Przedsiębiorstwo borykające się z problemami związanymi z płynnością finansową zazwyczaj ma utrudnioną drogę w zdobyciu finansowania. Finansowanie dla firm w kryzysie konieczne jest do kontynuowania działalności operacyjnej. Bywają bowiem sytuacje, gdzie przedsiębiorstwo ma moce przerobowe, ale nie ma środków na zakup materiałów do generowania wyższego dochodu. Finansowanie może być również konieczne ze względu na upływający termin zwrotu pożyczki czy spłaty limitu w koncie, który nie został przedłużony przez bank na kolejny rok. Powody mogą być różne, a przedsiębiorstwo bez finansowania może nie przetrwać.
Szukasz finansowania dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktNasi doradcy biznesowi i finansowi zajmują się uzyskiwaniem finansowania dla przedsiębiorstw. Nie zawsze jednak jest to łatwe zadanie i czasami trzeba szukać kapitału poza bankami. Co zatem zrobić jak banki nie chcą udzielić finansowania?
Spis treści
Finansowanie dla firm. Kredyt na oddłużenie firmy
Na rynku dostępne są pożyczki płynnościowe czy też kredyty na oddłużenie firmy. Firma z problemami finansowymi nie ma jednak większych szans na uzyskanie finansowania z banków, które co do zasady jest najtańszym na rynku. Pozostają wtedy opcje finansowania od funduszy pożyczkowych, które jednak zazwyczaj są drogim kapitałem. W swojej praktyce spotykaliśmy się wielokrotnie z sytuacją, gdy taka forma finansowania była tylko odroczeniem w czasie utraty płynności finansowej. Pożyczki takie mogą wiązać się z dużą prowizją za odnowienie na kolejny rok. Bywa również, że są zawierane na kilka lat bez możliwości dalszego przedłużenia po upływie zakreślonego w umowie terminu. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo ma do wyboru:
- znaleźć inwestora,
- otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne,
- upłynnić aktywa celem spłaty newralgicznych wierzycieli.
Czy postępowanie restrukturyzacyjne zawsze ma sens?
W większości przypadków wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego może uratować przedsiębiorstwo przed trwałą niewypłacalnością i koniecznością ogłaszania upadłości. Nie zawsze jednak restrukturyzacja sądowa może pomóc. Sytuacja taka zajdzie w przypadku, gdy dłużnik ma jednego głównego wierzyciela, który nie jest skłonny do zawarcia porozumienia. Jeśli wierzyciel taki posiada dodatkowo zabezpieczenie w postaci hipoteki czy zastawu na majątku dłużnika to może okazać się, że bardziej atrakcyjne dla niego będzie zaspokojenie z majątku dłużnika. Proponowanie takiemu wierzycielowi układu polegającego na rozłożeniu spłat na kilka lat może zakończyć się fiaskiem negocjacji.
Finansowanie dla firm z problemami płynnościowymi
Jeśli negocjacje z wierzycielem nie przyniosą zakładanego rezultatu w postaci porozumienia to pozostaje znalezienie inwestora. Rozwiązanie takie wymaga co do zasady posiadania płynnego majątku, na którym można się zabezpieczyć. Majątek jest każdorazowo oczywiście weryfikowany pod kątem płynności. Finansowanie takim kapitałem może być o wiele tańsze od finansowania oferowanego przez fundusze pożyczkowe. Nasi doradcy finansowi posiadają bogate doświadczenie w kojarzeniu partnerów biznesowych, co pomogło już niejednej firmie w przetrwaniu na rynku.
Szukasz finansowania dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy kompleksową obsługę przedsiębiorstw w zakresie finansowania, doradztwa biznesowego oraz restrukturyzacyjnego.
O autorze