...

Upadłość konsumencka 2022

Upadłość konsumencka 2022 – czyli omówienie najważniejszych zmian jakie wejdą w życie w przypadku upadłości osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej!

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Od 1 grudnia 2021 r. wszystkie postępowania upadłościowe oraz restrukturyzacyjne zostały przeniesione do systemu teleinformatycznego o nazwie Krajowy Rejestr Zadłużonych (dalej jako „KRZ”). Dla postępowań wszczętych do 30 listopada 2021 r. obowiązują stare zasady. Jednak od 1 grudnia 2021 r. w celu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości trzeba mieć utworzone konto w KRZ. Konto można założyć przy wykorzystaniu podpisu zaufanego ePUAP lub podpisu kwalifikowanego.

Czy muszę mieć konto w KRZ w celu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Posiadanie konta w KRZ nie jest konieczne w celu zawnioskowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dla osób wykluczonych cyfrowo dopuszczalne jest bowiem złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w tradycyjnej formie papierowej. Pracownik sądu wprowadzi wtedy wniosek do KRZ. Nie zalecam jednak takiej formy wnioskowania o upadłość, ponieważ nie wiadomo, kiedy wniosek zostanie wprowadzony do systemu. Szybszym rozwiązaniem będzie z pewnością zawarcie umowy z profesjonalnym pełnomocnikiem lub założenie konta w KRZ.

Upadłość konsumencka 2022. Oddłużenie upadłego 

W materii oddłużenia nic się nie zmieniło od poprzedniego roku. Oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej odbywa się na takich samych zasadach. Trzeba jednak podkreślić to, aby dłużnicy sporządzali wnioski starannie. Jeśli na etapie składania wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik zdecyduje się wykazać jedynie stan niewypłacalności to nie oznacza, że na dalszym etapie nie będzie musiał dostarczać żadnej dokumentacji. Wręcz przeciwnie. Syndycy zazwyczaj wymagają dokumentacji potwierdzającej okoliczności powstania zadłużenia oraz stanu niewypłacalności. Jako syndyk prowadzący postępowania upadłościowe niejednokrotnie spotkałem się z sytuacją, gdzie dłużnik nie miał w zasadzie żadnego pojęcia o zasadach postępowania upadłościowego. Sytuacje takie zdarzają się pomimo tego, iż dłużnicy mają swoich pełnomocników. Niestety takie „przygotowanie” nie jest z korzyścią dla dłużnika.

Upadłość konsumencka 2022. Kancelaria prawa upadłościowego. Jak możemy pomóc?

Jeśli jesteś niewypłacalny i potrzebujesz profesjonalnej obsługi prawnej to zgłoś się do nas. Nikt bowiem nie przygotuje Cię do upadłości lepiej niż syndyk, który na co dzień zajmuje się przeprowadzaniem postępowań upadłościowych. Zapewniamy rzetelną i kompleksową obsługę prawną Twojego postępowania upadłościowego. Upadłość konsumencka Gdańsk oraz upadłość konsumencka Gdynia idealnym rozwiązaniem na oddłużenie dla mieszkańców z Trójmiasta.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Odpowiedzialność członka zarządu spółki z o.o. za spłatę jej długów

    Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z o.o. wiąże się z koniecznością bieżącego monitorowania finansów spółki oraz jej zdolności do regulowania zobowiązań pieniężnych. Przy czym nie ma znaczenia wewnętrzny podział obowiązków w zarządzie spółki (przykładowo za finanse, marketing, produkcję). Każdy członek zarządu spółki z o.o. jest bowiem zobowiązany do tego, aby znać bieżącą sytuację płynnościową…

    Czy nieformalny zarząd spółki z o.o. odpowiada za jej długi?

    Sprawowanie funkcji członka zarządu w spółce z o.o. wiąże się z wieloma obowiązkami i czasami konsekwencjami. Niestety nasza praktyka pokazuje, że wiedza osób zarządzających spółkami bywa niewystarczająca w tym zakresie. Począwszy od obowiązku wniesienia wniosku o upadłość, poprzez odpowiedzialność za spłatę długów spółki. Wreszcie sankcje prawnokarne – osoby zarządzające spółkami z o.o. mogą spotkać daleko…

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych bywa dość często przyczyną niewypłacalności osób zasiadających w zarządach spółek. W dniu 27 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok dotyczący odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że przyjęty w polskim ustawodawstwie model solidarnej…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Kurator w spółce z o.o.

    Kategorie:

    Zastanawiasz się, jak działa kurator w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Kiedy sąd może go powołać i jakie są jego obowiązki? Kurator w sp. z o.o. może być przydatnym narzędziem prawnym. Szczególnie gdy wystąpią sytuacje, w których spółka nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Polskie przepisy przewidują dwa rodzaje kuratorów: kuratora materialnego oraz kuratora procesowego. Każdy…

    Czym są możliwości zarobkowe upadłego?

    Kategorie:

    Czym są możliwości zarobkowe upadłego? Z jakiego powodu dłużnik decydujący się na ogłoszenie upadłości powinien mieć wiedzę o tym zagadnieniu? Ustalenie planu spłaty wierzycieli Po zakończeniu postępowania upadłościowego, czyli etapu na którym działa syndyk sąd ustala plan spłaty wierzycieli. W upadłości konsumenckiej projekt planu spłaty wierzycieli sporządza syndyk (w przypadku postępowania prowadzonego wedle trybu uproszczonego…

    Ochrona majątku osobistego

    Kategorie:

    Odpowiedzialność osobista przedsiębiorcy za zobowiązania W jaki sposób zabezpieczyć swój majątek osobisty przed nieoczekiwanymi wydarzeniami? Ochrona majątku osobistego przedsiębiorcy tak naprawdę nie jest niczym skomplikowanym. Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa obnażył w przypadku wielu przedsiębiorców nieodpowiednie zabezpieczenie ich odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy, jako jednoosobowe działalności gospodarcze ponoszą pełną…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Plac Porozumienia Gdańskiego 1/317, 80-864 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]