Upadłość konsumencka raport za 2021

Po pierwszej połowie 2021 roku w artykule upadłość konsumencka w liczbach przewidywaliśmy, że liczba ogłoszonych w 2021 roku upadłości wyniesie 16500. Okazuje się, że popularność upadłości konsumenckich może zaskoczyć nawet jej praktyków. W 2021 roku zostało bowiem ogłoszonych aż 18 205 upadłości konsumenckich. Upadłość konsumencka raport za 2021 rok – w niniejszym artykule przedstawiamy dane dotyczące upadłości konsumenkich.

Upadłość konsumencka raport za 2021 rok

W 2021 r. upadłość konsumencka została ogłoszona w stosunku do 18 205 osób (dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz Krajowego Rejestru zadłużonych). Względem roku 2020 jest to wzrost aż o 39,14%. Jest to zarazem liczba porównywalna do wszystkich upadłości konsumenckich ogłoszonych w latach 2015, 2016, 2017 i 2018! Łącznie w tych latach zostało bowiem ogłoszonych 18 651 upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Łącznie od 2015 roku upadłość konsumencką ogłosiły 57 884 osoby.  Liczba ogłoszonych w 2021 roku upadłości stanowi zatem aż 31,34% wszystkich upadłości od 2015 roku, gdy zostały zmienione w tym zakresie przepisy prawa.

Wzrost jest zatem ogromny.

Upadłość konsumencka – zmiana przepisów

Czym jest zatem powodowana taka popularność upadłości konsumenckich?  Odpowiedź tkwi w zmianie przepisów Prawa upadłościowego. Od 1 stycznia 2015 r. do 24 marca 2020 r. połowa wniosków o upadłość konsumencka była bowiem oddalana. Wymogiem ogłoszenia upadłości była przesłanka, aby powstanie stanu niewypłacalności powstało na skutek czynników zewnętrznych. Niezawinionych od dłużnika. Od 24 marca 2020 roku dłużnicy, których wnioski zostały oddalone mogli ponownie zawnioskować, aby uzyskać oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej. Stąd też bardzo możliwe, że przyczyniło się to do wzrostu ogłaszanych upadłości.

Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że świadomość prawna społeczeństwa rośnie. Mam tu na myśli coraz bardziej powszechną wiedzę o upadłości konsumenckiej.  Niestety obecna sytuacja gospodarcza spowodowana przez COVID-19 może przyczynić się do przyspieszenia trendu wzrostowego ogłaszanych upadłości konsumenckich. Niewypłacalna osoba prowadzącą działalność gospodarczą może bowiem zamknąć swoją firmę i już kolejnego dnia zawnioskować o upadłość konsumencką.

Upadłość konsumencka raport za 2021 rok. Ogłoś upadłość i uwolnij się od długów.

Jeśli masz problemy z płynnością finansową skontaktuj się z nami. Po bezpłatnej analizie Twojej sprawy wskażemy najlepsze wyjście z opresji finansowych. Obecne przepisy prawa dostarczają bowiem wielu skutecznych narzędzi na uzyskanie oddłużenia.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Krzysztof Lipiński. Licencjonowany Doradca Restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Ekonomista i prawnik. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego zakończona sukcesem. W tej sprawie wszystko zaczęło się od wyznaczenia naszej kancelarii przez sąd na nadzorcę sądowego. Dziś w ramach przyspieszonego postępowania układowego sąd zatwierdził układ zakładający średnią redukcję kapitału w wysokości 30% oraz całkowite umorzenie odsetek i kosztów dochodzenia wierzytelności. Co ciekawe za układem wypowiedziało się 100% wierzycieli. Zatwierdzony układ gospodarstwa…

Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

W tym tygodniu nasza praca zaowocowała na tyle, że warto się tym pochwalić. 1. Sąd zatwierdził bowiem układ firmy transportowej. Wkrótce orzeczenie się uprawomocni i po redukcji całości odsetek i rozłożeniu płatności na raty przedsiębiorstwo zacznie wykonywać układ. Układ zakładał całkowite umorzenie odsetek i rozłożenie płatności na 84 miesiące. Kwota wierzytelności objętych układem wynosiła około…

Skarga pauliańska – na czym polega i kogo dotyczy?

Skarga pauliańska – na czym polega i kogo dotyczy?

Choć instytucja skargi pauliańskiej wydaje się być dość skomplikowana, w praktyce rozwiązanie to może być skutecznym sposobem na odzyskanie środków od niewypłacalnych dłużników. Jest to niezwykle istotne narzędzie w rękach wszystkich wierzycieli, a z perspektywy prawa upadłościowego, może być wykorzystywane również przez syndyka w celu ubezskutecznienia czynności prawnej upadłego dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli. Definicja skargi…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Co wolno upadłemu?

Co wolno upadłemu?

Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej dłużnik traci możliwość zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem, który wchodzi do masy upadłościowej. Jak jednak wyglądają jego pozostałe uprawnienia i obowiązki? Objaśniamy co wolno upadłemu gdy zostanie wobec niego ogłoszona upadłość konsumencka. Majątek – masa upadłościowa Obowiązki upadłego określone są w art. 57 Prawa Upadłościowego. Upadły wskazuje i wydaje syndykowi…

Wpływ ustaw COVID’owych na postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne

Wpływ ustaw COVID’owych na postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne

Wpływ ustaw COVID’owych na postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne Termin na wniesienie wniosku o upadłość Przedsiębiorca ma na zgłoszenie wniosku o upadłość 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. Stan ten pojawia się gdy dłużnik nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań przez ponad trzy miesiące. Ustawa „covid’owa”z dnia 2 marca 2020r. wprowadza zmiany w zakresie obowiązku wniesienia wniosku…

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 – podsumowanie roku

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 – podsumowanie roku

Co tak naprawdę daje restrukturyzacja? Czy warto zaczynać postępowanie restrukturyzacyjne? Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 roku – czyli podsumowanie roku minionego to interesujący temat. Po danych za rok 2020 widać, że zwiększa się świadomość przedsiębiorców o dobrodziejstwach restrukturyzacji. Niestety wciąż nie jest ona zbyt duża. A szkoda, gdyż restrukturyzacja firmy pozwala odzyskać zdolność płatniczą i uniknąć…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia