Upadłość jednego z małżonków

Ogłoszona upadłość konsumencka małżonków powoduje daleko idące skutki w sferze majątkowej – upadłość jednego z małżonków przekłada się na sytuację drugiego małżonka. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej. W niniejszym artykule wyjaśnimy jak upadłość jednego z małżonków wpływa na sytuację drugiego małżonka. Sprawami upadłości małżonków zajmujemy się w naszej kancelarii z siedzibą z Gdańsku i Gdyni. Dla małżonków z innych miast prowadzimy spotkania online.

Upadłość konsumencka a majątek wspólny

Jeżeli w dniu ogłoszenia upadłości małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej to ich majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Jego podział jest zaś niedopuszczalny. Małżonek upadłego może jedynie dochodzić w postępowaniu upadłościowym swojej należności z tytułu udziału w majątku wspólnym. W tym celu powinien zgłosić swoją wierzytelność sędziemu komisarzowi. Zazwyczaj uzyskanie w takiej sytuacji jakichkolwiek środków przez małżonka upadłego jest możliwe tylko teoretycznie. Nieruchomość jest bowiem zazwyczaj zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Dodatkowo wierzyciele hipoteczni uczestniczą w kosztach postępowania, co powoduje, że dla małżonka upadłego i innych wierzycieli nic nie zostaje. Ewentualne zaspokojenie małżonka upadłego jest na znikomym poziomie.

Wysokość wierzytelności małżonka upadłego

Małżonek upadłego, który chce uzyskać zaspokojenie z masy upadłości zgłasza swoją wierzytelność z tytułu udziału w majątku wspólnym. Wysokość tej wierzytelności to połowa wartości wspólnego majątku.

Rozdzielność majątkowa a upadłość konsumencka

Zgodnie z art. 126 prawa upadłościowego ustanowienie rozdzielności majątkowej jest skuteczne wobec masy upadłości jedynie wtedy, gdy umowa została zawarta co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Przykład: Ustanowienie rozdzielności majątkowej nastąpiło z dniem 25 lipca 2016 r.     Wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony z dniem 30 sierpnia 2018 r.   Majątek małżonka upadłego nie wejdzie do masy upadłości.

Upadłość konsumencka a podział majątku

Co dzieje się z majątkiem, gdy upadłość konsumencka małżonków została ogłoszona, ustanowiono rozdzielność majątkową, ale nie doszło do podziału majątku? W takim przypadku, jeśli umowa rozdzielności majątkowej jest skuteczna wobec masy upadłości (wyżej wskazany przykład), to brak podziału majątku nie ma tu żadnego znaczenia. Z dniem ustanowienia rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami doszło do ustanowienia ułamkowej współwłasności posiadanego majątku. Te ułamkowe udziały małżonków w majątku są zaś równe. Wynika to wprost z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W związku z powyższym, jeśli:
  • rozdzielność majątkowa została ustanowiona na co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o upadłość,
  • małżonkowie nie dokonali podziału majątku,
to syndyk nie zajmie majątku małżonka upadłego, który mu przypadł w ramach ułamkowego prawa współwłasności.

Upadłość jednego z małżonków – zakończenie postępowania

Rozdzielność majątkowa powstała w chwili ogłoszenia upadłości ustaje w momencie ukończenia, umorzenia bądź uchylenia postępowania upadłościowego. W ramach ciekawostki trzeba wskazać, że wówczas pomiędzy małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Nie ma tu znaczenia jaki ustrój panował w ich małżeństwie przed ogłoszeniem upadłości.

Upadłość konsumencka jednego z małżonków a kredyt hipoteczny

Upadłość jednego z małżonków powoduje, że zobowiązanie wynikające z umowy kredytu hipotecznego staje się wymagalne z dniem ogłoszenia upadłości. Dotyczy to jednak tylko upadłego. W związku z tym, jeśli umowa kredytu hipotecznego nie została wypowiedziana to ogłoszenie upadłości powoduje jej wymagalność, ale tylko w stosunku do upadłego. W odniesieniu do małżonka upadłego umowa wciąż obowiązuje. Umowa kredytowa może co prawda zawierać zapisy uprawniające bank do wypowiedzenia umowy. Jeśli jednak małżonek upadłego ma zdolność kredytową do dalszej obsługi zobowiązania, to nie powinno dojść do wypowiedzenia umowy. Gdy upadłość konsumencka jednego małżonka zostanie ogłoszona, syndyk dokona likwidacji nieruchomości. W tym czasie małżonek upadłego jest zobowiązany dokonywać spłat wedle harmonogramu spłat rat kredytowych. Syndyk w wyniku wykonania odrębnego planu podziału funduszy zaspokoi wierzyciela hipotecznego. Jeśli umowa kredytowa nie zostanie wypowiedziana małżonkowi upadłego i zarazem kredyt nie zostanie całkowicie spłacony, to bank ustali nowy harmonogram spłat. Małżonek upadłego będzie wtedy dalej dokonywać spłat. Po zakończeniu postępowania upadłościowego zostanie ustalony plan spłaty wierzycieli. W wykonaniu tegoż planu upadły będzie również dokonywał spłat na poczet banku, który udzielił kredytu hipotecznego.

