Nieprzewidywalne obecnie możliwe wzrosty kosztów prowadzenia działalności dokuczają w zasadzie wszystkim przedsiębiorcom. Galopująca inflacja daje się we znaki również osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Z naszych obserwacji wynika, że wspomniana nieprzewidywalność daje się obecnie we znaki w szczególności firmom budowlanym i transportowym. Rosnące koszty działalności firm budowlanych i transportowych to głównie:
- rosnące ceny paliw,
- wymagania pracowników w zakresie wyższego wynagrodzenia,
- brak pracowników do pracy (zarówno budowlańców, jak i kierowców),
- rosnące ceny materiałów budowlanych,
- brak waloryzacji umów o roboty budowlane,
- zmieniająca się polityka dużych firm spedycyjnych.
Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktSpis treści
Jak rosną koszty działalności firm budowlanych i transportowych?
Przykładowo w przypadku firmy budowlanej w ostatnim czasie koszty wzrosły średnio o około 20%. Najwięcej koszty wzrosły w przypadku materiałów szalunkowych (o 70%), stal o ponad 100%, energia elektryczna o 60%. Do tego trzeba dołożyć galopujące koszty obsługi kredytów i leasingów. W przypadku firm transportowych istotne są również koszty związane z eksploatacją maszyn i samochodów. Przykładowo części zamienne, oleje, smary, koszty ubezpieczenia.
Bardzo istotnym czynnikiem jest również spirala inflacyjno – płacowa, która powoduje że spadek siły nabywczej pieniądza wywiera presję na pracodawcach w zakresie podwyższania wynagrodzeń. Z kolei wyższe wynagrodzenia powodują, że rentowność przedsiębiorstw spada. W związku z tym przedsiębiorcy podnoszą ceny swych produktów i usług. Odbija się to ostatecznie na pracownikach, którym wciąż brakuje środków i żądają podwyżek wynagrodzeń. W ten właśnie sposób spirala inflacyjno – płacowa napędza się. Podnoszenie cen w nieskończoność nie jest jednak możliwe i ma też swój limit. Wtedy może dojść do utraty płynności finansowej i sytuacji, gdzie upadłość firmy bądź upadłość spółki z o.o. będzie koniecznością. Są na szczęście inne rozwiązania, o których piszemy poniżej.
Co można zrobić w przypadku rosnących kosztów firm budowlanych i transportowych?
Przedsiębiorstwo borykające się z trudnościami wynikającymi z nieprzewidywalnych wzrostów cen ma do wyboru:
- zwiększanie zadłużania, przykładowo poprzez uzyskiwanie kolejnych zobowiązań kredytowych,
- ogłoszenie upadłości, czyli bankructwa,
- zmniejszenie zadłużenia i rozłożenie spłat na dogodne raty, czyli restrukturyzacja firmy.
Spośród wyżej wskazanych rozwiązań upadłość trzeba zostawić na sam koniec, czyli w sytuacji, gdy nie można już zrobić nic więcej. Dalsze zadłużanie się ma sens o ile środki zostaną przeznaczone na inwestycję, która zwiększy wysokość generowanego dochodu. Z naszej praktyki wynika, że dalsze zadłużanie się jest zazwyczaj oddalaniem w czasie tego, co nieuniknione. Mowa tu o powstaniu stanu niewypłacalności. Gdy zaś pojawia się zagrożenie utraty płynności finansowej, to najwłaściwszym rozwiązaniem jest restrukturyzacja firmy.
Na czym polega restrukturyzacja firmy i co przedsiębiorstwo może dzięki niej zyskać?
Restrukturyzacja firmy budowlanej bądź restrukturyzacja firmy transportowej jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które pozwala uniknąć upadłości. Restrukturyzacja firmy pozwala bowiem na:
- ochronę przed egzekucjami komorniczymi,
- uchylenie zajęć komorniczych w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego,
- umorzenie egzekucji komorniczych po zatwierdzeniu układu,
- odzyskanie płynności finansowej,
- zmniejszenie (poprzez umorzenie) kwot zobowiązań,
- ustalenie dogodnych rat, które dłużnik będzie w stanie spłacać,
- wdrożenie zmian w przedsiębiorstwie,
- karencję w spłacie zobowiązań, która wynosi średnio około roku od otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego,
- ochronę majątku.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy – uratuj swoją firmę nawet w trzy miesiące!
Rosnące koszty działalności firm budowlanych i transportowych nie muszą oznaczać trwałej utraty płynności finansowej i powstania stanu niewypłacalności. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zwlekać z podjęciem działań. Nasza praktyka pokazuje bowiem, że im szybciej dłużnik podejmie decyzję o restrukturyzacji tym są większe szanse na sukces. Zapraszamy do kontaktu! Posiadamy duże doświadczenie w przeprowadzaniu restrukturyzacji przedsiębiorstw.
O autorze