...

Licytacja nieruchomości. Co robić?

Licytacja nieruchomości. Co robić? Opisujemy sposoby na ochronę nieruchomości bądź uzyskanie oddłużenia przy wykorzystaniu tej nieruchomości. O obronie przed egzekucją (nie tylko z nieruchomości) pisaliśmy w artykule egzekucja komornicza – jak się bronić? Wielu dłużników próbuje bronić swojej nieruchomości do samego końca, co zazwyczaj kosztuje ich sporo zdrowia. Działania takie skazane są w większości przypadków na niepowodzenie. Mam tu na myśli „sztuczki” formalnoprawne przedsiębrane na etapie postępowania egzekucyjnego. Niewielu dłużników zna skuteczne narzędzia na ochronę swojego majątku, którym zazwyczaj jest nieruchomość. Dobór właściwego narzędzia uwarunkowany jest, jak to zwykle bywa w życiu, od zasobności portfela dłużnika (choć nie zawsze). W niniejszym artykule odpowiemy zatem na pytanie: licytacja nieruchomości. Co robić? Można bowiem czasami ochronić nieruchomość i w dodatku uzyskać częściowe oddłużenie.

Interesuje Cię ochrona majątku i oddłużenie?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Komornik zajął mieszkanie? Co robić?

Rozwiązań jest kilka, oto najpopularniejsze z nich:

  1. Układ konsumencki.
  2. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego (wyłącznie w przypadku przedsiębiorców).
  3. Negocjacje z wierzycielami.
  4. Sprzedaż nieruchomości połączona z negocjacjami z wierzycielami.
  5. Wykup wierzytelności od wierzyciela hipotecznego.
  6. Upadłość konsumencka bądź upadłość firmy.

Licytacja nieruchomości. Co robić? Kancelaria restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy.

Powstrzymać komornika i to skutecznie można na jeden z wyżej wskazanych sposobów. Jako doświadczona kancelaria w obsłudze dłużników możemy poprowadzić skutecznie Twoją sprawę. Posiadamy bowiem bogate doświadczenie w tej materii. Dobór właściwego rozwiązania możliwy jest po dokładnej analizie sprawy dłużnika. Uwzględnić trzeba bowiem całokształt jego sytuacji, czyli wszystkich wierzycieli, możliwości finansowe dłużnika, strukturę wierzycieli, atrakcyjność (płynność) nieruchomości oraz wiele innych czynników. Każda sprawa bowiem czymś się wyróżnia, gdyż dłużnik ma różne priorytety i możliwości.

Licytacja nieruchomości. Co robić? Omówienie dostępnych rozwiązań.

Układ konsumencki z wierzycielami pozwala uzyskać częściowe umorzenie zobowiązań przy jednoczesnej ochronie nieruchomości. Jest to jednak rozwiązanie dla osób z nieco wyższymi zarobkami. Jako postępowanie jest zarazem (zazwyczaj) droższe od upadłości konsumenckiej. Jednak wyższy koszt będzie zrekompensowany częściowym umorzeniem długów. Największym zaś plusem będzie ochrona nieruchomości przed licytacją komorniczą i odzyskanie płynności finansowej. Po zatwierdzeniu układu przez sąd licytacja nieruchomości odejdzie w zapomnienie. Dłużnika nie będą dalej nękać komornicy oraz windykacja.

Postępowanie restrukturyzacyjne.

Wyjaśnienia dotyczące układu konsumenckiego są adekwatne również dla postępowania restrukturyzacyjnego. Układ konsumencki z wierzycielami przeprowadzany jest bowiem w oparciu o przepisy Prawa restrukturyzacyjnego. Restrukturyzacja firmy ma za główne zadanie ochronę jej majątku oraz ochronę przed upadłością. Oznacza to również ochronę przed egzekucją komorniczą oraz możliwość częściowego umorzenia długów.

Nasza kancelaria przeprowadza restrukturyzacje firm w Gdańsku, Gdyni, ale zajmujemy się sprawami również w całej Polsce. Zadzwoń do nas lub skontaktuj się poprzez formularz dostępny na stronie kontaktu.

Negocjacje z wierzycielami.

Myśląc o częściowym umorzeniu zobowiązań w tym wariancie trzeba liczyć się z koniecznością jednorazowej większej spłaty. Wysokość tej spłaty jest różna. Nie ma jednego sposobu na jej wyliczenie. Dopiero analiza sytuacji dłużnika pozwoli to oszacować. W razie sprzedaży nieruchomości cel jest jeden – pełne odzyskanie płynności finansowej i umorzenie wszelkich egzekucji komorniczych. Może się to wiązać przykładowo z zawarciem ugód z wierzycielami zakładającymi częściowe umorzenie długów w zamian za jednorazową spłatę.

