...

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 – podsumowanie roku

Co tak naprawdę daje restrukturyzacja? Czy warto zaczynać postępowanie restrukturyzacyjne?

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 roku – czyli podsumowanie roku minionego to interesujący temat. Po danych za rok 2020 widać, że zwiększa się świadomość przedsiębiorców o dobrodziejstwach restrukturyzacji. Niestety wciąż nie jest ona zbyt duża. A szkoda, gdyż restrukturyzacja firmy w tym restrukturyzacja spółki z o.o. pozwala odzyskać zdolność płatniczą i uniknąć upadłości. Poniżej przedstawiamy Państwu sprawozdanie z restrukturyzacji za 2020 rok.

Ochrona przed upadłością i egzekucją komorniczą

Ten, kto nie miał problemów z wypłacalnością i następnie z postępowaniami egzekucyjnymi, nie wie z jakim stresem to się wiąże. Niewypłacalność to zazwyczaj w przypadku przedsiębiorców osób fizycznych tragedie życiowe związane z utratą majątku i próbami jego ratowania. Na ochronę praw dłużników poświęciłem spory kawałek swego życia i wiem z jakim ładunkiem stresu dla dłużnika wiąże się niewypłacalność. Tych niechcianych konsekwencji można uniknąć i do tego właśnie służą sądowe postępowania restrukturyzacyjne. Dają one największą zaletę upadłości – czyli możliwość redukcji zobowiązań, ale z jedną istotną różnicą. Majątek dłużnika może być w pełni chroniony. W tym miejscu mam jedną bardzo istotną wskazówkę dla przedsiębiorców – TRZEBA REAGOWAĆ SZYBKO! Im szybciej przedsiębiorca zareaguje tym większe szanse na zawarcie układu. Przejdźmy jednak w końcu do tych statystyk, czyli jak wyglądała restrukturyzacja przedsiębiorstw w 2020 roku?

Restrukturyzacja w latach minionych

Prawo restrukturyzacyjne obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Od tego czasu liczba postępowań restrukturyzacyjnych przedstawia się następująco:
  • 2016 r. – 212 postępowania restrukturyzacyjne,
  • 2017 r. – 348 postępowania restrukturyzacyjne,
  • 2018 r. – 465 postępowania restrukturyzacyjne,
  • 2019 r. – 465 postępowania restrukturyzacyjne,
  • 2020 r. – 800 postępowania restrukturyzacyjne.
Co te dane oznaczają? Oczywistego wpływu pandemii koronawirusa nie będę opisywał. Wiele już zostało atramentu wykorzystanego do opisania tej kwestii. O wiele bardziej istotne jest dla mnie to, że w 2020 roku 800 przedsiębiorstw skorzystało z możliwości uratowania swojego biznesu przed upadłością i rozpoczęło postępowanie restrukturyzacyjne. Znaczny wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych oznacza również, że świadomość przedsiębiorców o możliwości wyjścia z problemów jest wśród polskich przedsiębiorców coraz większa. Ratunek firmy przed niewypłacalnością to również większa stabilność całej gospodarki. Upadłość przedsiębiorstwa może powodować bowiem problemy finansowe zatrudnionych w nim pracowników. To z kolei może przyczyniać się do ich niewypłacalności i konieczności ogłoszenia upadłości. W związku z tym wymiar społeczno – ekonomiczny restrukturyzacji zakończonej sukcesem jest bardzo istotny. Z tego też względu trzeba propagować wiedzę o możliwości restrukturyzacji sądowej.

Który rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego jest najbardziej popularny?

Najbardziej popularnym lekarstwem na problemy ze zdolnością płatniczą jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Pomimo faktu, iż zostało wprowadzone w życie dopiero 24 czerwca 2020 roku, to zostały otwarte aż 392 postępowania uproszczonej restrukturyzacji. Wcale mnie to nie dziwi, gdyż jest to naprawdę dobre narzędzie do uratowania firmy przez niewypłacalnością. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne układowe jest szybkie, daje ochronę przed egzekucją i szerokie możliwości w kontekście zawarcia układu z wierzycielami. Na naszym blogu mogą Państwo doczytać dokładnie o dobrodziejstwach tego postępowania.

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 roku. Kto najczęściej wnioskował o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego?

Największą grupą (309 postępowania restrukturyzacyjne) byli przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wszczęły 249 postępowań. Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego została przeprowadzona 113 razy. Obierając za kryterium branże to najczęściej restrukturyzowali się rolnicy. Następnie transport drogowy towarów, branża budowlana oraz gastronomiczna.

Restrukturyzacje w 2020 roku – podsumowanie sytuacji

Jak wyglądały restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 roku? W podsumowaniu mogę jedynie wskazać, że przydałaby się ogólnopolska akcja informacyjna dotycząca restrukturyzacji. Efekty wprowadzanych obostrzeń dopiero dadzą o sobie znać w nadchodzących miesiącach. Skutki pierwszego lockdownu zostały zminimalizowane poprzez wsparcie finansowe ze środków publicznych. Obecnie nie będzie zakrojonych na tak szeroką skalę akcji pomocowych. Z tego też względu istotna jest świadomość przedsiębiorców o rozwiązaniach możliwych do zastosowania. Jeśli mają Państwo więcej pytań, zachęcam do zapoznania się z pozostałymi artykułami na stronie lub bezpośredniego kontaktu z naszą kancelarią. Sprawdź również: Restrukturyzacja firmy w Gdańsku i Gdyni
Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Podatek od czynszu najmu w upadłości zmarłego przedsiębiorcy

    Jako syndyk prowadzimy postępowanie upadłościowe zmarłego przedsiębiorcy. Do jego śmierci doszło jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. Będąc syndykiem powziąłem wątpliwość czy muszę odprowadzać podatek dochodowy od czynszu najmu wynajmowanych nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości. W mojej ocenie takiego obowiązku nie mam jako syndyk. Potwierdziła to uzyskana właśnie interpretacja indywidualna uzyskana z Krajowej Izby Skarbowej. Co…

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Ile wynagrodzenia zajmuje syndyk?

    Kategorie:

    W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne dla upadłych pytanie, ile wynagrodzenia zajmuje syndyk. Pokażemy też na przykładach jaką część dochodu zajmuje syndyk w zależności od źródła dochodu. Wyjaśnimy również do kiedy syndyk zajmuje wynagrodzenie i jak wygląda kwestia zajęcia na poczet alimentów. Jak długo działa syndyk i do kiedy zajmuje wynagrodzenie?  Syndyk pełni swoją…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Kategorie:

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Czynności zwykłego zarządu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Kategorie:

    Przedsiębiorca, wobec którego zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne jest zazwyczaj ograniczony w zarządzie swym majątkiem. Wyjątkiem jest tu postępowanie o zatwierdzenie układu, gdzie dłużnik w pełni zarządza swym przedsiębiorstwem. W pozostałych postępowaniach dłużnik musi liczyć się jednak z tym, że nie będzie mógł w pełni zarządzać swoją firmą. Na niektóre czynności wymaga się bowiem zgody nadzorcy…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]