Ile kosztuje restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja firmy pod nadzorem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego jest dla przedsiębiorcy ratunkiem przed koniecznością ogłaszania upadłości. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w terminie zakreślonym przez przepisy prawa chroni zarazem członków zarządu przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki.  Prawo Restrukturyzacyjne daje naprawdę skuteczne narzędzia do uratowania firmy przed upadłością. Nie można jednak przejść obojętnie obok kwestii kosztów. Zatem ile kosztuje restrukturyzacja firmy?

Wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego

Opłata sądowa za wniesienie wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wynosi 1 000 PLN. W przyspieszonym postępowaniu układowym dłużnik musi również wnieść opłatę na poczet zaliczki na koszty postępowania. Na dzień sporządzania niniejszego artykułu wynosi ona 7.462,25 PLN.
W postępowaniu układowym i sanacyjnym wnoszenie zaliczki nie jest obligatoryjne. Dłużnik bowiem musi jedynie uprawdopodobnić zdolność do bieżącego regulowania kosztów postępowania oraz zobowiązań powstałych po jego otwarciu. Sąd może jednak zażądać od dłużnika zaliczki na wydatki związane z otwarciem postępowania sanacyjnego bądź układowego. Będzie mieć to miejsce w szczególności, gdy zostanie ustanowiony tymczasowy nadzorca sądowy. Dodatkowa zaliczka może być również wymagana w przyspieszonym postępowaniu układowym. Z powyższego wynika, że przedsiębiorca powinien być przygotowany na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i powinien dysponować odpowiednimi środkami. Sąd może bowiem wezwać dłużnika do wniesienia dodatkowej zaliczki – przykładowo w przyspieszonym postępowaniu układowym.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Wynagrodzenie nadzorcy i zarządcy sądowego

Do powyższego należy doliczyć koszt związany z wynagrodzeniem nadzorcy lub zarządcy sądowego. Ich wynagrodzenie uzależnione jest od efektów postępowania restrukturyzacyjnego. W przypadku odmowy zatwierdzenia układu lub umorzenia postępowania nadzorca sądowy otrzyma jedynie 40% swego wynagrodzenia. Zarządca sądowy może liczyć w takiej sytuacji jedynie na 30% swego wynagrodzenia. W razie zatwierdzenia układu nadzorca otrzyma 90%, a zarządca 85% swego wynagrodzenia. Pozostała część zostanie im wypłacona dopiero po stwierdzeniu wykonania układu.

Sposób wyliczania wynagrodzenia wskazany jest w art. 42 i art. 55 prawa restrukturyzacyjnego. Nie będę ich teraz cytował. Podam jednak na przykładzie, ile może wynieść wynagrodzenie nadzorcy bądź zarządcy.

Przykład: Dłużnik ma 23 wierzycieli, których wierzytelności wynoszą 2 500 000 PLN. Średniomiesięczne obroty w przedsiębiorstwie wynoszą 65 000 PLN.

Wynagrodzenie w postępowaniu układowym wyniesie minimum 56 628,77 PLN. W sanacji to minimum wyniesie zaś 97 813,33 PLN.

Podane są minima, ponieważ są dodatkowe kryteria ustalania wynagrodzenia, które przykładowo są ściśle związane ze stopniem skomplikowania tegoż postępowania.

Powyższe uwagi dotyczą przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz sanacyjnego. W dalszej części artykułu omówimy pozostałe postępowania.

Szukasz wsparcia kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Postępowanie o zatwierdzenie układu i uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Opłata sądowa za wniosek o zatwierdzenie układu to koszt 1 000 PLN. Dodatkowo dłużnik musi liczyć się z wynagrodzeniem nadzorcy układu, które ustala z nim w umowie.

W przypadku uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego kosztem dla dłużnika jest wynagrodzenie doradcy restrukturyzacyjnego. Dodatkowo konieczne jest uiszczenie opłaty 500 PLN za obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Opłata sądowa za wniosek o zatwierdzenie układu wynosi 1 000 PLN.

Ile kosztuje restrukturyzacja firmy? Podsumowanie

Koszty postępowania mogą wydawać się niemałe. Należy jednak zestawić je z wysokością zobowiązań przedsiębiorców, które zazwyczaj idą w miliony oraz możliwością znacznej ich redukcji. Wtedy koszty restrukturyzacji nie będą jawić się, jako kolejny wydatek, ale ostatnia deska ratunku, która może uchronić przed zamknięciem biznesu i ogłoszeniem upadłości. W razie skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstwa bądź restrukturyzacji gospodarstwa rolnego dłużnik zawsze wychodzi in plus, bowiem jego zobowiązania ulegają zazwyczaj redukcji.

Przeczytaj również: restrukturyzacja firmy jednoosobowej oraz restrukturyzacja spółki z o.o.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zmiana nadzorcy układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu

    Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy dziesiątki postępowań restrukturyzacyjnych. Mowa o postępowaniach o zatwierdzenie układu, postępowaniach sanacyjnych, przyspieszonych postępowaniach układowych oraz postępowaniach układowych. W tych trzech ostatnich postępowaniach to sąd restrukturyzacyjny wyznacza nadzorcę bądź zarządcę. Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się zaś tym, że  to dłużnik wybiera osobę doradcy restrukturyzacyjnego, która będzie pełnić funkcję nadzorcy układu. Czasami…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Rosnące koszty działalności firm budowlanych i transportowych

    Kategorie:

    Nieprzewidywalne obecnie możliwe wzrosty kosztów prowadzenia działalności dokuczają w zasadzie wszystkim przedsiębiorcom. Galopująca inflacja daje się we znaki również osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Z naszych obserwacji wynika, że wspomniana nieprzewidywalność daje się obecnie we znaki w szczególności firmom budowlanym i transportowym. Rosnące koszty działalności firm budowlanych i transportowych to głównie: rosnące ceny paliw, wymagania…

    Restrukturyzacja firmy transportowej

    Kategorie:

    Kompleksowe doradztwo prawne dla firm to działania, które proponujemy jako kancelaria restrukturyzacyjna. Restrukturyzacja przedsiębiorstw jest bowiem głównym filarem naszej działalności. Jeśli zastanawiają się Państwo czym jest restrukturyzacja firmy transportowej i co można dzięki temu zyskać, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Zachęcamy także do kontaktu stacjonarnie lub telefonicznego z nami. Przeprowadziliśmy bowiem restrukturyzacje wielu firm transportowych i…

    Komentarz kancelarii do zmian w Prawie restrukturyzacyjnym

    Kategorie:

    W dzienniku Rzeczpospolita objaśniamy na czym polega nowe uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Z artykułem można się zapoznać pod tym linkiem.

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]