Wykup wierzytelności od wierzyciela hipotecznego.

Ten wariant na ochronę nieruchomości wiąże się z koniecznością dysponowania większą kwotą środków pieniężnych. Umożliwia on zarazem ciekawe rozwiązanie, bowiem można przejąć nieruchomość po drugiej nieudanej licytacji. Nieruchomość może trafić w ten sposób zgodnie z literą prawa do konkretnej osoby. Możliwe jest również wykupienie wierzytelności i uniknięcie w ten sposób licytacji nieruchomości. Można również sprzedać wierzytelność i doprowadzić do zlicytowania nieruchomości. W ten sposób środki z licytacji nieruchomości trafią w znacznej mierze do nabywcy wierzytelności hipotecznej.

Upadłość konsumencka bądź upadłość firmy.

W tym wariancie dłużnik traci cały swój majątek. Jednak w przypadku osób fizycznych mogą one uzyskać środki na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych. Opcji takiej nie ma w egzekucji komorniczej. Dodatkowo w upadłości dłużnik może skorzystać z pre-packu, czyli przygotowanej likwidacji. Pisaliśmy o tym na naszym blogu w artykule pre-pack czyli przygotowana likwidacja.

Licytacja nieruchomości. Co robić? Profesjonalna obsługa prawna.

Jeśli jesteś w sytuacji, gdzie Twoja nieruchomość bądź inny majątek jest zagrożony zlicytowaniem to skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoją sprawę, dobierzemy najlepsze rozwiązanie i poprowadzimy Twoją sprawę.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Odpowiedzialność członka zarządu spółki z o.o. za spłatę jej długów

    Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z o.o. wiąże się z koniecznością bieżącego monitorowania finansów spółki oraz jej zdolności do regulowania zobowiązań pieniężnych. Przy czym nie ma znaczenia wewnętrzny podział obowiązków w zarządzie spółki (przykładowo za finanse, marketing, produkcję). Każdy członek zarządu spółki z o.o. jest bowiem zobowiązany do tego, aby znać bieżącą sytuację płynnościową…

    Czy nieformalny zarząd spółki z o.o. odpowiada za jej długi?

    Sprawowanie funkcji członka zarządu w spółce z o.o. wiąże się z wieloma obowiązkami i czasami konsekwencjami. Niestety nasza praktyka pokazuje, że wiedza osób zarządzających spółkami bywa niewystarczająca w tym zakresie. Począwszy od obowiązku wniesienia wniosku o upadłość, poprzez odpowiedzialność za spłatę długów spółki. Wreszcie sankcje prawnokarne – osoby zarządzające spółkami z o.o. mogą spotkać daleko…

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych bywa dość często przyczyną niewypłacalności osób zasiadających w zarządach spółek. W dniu 27 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok dotyczący odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że przyjęty w polskim ustawodawstwie model solidarnej…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Zawarty układ firmy transportowej

    Kategorie:

    W postępowaniu o zatwierdzenie układu, które prowadziliśmy doszło do zawarcia układu z wierzycielami. Dłużnik prowadzący firmę transportową otworzył postępowanie restrukturyzacyjne na etapie zagrożenia niewypłacalnością. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i następnie zawarty układ firmy transportowej pozwoliły dłużnikowi na prowadzenie działalności w niezakłócony sposób. Do zawarcia układu doprowadziliśmy w zaledwie trzy miesiące. Dłużnik złożył do sądu wniosek o…

    Wypowiedzenie umowy leasingu - co robić?

    Kategorie:

    Jakie możliwości ma przedsiębiorca, któremu grozi wypowiedzenie umowy leasingu bądź umowa została już wypowiedziana? W tym artykule omówimy możliwe do zastosowania rozwiązania w kontekście problemów z umowami leasingu. Wypowiedzenie umowy leasingu - co robić? Możliwe rozwiązanie uwarunkowane jest sytuacją przedsiębiorcy. Kluczowa jest tu kwestia jaki jest obecny status umowy leasingu. W sytuacji, gdy umowa nie…

    Negocjacje z firmą windykacyjną - jak rozmawiać z wierzycielem?

    Kategorie:

    Negocjacje z firmą windykacyjną czasami są o wiele lepszym wyjściem z problemów z wypłacalnością niż ogłaszanie upadłości bądź postępowanie restrukturyzacyjne. Na skutek właściwie przeprowadzonych negocjacji można bowiem uzyskać umorzenie zobowiązań sięgające nawet 80%. Trzeba jednak wykonać to roztropnie, aby minimalizować inne koszty, które mogą (ale nie muszą) się pojawić przy zawieraniu ugody z firma windykacyjną.…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Plac Porozumienia Gdańskiego 1/317, 80-864 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]