Upadłość konsumencka 2022

Upadłość konsumencka 2022 – czyli omówienie najważniejszych zmian jakie wejdą w życie w przypadku upadłości osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej!

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Od 1 grudnia 2021 r. wszystkie postępowania upadłościowe oraz restrukturyzacyjne zostały przeniesione do systemu teleinformatycznego o nazwie Krajowy Rejestr Zadłużonych (dalej jako „KRZ”). Dla postępowań wszczętych do 30 listopada 2021 r. obowiązują stare zasady. Jednak od 1 grudnia 2021 r. w celu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości trzeba mieć utworzone konto w KRZ. Konto można założyć przy wykorzystaniu podpisu zaufanego ePUAP lub podpisu kwalifikowanego.

Czy muszę mieć konto w KRZ w celu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Posiadanie konta w KRZ nie jest konieczne w celu zawnioskowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dla osób wykluczonych cyfrowo dopuszczalne jest bowiem złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w tradycyjnej formie papierowej. Pracownik sądu wprowadzi wtedy wniosek do KRZ. Nie zalecam jednak takiej formy wnioskowania o upadłość, ponieważ nie wiadomo, kiedy wniosek zostanie wprowadzony do systemu. Szybszym rozwiązaniem będzie z pewnością zawarcie umowy z profesjonalnym pełnomocnikiem lub założenie konta w KRZ.

Upadłość konsumencka 2022. Oddłużenie upadłego 

W materii oddłużenia nic się nie zmieniło od poprzedniego roku. Oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej odbywa się na takich samych zasadach. Trzeba jednak podkreślić to, aby dłużnicy sporządzali wnioski starannie. Jeśli na etapie składania wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik zdecyduje się wykazać jedynie stan niewypłacalności to nie oznacza, że na dalszym etapie nie będzie musiał dostarczać żadnej dokumentacji. Wręcz przeciwnie. Syndycy zazwyczaj wymagają dokumentacji potwierdzającej okoliczności powstania zadłużenia oraz stanu niewypłacalności. Jako syndyk prowadzący postępowania upadłościowe niejednokrotnie spotkałem się z sytuacją, gdzie dłużnik nie miał w zasadzie żadnego pojęcia o zasadach postępowania upadłościowego. Sytuacje takie zdarzają się pomimo tego, iż dłużnicy mają swoich pełnomocników. Niestety takie „przygotowanie” nie jest z korzyścią dla dłużnika.

Upadłość konsumencka 2022. Kancelaria prawa upadłościowego. Jak możemy pomóc?

Jeśli jesteś niewypłacalny i potrzebujesz profesjonalnej obsługi prawnej to zgłoś się do nas. Nikt bowiem nie przygotuje Cię do upadłości lepiej niż syndyk, który na co dzień zajmuje się przeprowadzaniem postępowań upadłościowych. Zapewniamy rzetelną i kompleksową obsługę prawną Twojego postępowania upadłościowego. Upadłość konsumencka Gdańsk oraz upadłość konsumencka Gdynia idealnym rozwiązaniem na oddłużenie dla mieszkańców z Trójmiasta.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

    Kategorie:

    Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Co więcej należy rozgraniczyć odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego oraz…

    Kojarzenie partnerów biznesowych - jak znaleźć inwestora?

    Kategorie:

    Rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia bądź rozwój istniejącego biznesu bez kapitału jest niemożliwy. Przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa czy restrukturyzacji gospodarstwa rolnego również przebiega sprawniej jeśli dostępne jest finansowanie. Jak zatem uzyskać to finansowanie w sytuacji gdy nie spełnia się kryteriów stawianych przez banki? Czy restrukturyzacja sądowa jest zawsze dobrym rozwiązaniem? Jak znaleźć inwestora, który udzieli finansowania niezbędnego do…

    Pre-pack czyli przygotowana likwidacja

    Kategorie:

    W niniejszym artykule opiszemy zagadnienie przygotowanej likwidacji (pre-pack). Nie jest ona częstym zjawiskiem w polskiej praktyce prawa upadłościowego, ale jest coraz bardziej popularna. Pre-pack czyli przygotowana likwidacja – ogólna charakterystyka W mojej ocenie jest to bardzo przydatne narzędzie prawne, które może przyczynić się do znacznego skrócenia postępowania upadłościowego. Jednocześnie pre-pack w ramach przygotowanej likwidacji niesie…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]