Otrzymany nakaz zapłaty z PKO BP, Pekao czy Santander Bank nie musi wiązać się z widmem egzekucji komorniczej. Dłużnik musi jednak szybko reagować i przejść natychmiast do działania. Z naszej kilkuletniej praktyki wynika, że trudno jest wygrać sprawę o zapłatę z PKO BP czy innym bankiem. Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest jednak zazwyczaj konieczne w celu ochrony majątku przedsiębiorcy przed egzekucją komorniczą. Jest to zarazem początek do dalszych działań, które mają już o wiele większą skuteczność i o których piszemy w dalszej części niniejszego artykułu.
Chcesz uzyskać oddłużenie swojej firmy?
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktSpis treści
Czym może skutkować niewniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty?
Nieuchronnie doprowadzi to do wszczęcia egzekucji komorniczej, a stąd już tylko krok do całkowitej niewypłacalności. Nie z każdym komornikiem można bowiem się porozumieć celem dobrowolnych spłat. Jeśli kwota zobowiązania jest duża, a dłużnik posiada nieruchomość to wysoce prawdopodobne jest to, że zostanie wszczęta egzekucja z nieruchomości. Brak porozumienia z komornikiem doprowadzi do zajęcia kont bankowych. Komornik może również dążyć do zajęcia wierzytelności dłużnika i po uzyskaniu informacji o kontrahentach dłużnika skontaktuje się z nimi. Taka sytuacja zazwyczaj nie wpływa za dobrze na podtrzymanie dalszej współpracy z kontrahentami. Zajęcie kont bankowych doprowadzi z kolei do wszczęcia kolejnych egzekucji – jako pierwszy będzie to ZUS bądź US.
Nakaz zapłaty z PKO BP. Jak powstrzymać egzekucję komorniczą i uratować firmę przed niewypłacalnością?
Na wniesienie sprzeciwu lub zarzutów od nakazu zapłaty z PKO BP jest 14 dni. Trzeba zatem zacząć od wniesienia pisma procesowego z zarzutami do twierdzeń banku. Jeśli nie jest to nakaz zapłaty z weksla to nie ma mowy o wszczęciu egzekucji komorniczej. W kolejnych krokach trzeba zainicjować negocjacje z bankiem celem zawarcia porozumienia. W tym celu zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Przeanalizujemy sytuację Państwa przedsiębiorstwa i wskażemy optymalne rozwiązanie.
Konieczna do ustalenia przede wszystkim będzie:
- zdolność restrukturyzacyjna przedsiębiorstwa,
- potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie redukcji zobowiązań, odroczenia terminu spłaty, etc.
- strategia działania w zakresie działań restrukturyzacyjnych oraz ocena realności ich wykonania.
Pod rozwagę trzeba wziąć całokształt sytuacji dłużnika i podjąć decyzję czy prowadzić negocjacje pozasądowe czy też wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne. Negocjacje można wykorzystać, gdy nie ma zbyt wielu wierzycieli. Do pozostałych sytuacji zalecamy skorzystanie z dobrodziejstwa postępowania restrukturyzacyjnego.
Restrukturyzacja sądowa chroni przed egzekucją komorniczą. Dłużnik nie musi dokonywać spłat na poczet wierzycieli. Natomiast dzięki zawarciu układu z wierzycielami przedsiębiorca może uzyskać znaczą redukcję swoich zobowiązań oraz odroczyć termin ich zapłaty.
Warto wskazać w tym miejscu, że restrukturyzacja ma o wiele szerszy zakres niż obrona w postępowaniu o zapłatę. Zawarcie układu z wierzycielami pod nadzorem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego pozwala na kompleksowe uleczenie sytuacji przedsiębiorstwa. Zawierany jest układ ze wszystkimi wierzycielami przez co odpada ryzyko wszczęcia egzekucji przez któregoś z nich.
Nakaz zapłaty z PKO BP. Podsumowanie.
Sprzeciw od nakazu zapłaty z PKO BP, Pekao, Santander czy innego banku zazwyczaj będzie konieczny. Przede wszystkim w celu ochrony przed egzekucją i podjęcia dalszych działań. Przestrzegamy zarazem Państwa przed „kancelariami” obiecującymi wygranie sprawy z bankiem. Z naszego doświadczenia wynika, że wygrać z bankiem można jedynie w incydentalnych przypadkach. Może to być wynikiem wyjątkowych zaniedbań po stronie pełnomocnika banku, ale nam to się jeszcze nie zdarzyło. W sytuacji sporu sądowego przedsiębiorcy z drugim przedsiębiorcą pozwany nie jest tak chroniony jak konsument. Głównie z tego względu wygranie sprawy z bankiem jest karkołomnym zadaniem. O wiele bardziej zasadnym jest podjęcie rozmów ze wszystkimi wierzycielami celem zawarcia z nimi układu, co uzdrowi sytuację przedsiębiorstwa.
Otrzymali Państwo nakaz zapłaty z PKO BP, Pekao, Santander czy z innego banku? Szukają Państwo skutecznego rozwiązania problemów finansowych? Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy kancelarią wyspecjalizowaną w restrukturyzacji przedsiębiorstw i ochronie praw dłużników oraz wierzycieli. Znajdziemy właściwe rozwiązanie Twojej sytuacji.
O autorze