Ile kosztuje restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja firmy pod nadzorem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego jest dla przedsiębiorcy ratunkiem przed koniecznością ogłaszania upadłości. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w terminie zakreślonym przez przepisy prawa chroni zarazem członków zarządu przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki.  Prawo Restrukturyzacyjne daje naprawdę skuteczne narzędzia do uratowania firmy przed upadłością. Nie można jednak przejść obojętnie obok kwestii kosztów. Zatem ile kosztuje restrukturyzacja firmy?

Wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego

Opłata sądowa za wniesienie wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wynosi 1 000 PLN. W przyspieszonym postępowaniu układowym dłużnik musi również wnieść opłatę na poczet zaliczki na koszty postępowania. Na dzień sporządzania niniejszego artykułu wynosi ona 7.462,25 PLN.
W postępowaniu układowym i sanacyjnym wnoszenie zaliczki nie jest obligatoryjne. Dłużnik bowiem musi jedynie uprawdopodobnić zdolność do bieżącego regulowania kosztów postępowania oraz zobowiązań powstałych po jego otwarciu. Sąd może jednak zażądać od dłużnika zaliczki na wydatki związane z otwarciem postępowania sanacyjnego bądź układowego. Będzie mieć to miejsce w szczególności, gdy zostanie ustanowiony tymczasowy nadzorca sądowy. Dodatkowa zaliczka może być również wymagana w przyspieszonym postępowaniu układowym. Z powyższego wynika, że przedsiębiorca powinien być przygotowany na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i powinien dysponować odpowiednimi środkami. Sąd może bowiem wezwać dłużnika do wniesienia dodatkowej zaliczki – przykładowo w przyspieszonym postępowaniu układowym.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Wynagrodzenie nadzorcy i zarządcy sądowego

Do powyższego należy doliczyć koszt związany z wynagrodzeniem nadzorcy lub zarządcy sądowego. Ich wynagrodzenie uzależnione jest od efektów postępowania restrukturyzacyjnego. W przypadku odmowy zatwierdzenia układu lub umorzenia postępowania nadzorca sądowy otrzyma jedynie 40% swego wynagrodzenia. Zarządca sądowy może liczyć w takiej sytuacji jedynie na 30% swego wynagrodzenia. W razie zatwierdzenia układu nadzorca otrzyma 90%, a zarządca 85% swego wynagrodzenia. Pozostała część zostanie im wypłacona dopiero po stwierdzeniu wykonania układu.

Sposób wyliczania wynagrodzenia wskazany jest w art. 42 i art. 55 prawa restrukturyzacyjnego. Nie będę ich teraz cytował. Podam jednak na przykładzie, ile może wynieść wynagrodzenie nadzorcy bądź zarządcy.

Przykład: Dłużnik ma 23 wierzycieli, których wierzytelności wynoszą 2 500 000 PLN. Średniomiesięczne obroty w przedsiębiorstwie wynoszą 65 000 PLN.

Wynagrodzenie w postępowaniu układowym wyniesie minimum 56 628,77 PLN. W sanacji to minimum wyniesie zaś 97 813,33 PLN.

Podane są minima, ponieważ są dodatkowe kryteria ustalania wynagrodzenia, które przykładowo są ściśle związane ze stopniem skomplikowania tegoż postępowania.

Powyższe uwagi dotyczą przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz sanacyjnego. W dalszej części artykułu omówimy pozostałe postępowania.

Szukasz wsparcia kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Postępowanie o zatwierdzenie układu i uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Opłata sądowa za wniosek o zatwierdzenie układu to koszt 1 000 PLN. Dodatkowo dłużnik musi liczyć się z wynagrodzeniem nadzorcy układu, które ustala z nim w umowie.

W przypadku uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego kosztem dla dłużnika jest wynagrodzenie doradcy restrukturyzacyjnego. Dodatkowo konieczne jest uiszczenie opłaty 500 PLN za obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Opłata sądowa za wniosek o zatwierdzenie układu wynosi 1 000 PLN.

Ile kosztuje restrukturyzacja firmy? Podsumowanie

Koszty postępowania mogą wydawać się niemałe. Należy jednak zestawić je z wysokością zobowiązań przedsiębiorców, które zazwyczaj idą w miliony oraz możliwością znacznej ich redukcji. Wtedy koszty restrukturyzacji nie będą jawić się, jako kolejny wydatek, ale ostatnia deska ratunku, która może uchronić przed zamknięciem biznesu i ogłoszeniem upadłości. W razie skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstwa bądź restrukturyzacji gospodarstwa rolnego dłużnik zawsze wychodzi in plus, bowiem jego zobowiązania ulegają zazwyczaj redukcji.

Przeczytaj również: restrukturyzacja firmy jednoosobowej oraz restrukturyzacja spółki z o.o.

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Co to jest cesja wierzytelności?

    Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

    Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

    Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Konsolidacja kredytów czy restrukturyzacja?

    Kategorie:

    Konsolidacja kredytów czy restrukturyzacja kredytu? Przed takim wyborem staje wielu przedsiębiorców oraz konsumentów. Nasza praktyka pokazuje, że zazwyczaj wybierany jest ten pierwszy wariant. Nie jest to oczywiście błędne rozwiązanie – pod warunkiem, że w wyniku konsolidacji rzeczywiście dojdzie do zmniejszenia miesięcznego obciążenia wynikającego z płaconych rat. Jeśli chcesz skorzystać z konsultacji prawnej, nasza kancelaria restrukturyzacyjna…

    Obowiązek złożenia wniosku o upadłość

    Kategorie:

    Obowiązek złożenia wniosku o upadłość - w niniejszym artykule opiszemy tę kwestię. Wskażemy również kto jest uprawniony do złożenia takiego wniosku. Wyjaśnimy, kiedy wierzyciel może wnieść o upadłość dłużnika oraz opiszemy kwestię upadłości po zakończeniu wykonywania działalności gospodarczej bądź śmierci przedsiębiorcy. Niewypłacalność i termin na złożenie wniosku o upadłość Niewypłacalność powstaje, gdy dłużnik nie reguluje…

    Sądy upadłościowe

    Kategorie:

    Sądy upadłościowe – wykaz sądów Sądy upadłościowe to w Polsce instytucje rozpatrujące wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i wykonujące również inne czynności związane z kwestią upadłości. Poniżej przedstawiamy Państwu sądy upadłościowe, do których można się zwrócić - ich adresy oraz właściwość miejscową. Interaktywna mapa z nazwami i adresami uwzględnia wszystkie sądy upadłościowe oraz restrukturyzacyjne w…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]