głosu „ZA UKŁADEM”. Praktyka na rynku jest niestety różna. Nadzorca układu co do zasady – wedle przepisów Prawa restrukturyzacyjnego – musi wysłać do wierzycieli:

  • zawiadomienie o Zgromadzeniu wierzycieli,
  • propozycje układowe wraz z informacją o podziale wierzycieli na grupy,
  • pouczenia o przepisach prawa.

My dodatkowo zawsze wysyłamy:

  • opinię nadzorcy układu o możliwości wykonania układu,
  • symulację poziomu zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym,
  • zarys planu restrukturyzacyjnego. 

1 + 2 + 3 + 4 + 5 = 6, czyli rola nadzorcy układu w Uproszczonej restrukturyzacji

Punkty od jeden do pięć są kluczowe dla zawarcia układu z wierzycielami. Wynikają one wyłącznie z praktyki doradcy restrukturyzacyjnego. Nie ma ich ujętych w przepisach Prawa restrukturyzacyjnego. Każde postępowanie restrukturyzacyjne to w zasadzie nowy projekt dla doradcy restrukturyzacyjnego. W związku z tym nie może być mowy o szablonowym działaniu, które w znacznym stopniu zwiększa ryzyko nie zawarcia układu przez wierzycieli.

Pełniąc funkcję nadzorcy układu przykładam dużą wagę do komunikacji na linii nadzorca układu – wierzyciele oraz nadzorca układu – dłużnik. Dla wierzycieli udostępniam możliwość kontaktu w celu uzyskania informacji o sytuacji majątkowej dłużnika oraz możliwości wykonania przez niego układu. Dłużnik zaś otrzymuje od nas garść cennych informacji i wskazówek, w zakresie prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego.

Odpowiednie wdrożenie i stosowanie działań z punktów od jeden do pięć w znacznym stopniu zwiększa szansę na zawarcie układu z wierzycielami. Jak już zostało wyżej wskazane nie znajdzie się ich w ustawie, gdyż wynikają one ze sposobu działania doradcy restrukturyzacyjnego.

Wymagają one z pewnością od nadzorcy układu o wiele więcej nakładu pracy niż w sytuacji działania sztampowego nastawionego na skalę. Z tego też względu przedsiębiorca zanim podejmie decyzję w przedmiocie wyboru doradcy restrukturyzacyjnego to powinien poznać jego modus operandi.

Uproszczona restrukturyzacja. Zawarty układ i co dalej?

Zawarcie układu przez wierzycieli to nie koniec uproszczonej restrukturyzacji. Układ oraz działania dłużnika muszą zostać poddane weryfikacji sądowej. Sąd może odmówić zatwierdzenia układu. W tym miejscu chcę zwrócić uwagę na jedną przesłankę odmowy zatwierdzenia układu, jaką jest nieregulowanie zobowiązań powstałych po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Dłużnik musi być jej świadom i regulować terminowo wszystkie zobowiązania powstałe po otwarciu uproszczonej restrukturyzacji. Trudno będzie przekonać sąd do zatwierdzenia układu w sytuacji nieterminowego regulowania zobowiązań. Jeśli dłużnik nie ma środków na podstawową działalność operacyjną, to niby skąd wygeneruje środki na regulowanie rat układowych?

Uproszczona restrukturyzacja – podsumowanie

Dłużnik otwierając postępowanie restrukturyzacyjne ma w zasadzie ostatnią szansę na uratowanie swojego przedsiębiorstwa. Otwarcie kolejnego postępowania restrukturyzacyjnego obarczone jest bowiem sporym ryzykiem. Trudno będzie przekonać sąd co do zasadności utrzymywania przedsiębiorstwa w stanie ciągłej restrukturyzacji. Sprawne i skuteczne przeprowadzenie restrukturyzacji wymaga dużego nakładu pracy ze strony dłużnika oraz nadzorcy układu. Jeśli dłużnik będzie rzetelnie wykonywał swoje obowiązki oraz dokona wyboru doradcy restrukturyzacyjnego, który nie działa sztampowo, to zwiększy to z pewnością liczbę głosów oddanych „ZA UKŁADEM”.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Lipiński nadzorcą układu Motocave sp. z o.o.

    Kategorie:

    Szanowni Państwo,W dniu 2 marca 2021 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nr 41 / 2021 poz. 14745 ukazało się obwieszczenie o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu wobec Motocave spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Ku Ujściu 60 (80-549 Gdańsk), o numerze KRS 0000651455, NIP 5833223040, REGON 366038068. Postępowanie prowadzone jest…

    Ile wynagrodzenia zajmuje komornik?

    Kategorie:

    W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne z punktu widzenia wielu dłużników pytanie – ile wynagrodzenia zajmuje komornik? Przy okazji wskażemy w jaki sposób można bronić się przed egzekucją komorniczą i żyć spokojnie bez widma postępowań egzekucyjnych. Jak długo komornik zajmuje wynagrodzenie? Odpowiedź jest dość oczywista – do momentu wyegzekwowania całej kwoty. W sytuacji zaś,…

    Głosowanie nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Kategorie:

    Zgromadzenie wierzycieli w celu głosowania nad układem Głosowanie nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym zazwyczaj odbywa się na zgromadzeniu wierzycieli, które zwoływane jest przez sędziego – komisarza lub nadzorcę układu. Głosowanie nad propozycjami układowymi w restrukturyzacji jest zazwyczaj główną przyczyną zwołania zgromadzenia wierzycieli (może być zwołane z innych powodów). To wierzyciele bowiem decydują o tym czy…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]