...

Upadłość konsumencka raport za 2021

Po pierwszej połowie 2021 roku w artykule upadłość konsumencka w liczbach przewidywaliśmy, że liczba ogłoszonych w 2021 roku upadłości wyniesie 16500. Okazuje się, że popularność upadłości konsumenckich może zaskoczyć nawet jej praktyków. W 2021 roku zostało bowiem ogłoszonych aż 18 205 upadłości konsumenckich. Upadłość konsumencka raport za 2021 rok – w niniejszym artykule przedstawiamy dane dotyczące upadłości konsumenkich.

Upadłość konsumencka raport za 2021 rok

W 2021 r. upadłość konsumencka została ogłoszona w stosunku do 18 205 osób (dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz Krajowego Rejestru zadłużonych). Względem roku 2020 jest to wzrost aż o 39,14%. Jest to zarazem liczba porównywalna do wszystkich upadłości konsumenckich ogłoszonych w latach 2015, 2016, 2017 i 2018! Łącznie w tych latach zostało bowiem ogłoszonych 18 651 upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Łącznie od 2015 roku upadłość konsumencką ogłosiły 57 884 osoby.  Liczba ogłoszonych w 2021 roku upadłości stanowi zatem aż 31,34% wszystkich upadłości od 2015 roku, gdy zostały zmienione w tym zakresie przepisy prawa. Wzrost jest zatem ogromny.

Upadłość konsumencka – zmiana przepisów

Czym jest zatem powodowana taka popularność upadłości konsumenckich?  Odpowiedź tkwi w zmianie przepisów Prawa upadłościowego. Od 1 stycznia 2015 r. do 24 marca 2020 r. połowa wniosków o upadłość konsumencka była bowiem oddalana. Wymogiem ogłoszenia upadłości była przesłanka, aby powstanie stanu niewypłacalności powstało na skutek czynników zewnętrznych. Niezawinionych od dłużnika. Od 24 marca 2020 roku dłużnicy, których wnioski zostały oddalone mogli ponownie zawnioskować, aby uzyskać oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej. Stąd też bardzo możliwe, że przyczyniło się to do wzrostu ogłaszanych upadłości. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że świadomość prawna społeczeństwa rośnie. Mam tu na myśli coraz bardziej powszechną wiedzę o upadłości konsumenckiej.  Niestety obecna sytuacja gospodarcza spowodowana przez COVID-19 może przyczynić się do przyspieszenia trendu wzrostowego ogłaszanych upadłości konsumenckich. Niewypłacalna osoba prowadzącą działalność gospodarczą może bowiem zamknąć swoją firmę i już kolejnego dnia zawnioskować o upadłość konsumencką.

Upadłość konsumencka raport za 2021 rok. Ogłoś upadłość i uwolnij się od długów.

Jeśli masz problemy z płynnością finansową skontaktuj się z nami. Po bezpłatnej analizie Twojej sprawy wskażemy najlepsze wyjście z opresji finansowych. Obecne przepisy prawa dostarczają bowiem wielu skutecznych narzędzi na uzyskanie oddłużenia.
Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym doprowadził do uratowania gospodarstwa rolnego. Tydzień temu sąd restrukturyzacyjny w Gdańsku zatwierdził bowiem układ zawarty w postępowaniu sanacyjnym gospodarstwa rolnego. W tym samym tygodniu sukcesem zakończona została przez nas restrukturyzacja spółki z o.o. Sąd zatwierdził bowiem układ dużej spółki produkcyjnej (kwota zobowiązań ponad 17 mln zł przysługująca 111 wierzycielom). W…

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Co to jest cesja wierzytelności?

    Kategorie:

    Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

    Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

    Kategorie:

    Wniosek o upadłość konsumencką – uwagi ogólne Udzielając odpowiedzi na pytanie jak napisać wniosek o upadłość konsumencką wskazać należy jedno – jak najstaranniej. Dłużnik musi pamiętać, o tym, że inicjatywa dowodowa leży po jego stronie.  W związku z powyższym sąd nie powinien niczego się domyślać. Wszelkie wskazane we wniosku okoliczności powinny być udowodnione bądź uprawdopodobnione…

    Kolejny zawarty układ w uproszczonej restrukturyzacji

    Kategorie:

    Kolejny zawarty układ z wierzycielami w uproszczonej restrukturyzacji w postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię.  Postępowanie prowadziła spółka mająca status średniego przedsiębiorcy. Jak wynika z poniższych danych za układem opowiedzieli się niemal wszyscy wierzyciele. Propozycje układowe zakładały całkowitą spłatę zobowiązań, przy jednoczesnej karencji w spłatach. Wierzyciele byli mocno zaangażowani w przebieg postępowania restrukturyzacyjnego, kontynuując zarazem współpracę…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]