Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika.
Spis treści
Sprawozdania nadzorcy wykonania układu
A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź zarządca sądowy obejmują funkcję nadzorcy wykonania układu. Funkcję tę mogą pełnić również inne osoby – o ile układ z wierzycielami tak stanowi. Wedle art. 171 ust. 3 Prawa restrukturyzacyjnego nadzorca wykonania układu raz na trzy miesiące składa do sądu sprawozdanie dotyczące wykonywania planu restrukturyzacyjnego oraz wykonywania układu. W praktyce dłużnik musi raportować nadzorcy czy wdraża środki restrukturyzacyjne wskazane w planie restrukturyzacyjnym. Dłużnik musi również przesyłać nadzorcy potwierdzenia zapłaty rat układowych za każdy kwartał. Nadzorca wykonania układu składa zaś kwartalnie sprawozdanie z wykonywania układu przez dłużnika. W tym celu w aktach postępowania nadzorca przedkłada potwierdzenia zapłaty rat układowych wraz ze wskazaniem, czy dłużnik terminowo wykonuje układ. Nadzorca powinien również wskazać, czy dłużnik terminowo reguluje zobowiązania powstałe po dniu zatwierdzenia układu przez sąd restrukturyzacyjny.
Przesłanki do uchylenia układu
Do uchylenia układu może dojść na wniosek wierzyciela, dłużnika bądź nadzorcy wykonania układu. Przesłanką do tego jest nie wykonywanie postanowień układu zawartego z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny może również uchylić układ, jeśli jest oczywiste, że układ nie będzie wykonany. Domniemywa się zaś, że jest oczywiste, że układ nie będzie wykonany, jeżeli dłużnik nie wykonuje zobowiązań powstałych po zatwierdzeniu układu. Co istotne nie można uchylić układu zawartego z wierzycielami z innych przyczyn.
Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktJeśli zatem ze sprawozdań nadzorcy wykonania układu wynika, że dłużnik nie reguluje rat układowych to zachodzi przesłanka do złożenia wniosku o uchylenie układu. Przesłanka taka zajdzie również w sytuacji, gdy dłużnik nie wysyła do nadzorcy wykonania układu informacji w zakresie płatności rat układowych i realizacji planu restrukturyzacyjnego. Nie ma bowiem wtedy informacji w zakresie wykonywania układu przez dłużnika. Wniosek o uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym najczęściej będzie autorstwa jednego z wierzycieli bądź nadzorcy wykonania układu. Każdy z wierzycieli może mieć bowiem dostęp do akt, w których nadzorca wykonania układu składa sprawozdania z wykonywania układu. W sytuacji zatem gdy dłużnik nie spłaca rat układowych, to każdy z wierzycieli ma dowody wystarczające do uchylenia układu. Opłata sądowa za wniosek o uchylenie układu wynosi tylko 100,00 zł.
Ogłoszenie upadłości skutkujące wygaśnięciem układu z mocy prawa
Może zdarzyć się, że żaden z wierzycieli nie wniesie wniosku o uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. W to miejsce wierzyciel może wnieść przykładowo o upadłość firmy dłużnika. Ogłoszenie upadłości dłużnika w trakcie wykonywania układu skutkuje wygaśnięciem układu z mocy prawa. Analogicznie jest w sytuacji, gdy sąd upadłościowy oddali wniosek o ogłoszenie upadłości ze względu na ubóstwo masy. Chodzi o sytuację, w której majątek dłużnika nie jest wystarczający na zaspokojenie kosztów postępowania i choć w części wierzycieli. Układ wygasa z mocy prawa (czyli „automatycznie”) z dniem uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości albo oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości.
Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Co się dzieje z zobowiązaniami objętymi układem po jego uchyleniu?
Układ z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym zakłada zazwyczaj umorzenie części zobowiązań. Najczęściej umorzeniu podlegają odsetki i wszelkie koszty dochodzenia roszczeń przez wierzycieli. Czasami umarzana jest również część należności głównej. W przypadku uchylenia albo wygaśnięcia układu dotychczasowi wierzyciele mogą dochodzić swych roszczeń w pierwotnej wysokości. Wypłacone na podstawie układu sumy zalicza się na poczet dochodzonych wierzytelności. Hipoteka, zastaw, zastaw rejestrowy, zastaw skarbowy lub hipoteka morska zabezpieczają wierzytelność w takiej wysokości, w jakiej nie została jeszcze zaspokojona. Powyższe oznacza, że dłużnik musi spłacić zobowiązanie w pierwotnej kwocie. Do tej kwoty należy oczywiście doliczyć odsetki, które by się naliczyły w trakcie wykonywania układu. O ile oczywiście układ zakładał ich umorzenie. Od tak ustalonej kwoty trzeba odjąć spłaty dokonane przez dłużnika w trakcie wykonywania układu.
Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Profesjonalna obsługa prawna.
Potrzebujesz profesjonalnej obsługi prawnej w zakresie uchylenia układu Twojego dłużnika? A może jesteś dłużnikiem i chcesz skorzystać z porady prawnej w zakresie uchylenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym? Nasza kancelaria restrukturyzacyjna zapewnia profesjonalną obsługę prawną w tej materii. Zapraszamy do kontaktu.
O autorze