...

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 – podsumowanie roku

Co tak naprawdę daje restrukturyzacja? Czy warto zaczynać postępowanie restrukturyzacyjne?

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 roku – czyli podsumowanie roku minionego to interesujący temat. Po danych za rok 2020 widać, że zwiększa się świadomość przedsiębiorców o dobrodziejstwach restrukturyzacji. Niestety wciąż nie jest ona zbyt duża. A szkoda, gdyż restrukturyzacja firmy pozwala odzyskać zdolność płatniczą i uniknąć upadłości. Poniżej przedstawiamy Państwu sprawozdanie z restrukturyzacji za 2020 rok.

Ochrona przed upadłością i egzekucją komorniczą

Ten, kto nie miał problemów z wypłacalnością i następnie z postępowaniami egzekucyjnymi, nie wie z jakim stresem to się wiąże. Niewypłacalność to zazwyczaj w przypadku przedsiębiorców osób fizycznych tragedie życiowe związane z utratą majątku i próbami jego ratowania. Na ochronę praw dłużników poświęciłem spory kawałek swego życia i wiem z jakim ładunkiem stresu dla dłużnika wiąże się niewypłacalność. Tych niechcianych konsekwencji można uniknąć i do tego właśnie służą sądowe postępowania restrukturyzacyjne. Dają one największą zaletę upadłości – czyli możliwość redukcji zobowiązań, ale z jedną istotną różnicą. Majątek dłużnika może być w pełni chroniony. W tym miejscu mam jedną bardzo istotną wskazówkę dla przedsiębiorców – TRZEBA REAGOWAĆ SZYBKO! Im szybciej przedsiębiorca zareaguje tym większe szanse na zawarcie układu. Przejdźmy jednak w końcu do tych statystyk, czyli jak wyglądała restrukturyzacja przedsiębiorstw w 2020 roku?

Restrukturyzacja w latach minionych

Prawo restrukturyzacyjne obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Od tego czasu liczba postępowań restrukturyzacyjnych przedstawia się następująco:
  • 2016 r. – 212 postępowania restrukturyzacyjne,
  • 2017 r. – 348 postępowania restrukturyzacyjne,
  • 2018 r. – 465 postępowania restrukturyzacyjne,
  • 2019 r. – 465 postępowania restrukturyzacyjne,
  • 2020 r. – 800 postępowania restrukturyzacyjne.
Co te dane oznaczają? Oczywistego wpływu pandemii koronawirusa nie będę opisywał. Wiele już zostało atramentu wykorzystanego do opisania tej kwestii. O wiele bardziej istotne jest dla mnie to, że w 2020 roku 800 przedsiębiorstw skorzystało z możliwości uratowania swojego biznesu przed upadłością i rozpoczęło postępowanie restrukturyzacyjne. Znaczny wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych oznacza również, że świadomość przedsiębiorców o możliwości wyjścia z problemów jest wśród polskich przedsiębiorców coraz większa. Ratunek firmy przed niewypłacalnością to również większa stabilność całej gospodarki. Upadłość przedsiębiorstwa może powodować bowiem problemy finansowe zatrudnionych w nim pracowników. To z kolei może przyczyniać się do ich niewypłacalności i konieczności ogłoszenia upadłości. W związku z tym wymiar społeczno – ekonomiczny restrukturyzacji zakończonej sukcesem jest bardzo istotny. Z tego też względu trzeba propagować wiedzę o możliwości restrukturyzacji sądowej.

Który rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego jest najbardziej popularny?

Najbardziej popularnym lekarstwem na problemy ze zdolnością płatniczą jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Pomimo faktu, iż zostało wprowadzone w życie dopiero 24 czerwca 2020 roku, to zostały otwarte aż 392 postępowania uproszczonej restrukturyzacji. Wcale mnie to nie dziwi, gdyż jest to naprawdę dobre narzędzie do uratowania firmy przez niewypłacalnością. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne układowe jest szybkie, daje ochronę przed egzekucją i szerokie możliwości w kontekście zawarcia układu z wierzycielami. Na naszym blogu mogą Państwo doczytać dokładnie o dobrodziejstwach tego postępowania.

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 roku. Kto najczęściej wnioskował o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego?

Największą grupą (309 postępowania restrukturyzacyjne) byli przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wszczęły 249 postępowań. Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego została przeprowadzona 113 razy. Obierając za kryterium branże to najczęściej restrukturyzowali się rolnicy. Następnie transport drogowy towarów, branża budowlana oraz gastronomiczna.

Restrukturyzacje w 2020 roku – podsumowanie sytuacji

Jak wyglądały restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 roku? W podsumowaniu mogę jedynie wskazać, że przydałaby się ogólnopolska akcja informacyjna dotycząca restrukturyzacji. Efekty wprowadzanych obostrzeń dopiero dadzą o sobie znać w nadchodzących miesiącach. Skutki pierwszego lockdownu zostały zminimalizowane poprzez wsparcie finansowe ze środków publicznych. Obecnie nie będzie zakrojonych na tak szeroką skalę akcji pomocowych. Z tego też względu istotna jest świadomość przedsiębiorców o rozwiązaniach możliwych do zastosowania. Jeśli mają Państwo więcej pytań, zachęcam do zapoznania się z pozostałymi artykułami na stronie lub bezpośredniego kontaktu z naszą kancelarią. Sprawdź również: Restrukturyzacja firmy w Gdańsku i Gdyni

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się…

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Oddłużanie firm i osób fizycznych

Kategorie:

Oddłużenie firmy w Gdyni i Gdańsku - na czym polega? Co kryje się pod pojęciem oddłużenie firmy i osób fizycznych? Wszelkie działania osłonowe dla dłużnika, które zmierzają do redukcji jego zadłużenia oraz optymalnej, możliwej ochrony jego majątku. Oczywiście przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów wierzycieli. Oddłużanie firm i osób fizycznych nie jest łatwym procesem, ponieważ oczywiste jest,…

Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

Kategorie:

Każdy przedsiębiorca powinien znać przepisy obowiązującego prawa związane z prowadzoną przez niego działalnością. Wynika to z wyższej miary staranności, jaką stosuje się wobec osób zarządzających spółkami i osób prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym członkowie zarządu czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zasłonić się nieznajomością przykładowo przepisów prawa upadłościowego. Na pytanie, kiedy…

Postępowanie restrukturyzacyjne

Kategorie:

Postępowanie restrukturyzacyjne – poznaj ich rodzaje Postępowanie restrukturyzacyjne ma chronić przedsiębiorcę przed upadłością. Daje mu możliwość zawarcia układu z wierzycielami oraz ochronę przed egzekucją. Wedle przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego restrukturyzacja firmy może zostać przeprowadzona wedle jednego z czterech postępowań: postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako PZU), przyspieszone postępowanie układowe (dalej jako PPU), postępowanie układowe (dalej jako…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]