Kiedy upadłość konsumencka nie jest dobrym rozwiązaniem?

Rosnąca popularność upadłości konsumenckiej nie dziwi bowiem pozwala na powrót do normalnego życia. Dłużnik uwalnia się od egzekucji komorniczej i nie musi zasilać szarej strefy. Ogłaszanie upadłości nie jest jednak dla wszystkich dłużników właściwym sposobem na wyjście z kłopotów. Z naszej praktyki wynika bowiem, że są przypadki w których ogłoszenie upadłości konsumenckiej może skutkować dla dłużnika pogorszeniem jego sytuacji. W niniejszym artykule odpowiemy zatem kiedy upadłość konsumencka nie jest dobrym rozwiązaniem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o upadłości?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Kiedy upadłość konsumencka nie jest dobrym rozwiązaniem?

Działanie na szkodę wierzycieli

Obecnie w zasadzie każdy może ogłosić upadłość konsumencką. Nie każdy jednak uzyska oddłużenie w upadłości. Sąd odmówi oddłużenia w sytuacji, gdy upadły:

  • doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań,
  • w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do upadłego prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań.

W związku z powyższym, jeśli upadły darował komuś swoją nieruchomość bądź ją sprzedał nie spłacając zarazem wierzycieli to sąd odmówi oddłużenia. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce, gdy upadły miał środki, z których mógł dokonywać spłat wierzycieli, ale tego nie robił. Ustawodawca nie daje zarazem możliwości uzyskania oddłużenia, jeśli w ciągu 10 lat po raz drugi popadło się w stan niewypłacalności. Co istotne nawet jeśli zaistniały powyższe okoliczności to upadły i tak ma szansę na uzyskanie oddłużenia. Musi jednak to być uzasadnione względami humanitarnymi bądź słuszności. W sytuacji, gdy dłużnik działał na szkodę wierzycieli to idealnym rozwiązaniem będzie układ konsumencki.

Wysoki dochód – układ z wierzycielami

Zdarzają się dłużnicy z relatywnie wysokim dochodem, jak na osobę niewypłacalną. Jeśli dołączymy do tego brak osób na utrzymaniu to otrzymamy sytuację, w której plan spłaty wierzycieli może być ustalony na kwotę wyższą niż kwota zajęcia komorniczego. W mojej ocenie nie powinno to mieć miejsca, ale przepisy prawa upadłościowego nie wykluczają takiej sytuacji.

Co zatem zrobić w takim przypadku? Układ z wierzycielami w upadłości będzie idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Istnieje oczywiście ryzyko, że wierzyciele nie przyjmą układu i sąd ogłosi jednak upadłość. Aczkolwiek należyte przygotowanie się do takiej sytuacji powinno zwiększyć szanse na przyjęcie układu i uniknięcie konieczności ogłaszania upadłości.

Brak dochodu – warunkowe umorzenie zobowiązań

Jeśli upadły nie ma źródła dochodu bądź osiąga dochód zbyt niski, aby możliwe było ustalenie planu spłaty wierzycieli, to sąd umorzy warunkowo jego zobowiązania. Warunkowe umorzenie jest stanem, którego należy się wystrzegać bowiem w ciągu pięciu lat sąd będzie mógł ustalić plan spłaty wierzycieli. Po warunkowym umorzeniu zobowiązań na okres pięciu lat upadły ma dwie możliwości:

  1. jak najszybciej zaczyna generować dochód pozwalający ustalić plan spłaty wierzycieli.
  2. liczy się z tym, że przez pięć lat jego sytuacja nie ulegnie poprawie, co będzie wykluczać ustalenie planu spłat. Dodatkowo do końca kwietnia każdego roku upadły będzie składał w sądzie sprawozdania ze swojej sytuacji majątkowej. W mojej ocenie wyjątkowo mało atrakcyjny wariant na uzyskanie oddłużenia.

Kiedy upadłość konsumencka nie jest dobrym rozwiązaniem?

Dłużnik chcący ogłosić upadłość powinien skonsultować swoją sytuację z praktykiem prawa upadłościowego. Pozwoli to na wybranie najlepszego sposobu na uzyskanie oddłużenia.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

Co to jest cesja wierzytelności?

Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Komentarz kancelarii do zmian w Prawie restrukturyzacyjnym

Kategorie:

W dzienniku Rzeczpospolita objaśniamy na czym polega nowe uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Z artykułem można się zapoznać pod tym linkiem.

Upadłość konsumencka ogłoszona w 4 dni

Kategorie:

Jak się okazuje system teleinformatyczny, w którym obecnie prowadzone są postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne, może znacznie przyspieszyć rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości. W Polsce mamy trzydzieści wydziałów sądów gospodarczych zajmujących się sprawami z zakresu upadłości i restrukturyzacji. Jako, że prowadzimy sprawy we wszystkich sądach w Polsce to mamy dobre rozeznanie jak obecnie wygląda rozpatrywanie spraw…

Jakie są etapy postępowania upadłościowego?

Kategorie:

Jakie są etapy postępowania upadłościowego? Etapy postępowania upadłościowego różnią się w zależności od tego, czy upadłość została ogłoszona w stosunku do przedsiębiorcy czy też konsumenta. W zasadzie to poniżej opiszemy schematycznie cały proces oddłużania uwzględniający również przygotowanie do wniesienia wniosku oraz wykonywanie planu spłat wierzycieli. Oddłużenie osoby fizycznej w upadłości odbywa się w trzech etapach…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]