Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika.

Sprawozdania nadzorcy wykonania układu

A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź zarządca sądowy obejmują funkcję nadzorcy wykonania układu. Funkcję tę mogą pełnić również inne osoby – o ile układ z wierzycielami tak stanowi. Wedle art. 171 ust. 3 Prawa restrukturyzacyjnego nadzorca wykonania układu raz na trzy miesiące składa do sądu sprawozdanie dotyczące wykonywania planu restrukturyzacyjnego oraz wykonywania układu. W praktyce dłużnik musi raportować nadzorcy czy wdraża środki restrukturyzacyjne wskazane w planie restrukturyzacyjnym. Dłużnik musi również przesyłać nadzorcy potwierdzenia zapłaty rat układowych za każdy kwartał. Nadzorca wykonania układu składa zaś kwartalnie sprawozdanie z wykonywania układu przez dłużnika. W tym celu w aktach postępowania nadzorca przedkłada potwierdzenia zapłaty rat układowych wraz ze wskazaniem, czy dłużnik terminowo wykonuje układ. Nadzorca powinien również wskazać, czy dłużnik terminowo reguluje zobowiązania powstałe po dniu zatwierdzenia układu przez sąd restrukturyzacyjny.

Przesłanki do uchylenia układu

Do uchylenia układu może dojść na wniosek wierzyciela, dłużnika bądź nadzorcy wykonania układu. Przesłanką do tego jest nie wykonywanie postanowień układu zawartego z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny może również uchylić układ, jeśli jest oczywiste, że układ nie będzie wykonany. Domniemywa się zaś, że jest oczywiste, że układ nie będzie wykonany, jeżeli dłużnik nie wykonuje zobowiązań powstałych po zatwierdzeniu układu. Co istotne nie można uchylić układu zawartego z wierzycielami z innych przyczyn.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Jeśli zatem ze sprawozdań nadzorcy wykonania układu wynika, że dłużnik nie reguluje rat układowych to zachodzi przesłanka do złożenia wniosku o uchylenie układu. Przesłanka taka zajdzie również w sytuacji, gdy dłużnik nie wysyła do nadzorcy wykonania układu informacji w zakresie płatności rat układowych i realizacji planu restrukturyzacyjnego. Nie ma bowiem wtedy informacji w zakresie wykonywania układu przez dłużnika. Wniosek o uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym najczęściej będzie autorstwa jednego z wierzycieli bądź nadzorcy wykonania układu. Każdy z wierzycieli może mieć bowiem dostęp do akt, w których nadzorca wykonania układu składa sprawozdania z wykonywania układu. W sytuacji zatem gdy dłużnik nie spłaca rat układowych, to każdy z wierzycieli ma dowody wystarczające do uchylenia układu. Opłata sądowa za wniosek o uchylenie układu wynosi tylko 100,00 zł.

Ogłoszenie upadłości skutkujące wygaśnięciem układu z mocy prawa

Może zdarzyć się, że żaden z wierzycieli nie wniesie wniosku o uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. W to miejsce wierzyciel może wnieść przykładowo o upadłość firmy dłużnika. Ogłoszenie upadłości dłużnika w trakcie wykonywania układu skutkuje wygaśnięciem układu z mocy prawa. Analogicznie jest w sytuacji, gdy sąd upadłościowy oddali wniosek o ogłoszenie upadłości ze względu na ubóstwo masy. Chodzi o sytuację, w której majątek dłużnika nie jest wystarczający na zaspokojenie kosztów postępowania i choć w części wierzycieli. Układ wygasa z mocy prawa (czyli „automatycznie”) z dniem uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości albo oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

Może zainteresuje Cię artykuł oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące.

Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Co się dzieje z zobowiązaniami objętymi układem po jego uchyleniu?

Układ z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym zakłada zazwyczaj umorzenie części zobowiązań. Najczęściej umorzeniu podlegają odsetki i wszelkie koszty dochodzenia roszczeń przez wierzycieli. Czasami umarzana jest również część należności głównej. W przypadku uchylenia albo wygaśnięcia układu dotychczasowi wierzyciele mogą dochodzić swych roszczeń w pierwotnej wysokości. Wypłacone na podstawie układu sumy zalicza się na poczet dochodzonych wierzytelności. Hipoteka, zastaw, zastaw rejestrowy, zastaw skarbowy lub hipoteka morska zabezpieczają wierzytelność w takiej wysokości, w jakiej nie została jeszcze zaspokojona. Powyższe oznacza, że dłużnik musi spłacić zobowiązanie w pierwotnej kwocie. Do tej kwoty należy oczywiście doliczyć odsetki, które by się naliczyły w trakcie wykonywania układu. O ile oczywiście układ zakładał ich umorzenie. Od tak ustalonej kwoty trzeba odjąć spłaty dokonane przez dłużnika w trakcie wykonywania układu.

Jesteś z Trójmiasta bądź okolic? Sprawdź artykuł restrukturyzacja firmy Gdańsk

Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Profesjonalna obsługa prawna.

Potrzebujesz profesjonalnej obsługi prawnej w zakresie uchylenia układu Twojego dłużnika? A może jesteś dłużnikiem i chcesz skorzystać z porady prawnej w zakresie uchylenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym? Nasza kancelaria restrukturyzacyjna zapewnia profesjonalną obsługę prawną w tej materii. Zapraszamy do kontaktu.


Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zmiana nadzorcy układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu

    Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy dziesiątki postępowań restrukturyzacyjnych. Mowa o postępowaniach o zatwierdzenie układu, postępowaniach sanacyjnych, przyspieszonych postępowaniach układowych oraz postępowaniach układowych. W tych trzech ostatnich postępowaniach to sąd restrukturyzacyjny wyznacza nadzorcę bądź zarządcę. Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się zaś tym, że  to dłużnik wybiera osobę doradcy restrukturyzacyjnego, która będzie pełnić funkcję nadzorcy układu. Czasami…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Czy upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem?

    Kategorie:

    W naszej codziennej praktyce bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdzie dłużnik chce unormować swoją sytuację, ale nie chce ogłaszać upadłości. Jak już wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu – upadłość jest zawsze ostatecznością. Obecnie dostępne są różne rozwiązania, które można optymalnie dobrać do sytuacji dłużnika. Warto wiedzieć zatem w jaki sposób dłużnik będący osobą fizyczną…

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Kategorie:

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Upadłość przedsiębiorcy – jednoosobowa działalność gospodarcza

    Kategorie:

    Upadłość przedsiębiorcy - jednoosobowa działalność gospodarcza. Od 24 marca 2020 r. upadłość przedsiębiorcy jednoosobowego nie różni się wiele od tzw. upadłości konsumenckiej. Ustawodawca praktycznie zrównał sytuację przedsiębiorcy osoby fizycznej z sytuacją osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Skutki ogłoszenia upadłości dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą są niemalże identyczne jak dla konsumenta. Mam tu na myśli głównie…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]