Negocjacje z wierzycielami czy upadłość?

Zastanawiasz się co jest korzystniejsze: negocjacje z wierzycielami czy upadłość? Odpowiedź jest oczywista. Negocjacje z wierzycielami w zakresie spłaty zobowiązań na etapie pozasądowym są z pewnością tańszym rozwiązaniem niż postępowania restrukturyzacyjne. Mogą zarazem ochronić dłużnika przed koniecznością ogłoszenia upadłości. Z dniem wejścia w życie Prawa Restrukturyzacyjnego przedsiębiorcy zyskali bardzo dobre narzędzie do wyciągnięcia swojej firmy z problemów finansowych. Dla nas wymiar i zastosowanie tej ustawy są znacznie szersze niż tylko do postępowań sądowych. Wprowadzenie tej ustawy pozwala na przełożenie i zastosowanie narzędzi w niej ujętych do restrukturyzacji poza sądowych, których jako kancelaria restrukturyzacyjna, jesteśmy dużym zwolennikiem.

Negocjuj z wierzycielami i zmniejsz swoje zadłużenie!

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Zakończenie sporu na zasadzie ugody jest zazwyczaj najszybszym i najlepszym rozwiązaniem dla obydwu stron. Restrukturyzacja w ujęciu sądowym jest żmudna i dość kosztowna. Oczywiście w pewnych okolicznościach jest najlepszym rozwiązaniem (przykładowo znaczna liczba wierzycieli bądź wiele postępowań egzekucyjnych w trakcie).

Kiedy rozpocząć negocjacje z wierzycielami?

Z naszego doświadczenia wynika, że im wcześniej przedsiębiorca podejmie działania mające na celu poprawę sytuacji (w tym negocjacje z wierzycielami), tym bardziej można mu pomóc. Niby proste i oczywiste. Jednak wielu ludzi myśli, że jakoś to będzie i sami sobie poradzą. W końcu przez tyle lat z powodzeniem prowadzili swój biznes. W negocjacjach pozasądowych skuteczne jest merytoryczne wyjaśnienie bieżącej sytuacji materialno – finansowej dłużnika. Skonstruowanie i przedstawienie propozycji układowych z jednoczesnym uzmysłowieniem wierzycielom, że “więcej nie dostaną”. Brak zgody na zawarcie porozumienia spowoduje wszczęcie sądowego postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego. Postępowania te wiążą się z dość sporymi kosztami przez co poziom zaspokojenia wierzycieli będzie mniejszy. Na końcu tego łańcuszka jest upadłość, która dla wielu wierzycieli oznacza zaspokojenie na poziomie minimalnym bądź zerowym. W związku z tym w naszej ocenie wskazane jest współdziałanie dłużnika i wierzycieli, aby nie doprowadzić do upadłości.

Czy warto podejmować negocjacje? Test prywatnego wierzyciela

Nawiązując jeszcze do momentu, w którym negocjacje z wierzycielami powinny być podjęte – im szybciej, tym lepiej. Można by również napisać nieco sentymentalnie, że czas leczy rany, a jest on bardzo istotny, gdyż na początku odrzucane argumenty z upływem czasu są akceptowane przez wierzycieli. Warunek jest jeden – argumenty muszą być racjonalne i trzeba dać nieco czasu niektórym wierzycielom, aby zaakceptowali stratę. W takich sytuacjach bardziej opłacalne jest skupienie się na tym, ile można otrzymać zamiast dążyć do tego, aby za wszelką cenę ugrać jak najwięcej. W tym celu bardzo przydatne będzie sporządzenie testu prywatnego wierzyciela.

Negocjacje z wierzycielami czy upadłość? Podsumowanie

Skuteczne negocjacje z wierzycielami mogą zastąpić długie i kosztowne postępowanie restrukturyzacyjne i pozwolą o wiele szybciej uzdrowić sytuację firmy. Warto przy tym powierzyć swoje sprawy profesjonalistom – prawnikom, aby mieć pewność że propozycje układowe zostaną poparte mocnymi argumentami. Trzeba zarazem pamiętać, że wierzyciel w rozmowie z wykwalifikowanym pełnomocnikiem będzie mniej podatny swoim emocjom, co z pewnością pozwoli szybciej znaleźć porozumienie.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

    Kategorie:

    Każdy przedsiębiorca powinien znać przepisy obowiązującego prawa związane z prowadzoną przez niego działalnością. Wynika to z wyższej miary staranności, jaką stosuje się wobec osób zarządzających spółkami i osób prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym członkowie zarządu czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zasłonić się nieznajomością przykładowo przepisów prawa upadłościowego. Na pytanie, kiedy…

    Ile kosztuje restrukturyzacja firmy?

    Kategorie:

    Restrukturyzacja firmy pod nadzorem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego jest dla przedsiębiorcy ratunkiem przed koniecznością ogłaszania upadłości. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w terminie zakreślonym przez przepisy prawa chroni zarazem członków zarządu przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki.  Prawo Restrukturyzacyjne daje naprawdę skuteczne narzędzia do uratowania firmy przed upadłością. Nie można jednak przejść obojętnie obok kwestii kosztów. Zatem ile kosztuje…

    Wpływ ustaw COVID’owych na postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne

    Kategorie:

    Wpływ ustaw COVID’owych na postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne Termin na wniesienie wniosku o upadłość Przedsiębiorca ma na zgłoszenie wniosku o upadłość 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. Stan ten pojawia się gdy dłużnik nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań przez ponad trzy miesiące. Ustawa „covid’owa”z dnia 2 marca 2020r. wprowadza zmiany w zakresie obowiązku wniesienia wniosku…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]