...

Rosnące koszty działalności firm budowlanych i transportowych

Nieprzewidywalne obecnie możliwe wzrosty kosztów prowadzenia działalności dokuczają w zasadzie wszystkim przedsiębiorcom. Galopująca inflacja daje się we znaki również osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Z naszych obserwacji wynika, że wspomniana nieprzewidywalność daje się obecnie we znaki w szczególności firmom budowlanym i transportowym. Rosnące koszty działalności firm budowlanych i transportowych to głównie:

  • rosnące ceny paliw,
  • wymagania pracowników w zakresie wyższego wynagrodzenia,
  • brak pracowników do pracy (zarówno budowlańców, jak i kierowców),
  • rosnące ceny materiałów budowlanych,
  • brak waloryzacji umów o roboty budowlane,
  • zmieniająca się polityka dużych firm spedycyjnych.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Jak rosną koszty działalności firm budowlanych i transportowych?

Przykładowo w przypadku firmy budowlanej w ostatnim czasie koszty wzrosły średnio o około 20%. Najwięcej koszty wzrosły w przypadku materiałów szalunkowych (o 70%), stal o ponad 100%, energia elektryczna o 60%. Do tego trzeba dołożyć galopujące koszty obsługi kredytów i leasingów. W przypadku firm transportowych istotne są również koszty związane z eksploatacją maszyn i samochodów. Przykładowo części zamienne, oleje, smary, koszty ubezpieczenia.

Bardzo istotnym czynnikiem jest również spirala inflacyjno – płacowa, która powoduje że spadek siły nabywczej pieniądza wywiera presję na pracodawcach w zakresie podwyższania wynagrodzeń. Z kolei wyższe wynagrodzenia powodują, że rentowność przedsiębiorstw spada. W związku z tym przedsiębiorcy podnoszą ceny swych produktów i usług. Odbija się to ostatecznie na pracownikach, którym wciąż brakuje środków i żądają podwyżek wynagrodzeń. W ten właśnie sposób spirala inflacyjno – płacowa napędza się. Podnoszenie cen w nieskończoność nie jest jednak możliwe i ma też swój limit. Wtedy może dojść do utraty płynności finansowej i sytuacji, gdzie upadłość firmy bądź upadłość spółki z o.o. będzie koniecznością. Są na szczęście inne rozwiązania, o których piszemy poniżej.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Co można zrobić w przypadku rosnących kosztów firm budowlanych i transportowych?

Przedsiębiorstwo borykające się z trudnościami wynikającymi z nieprzewidywalnych wzrostów cen ma do wyboru:

  • zwiększanie zadłużania, przykładowo poprzez uzyskiwanie kolejnych zobowiązań kredytowych,
  • ogłoszenie upadłości, czyli bankructwa,
  • zmniejszenie zadłużenia i rozłożenie spłat na dogodne raty, czyli restrukturyzacja firmy.

Spośród wyżej wskazanych rozwiązań upadłość trzeba zostawić na sam koniec, czyli w sytuacji, gdy nie można już zrobić nic więcej. Dalsze zadłużanie się ma sens o ile środki zostaną przeznaczone na inwestycję, która zwiększy wysokość generowanego dochodu. Z naszej praktyki wynika, że dalsze zadłużanie się jest zazwyczaj oddalaniem w czasie tego, co nieuniknione. Mowa tu o powstaniu stanu niewypłacalności. Gdy zaś pojawia się zagrożenie utraty płynności finansowej, to najwłaściwszym rozwiązaniem jest restrukturyzacja firmy.

Na czym polega restrukturyzacja firmy i co przedsiębiorstwo może dzięki niej zyskać?

Restrukturyzacja firmy budowlanej bądź restrukturyzacja firmy transportowej jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które pozwala uniknąć upadłości. Restrukturyzacja firmy pozwala bowiem na:

  • ochronę przed egzekucjami komorniczymi,
  • uchylenie zajęć komorniczych w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego,
  • umorzenie egzekucji komorniczych po zatwierdzeniu układu,
  • odzyskanie płynności finansowej,
  • zmniejszenie (poprzez umorzenie) kwot zobowiązań,
  • ustalenie dogodnych rat, które dłużnik będzie w stanie spłacać,
  • wdrożenie zmian w przedsiębiorstwie,
  • karencję w spłacie zobowiązań, która wynosi średnio około roku od otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego,
  • ochronę majątku.

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy – uratuj swoją firmę nawet w trzy miesiące!

Rosnące koszty działalności firm budowlanych i transportowych nie muszą oznaczać trwałej utraty płynności finansowej i powstania stanu niewypłacalności. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zwlekać z podjęciem działań. Nasza praktyka pokazuje bowiem, że im szybciej dłużnik podejmie decyzję o restrukturyzacji tym są większe szanse na sukces. Zapraszamy do kontaktu! Posiadamy duże doświadczenie w przeprowadzaniu restrukturyzacji przedsiębiorstw.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się…

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Układ konsumencki – na czym polega?

Kategorie:

Jesteś niewypłacalny? Komornik zajął Twoje wynagrodzenie? Obawiasz się, że będziesz spłacał długi do końca życia? Chcesz zarazem ochronić swój majątek? Zawarcie układu konsumenckiego jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wedle obowiązujących obecnie przepisów prawa można ochronić swój majątek i jednocześnie uzyskać oddłużenie. W sytuacji utraty płynności finansowej idealnym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę majątku jest układ konsumencki. Umożliwia…

Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Kategorie:

Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Funkcję nadzorcy układu, jako pozasądowego organu postępowania może sprawować jedynie licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Funkcja ta jest pełniona w sposób niezależny i samodzielny. Nadzorca układu nie jest bowiem przedstawicielem dłużnika. Pomaga mu jednak w przeprowadzeniu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, przygotowaniu propozycji układowych i przeprowadzeniu głosowania nad układem. Czuwa również nad zgodnością z prawem…

Oddłużenie spółki z o.o. - na czym polega?

Kategorie:

Oddłużenie spółki z o.o. pozwala odzyskać płynność finansową przedsiębiorstwa i zapewnić jego dalszą, niezakłóconą działalność operacyjną. Dlaczego restrukturyzacja spółki z o.o. jest procesem wartym przeprowadzenia? Jakie korzyści ze sobą niesie? Jak można uzyskać oddłużenie spółki z o.o.? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule. [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o restrukturyzacji spółki z o.o." subtitle="Skontaktuj się z…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]