Uprawomocnienie planu spłaty wierzycieli – ile trwa ustalenie i jak wygląda? Ustalenie planu spłaty wierzycieli w ramach postępowania upadłościowego osoby fizycznej oznacza zarazem częściowe oddłużenie upadłego. O zasadach ustalania planu spłaty i jego możliwych wariantach pisaliśmy szeroko w artykule plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. W tym wpisie skupimy się natomiast na końcowym etapie postępowania upadłościowego osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Wyjaśnimy zatem jak wygląda kwestia uprawomocnienia się orzeczenia sądu upadłościowego w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli. Wskażemy również jak długo może potrwać upadłość konsumencka od złożenia wniosku do rozpoczęcia spłat w ramach polanu spłaty wierzycieli.
Spis treści
Ile trwa postępowanie w ramach upadłości konsumenckiej?
Czas trwania konsumenckiego postępowania upadłościowego uwarunkowany jest w szczególności:
- stopniem skomplikowania postępowania, czyli rodzajem i płynnością majątku upadłego,
- szybkością działania syndyka masy upadłości,
- koniecznością odzyskiwania majątku przez syndyka, którego upadły wyzbył się na skutek czynności bezskutecznych wobec masy upadłości,
- szybkością działania sądu upadłościowego.
W najprostszych postępowaniach bez majątku można zatem przyjąć, że syndyk złoży projekt planu spłaty wierzycieli do sądu po ok. siedmiu miesiącach. Jest to termin względnie krótki. Niektórzy syndycy potrzebują bowiem na to nawet powyżej 12 miesięcy. W postępowaniach skomplikowanych może się zdarzyć, że postępowanie będzie trwać przykładowo 24 miesiące i dopiero po tym czasie syndyk złoży do sądu projekt planu spłaty wierzycieli. Jeśli dodamy do tych terminów czas konieczny na wydanie przez sąd orzeczenia w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli, to trzeba liczyć, że najprostsze postępowania upadłościowe powinny potrwają około 10 – 12 miesięcy.
Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktIle czasu potrzebuje syndyk na sporządzenie projektu planu spłaty wierzycieli?
W najprostszych postępowaniach, gdzie nie ma żadnego majątku, syndyk powinien zakończyć swoje czynności w sześć miesięcy. W tym czasie powinien sporządzić projekt planu spłaty wierzycieli i wysłać go do wierzycieli oraz upadłego. Następnie wysyła projekt planu spłat do sądu załączając do niego również stanowiska wniesione przez uczestników postępowania. Po przesłaniu projektu planu spłat do sądu piłeczka jest po stronie sądu, który wydaje orzeczenie, w którym ustala plan spłaty wierzycieli.
Ustalenie planu spłaty wierzycieli przez sąd.
W większych ośrodkach orzeczniczych (dla przykładu Gdańsk, Warszawa) sąd upadłościowy wydaje orzeczenie po około czterech miesiącach od otrzymania projektu planu spłaty wierzycieli. Mniejsze ośrodki orzecznicze (przykładowo Elbląg, Zielona Góra) potrzebują mniej czasu na ustalenie planu spłaty wierzycieli.
Sprawdź również: https://lipinskikancelaria.pl/upadlosc-konsumencka-gdansk-gdynia/
Ile trwa uprawomocnienie się planu spłaty wierzycieli?
Sąd upadłościowy może ustalić plan spłaty wierzycieli na posiedzeniu niejawnym bądź na rozprawie. O ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd obwieszcza w jawnym rejestrze Krajowy Rejestr Zadłużonych.
Wniesienie zażalenia na postanowienie sądu w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli
Postanowienie sądu można zaskarżyć poprzez wniesienie zażalenia. Różne są terminy w tym zakresie. Co do zasady uczestnik postępowania (czyli upadły bądź wierzyciele) powinien wnieść do sądu wniosek o sporządzenie i przesłanie uzasadnienia orzeczenia. Od dnia otrzymania postanowienia sądu wraz z uzasadnieniem biegnie termin na wniesienie zażalenia. Sąd II instancji rozpoznaje zażalenie w terminie trzydziestu dni od dnia przedstawienia akt sądowi drugiej instancji. Co więcej na orzeczenie sądu II instancji przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. Zatem w sytuacji, gdy orzeczenie sądu upadłościowego zostanie zaskarżone to może to znacznie wpłynąć na czas jego uprawomocnienia. Co ma z kolei wpływ na rozpoczęcie wykonywania planu spłaty wierzycieli i termin, w którym upadły uzyska oddłużenie w upadłości konsumenckiej.
Brak zażalenia na postanowienie sądu w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli
Jako syndyk pełniący funkcję w dziesiątkach postępowań upadłościowych mam wiarygodny pogląd na to jak wygląda kwestia uprawomocnienia planu spłaty wierzycieli. W znacznej większości postępowań nikt nie wnosi zażalenia na postanowienie sądu w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli. W takim wariancie sąd stwierdza prawomocność po około dwóch miesiącach. Następnie ustalana jest nowa sygnatura, w ramach której upadły będzie zobligowany raz w roku raportować o swojej sytuacji finansowej oraz o tym jak wykonywał plan spłaty wierzycieli. Po otrzymaniu przez upadłego informacji o prawomocności orzeczenia powinien on rozpocząć spłaty w ramach planu spłaty wierzycieli. Potwierdzenia spłat powinien zachowywać, albowiem jak zostało wyżej wskazane konieczne będzie przedłożenie tych potwierdzeń sądowi. Taki raport do sądu musi być zawsze złożony do końca kwietnia danego roku – za rok poprzedni.
Uprawomocnienie planu spłaty wierzycieli – ile trwa ustalenie i jak wygląda?
Podsumowując powyższe, w większości przypadków od wydania orzeczenia sądu w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli, do rozpoczęcia spłacania rat upłynie około dwóch – trzech miesięcy.
Od ogłoszenia upadłości do rozpoczęcia spłacania rat może zatem minąć około 14 miesięcy. Czas ten może być różny. Im mniej skomplikowane postępowanie oraz sprawniej działający syndyk i sąd, tym krótszy czas przeprowadzenia postępowania.
Upadłość konsumencka – kancelaria prawna syndyka
Chcesz ogłosić upadłość konsumencką? Skontaktuj się z nami. Jako kancelaria z uprawnieniami syndyka należycie i rzetelnie przygotujemy Cię do ogłoszenia upadłości i przeprowadzimy przez cały proces.
O autorze