Upadłość konsumencka współkredytobiorcy a kredyt hipoteczny

Zastanawiają się Państwo co oznacza upadłość konsumencka współkredytobiorcy? Jak przedstawia się sytuacja, gdy upadłość ogłosił kredytobiorca, który nie był właścicielem nieruchomości? Jest to analogiczna sytuacja do tej opisanej w akapicie powyżej. Bank zweryfikuje wtedy zdolność płatniczą drugiego kredytobiorcy, który będzie zapewne też właścicielem nieruchomości. Jeśli ta osoba będzie dysponować zdolnością płatniczą, to umowa raczej nie zostanie wypowiedziana. Gdyby jednak bank chciał wypowiedzieć umowę, to warto podjąć negocjacje z bankiem celem zawarcia porozumienia. W większości przypadków zawarcie ugody będzie możliwe.

Jaki majątek wspólny nie wchodzi do masy upadłości?

Do masy upadłości nie wchodzą przedmioty służące wyłącznie małżonkowi upadłego do prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej. Dotyczy to również sytuacji gdy przedmioty te są objęte majątkową wspólnością małżeńską. Z wyjątkiem jednak przedmiotów majątkowych nabytych do majątku wspólnego w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Przykład: Ustanowienie rozdzielności majątkowej nastąpiło z dniem 25 lipca 2016 r.   Wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony z dniem 30 sierpnia 2018 r.   W skład majątku wspólnego wchodzi: laptop nabyty 30 lipca 2016 r. i laptop nabyty 30 lipca 2017 r. Do masy upadłości wejdzie tylko jeden laptop – ten, który został kupiony 30 lipca 2017 r.

Upadłość konsumencka jednego z małżonków – podsumowanie

Upadłość konsumencka jednego z małżonków powoduje daleko idące skutki dla małżonka upadłego. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące tego zagadnienia to zapraszamy do kontaktu bezpośrednio w Gdyni /Gdańsku lub przez Internet. Nasza kancelaria restrukturyzacyjna ma szeroki zakres działań. Zachęcamy do przeczytania czym jest restrukturyzacja firmy i jak prowadzimy negocjacje z wierzycielami.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

Co to jest cesja wierzytelności?

Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Zawarty układ z wierzycielami - Uproszczona restrukturyzacja

Kategorie:

W postępowaniu restrukturyzacyjnym (w ramach uproszczonej restrukturyzacji) nadzorowanym przez naszą kancelarię został zawarty układ z wierzycielami. Wizja restrukturyzacji nakreślona w planie restrukturyzacyjnym przekonała zdecydowaną większość wierzycieli (w ujęciu kwotowym). Układem objętych było 57 wierzycieli, z czego ponad połowa wzięła udział w głosowaniu nad układem. Zarówno wierzyciele handlowi, publicznoprawni oraz banki głosowały w znacznej mierze za…

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Kategorie:

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego zakończona sukcesem. W tej sprawie wszystko zaczęło się od wyznaczenia naszej kancelarii przez sąd na nadzorcę sądowego. Dziś w ramach przyspieszonego postępowania układowego sąd zatwierdził układ zakładający średnią redukcję kapitału w wysokości 30% oraz całkowite umorzenie odsetek i kosztów dochodzenia wierzytelności. Co ciekawe za układem wypowiedziało się 100% wierzycieli. Zatwierdzony układ gospodarstwa…

Pre-pack w upadłości konsumenckiej zakończony sukcesem!

Kategorie:

Pre-pack w upadłości konsumenckiej zakończony sukcesem! Otrzymaliśmy właśnie postanowienie Sądu Upadłościowego w Elblągu w przedmiocie ogłoszenia upadłości oraz zatwierdzenia warunków sprzedaży majątku naszej klientki. Upadłość konsumencka może być przeprowadzona sprawnie, a majątek sprzedany przykładowo do kogoś z rodziny. Niewypłacalny dłużnik będący osobą fizyczną, posiadający majątek może bowiem ogłosić upadłość konsumencką w ramach przygotowanej likwidacji (tzw.…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]