Restauratorzy są jedną z najbardziej poszkodowanych przez skutki epidemii branż. Zamknięte w czasie pandemii przez wiele miesięcy restauracje i puby powodują, że przedsiębiorcy operujący w gastronomii tracili płynność finansową. Możliwość sprzedaży na wynos nie rekompensowała strat spowodowanych przez zakaz obsługi klientów na miejscu. Obecnie restauratorzy muszą mierzyć z kolejną przeszkodą w postaci inflacji, spirali inflacyjno-płacowej oraz skokowym wzrostem kosztów energii. Restrukturyzacja firmy, w tym restrukturyzacja restauracji przy wykorzystaniu narzędzi z Prawa restrukturyzacyjnego jest w zasadzie ostatnim możliwym rozwiązaniem, które może uratować przedsiębiorcę przed utratą całego majątku. Pozwala ona bowiem odzyskać płynność finansową. Odbywa się to między innymi poprzez umorzenie części zobowiązań, karencję w spłacie długów, rozłożenie spłaty na nowe harmonogramy. Chroni również przedsiębiorstwo przed egzekucjami komorniczymi.
Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktSpis treści
Kiedy możliwa jest restrukturyzacja?
W celu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorca powinien być zagrożony niewypłacalnością bądź niewypłacalny. Nie będę przytaczał ustawowej definicji tych pojęć bowiem w obecnych czasach w zasadzie każdy przedsiębiorca borykający się z problemem płynności finansowej jest zagrożony niewypłacalnością. Przedsiębiorca powinien również mieć na względzie to, że wczesne rozpoczęcie restrukturyzacji daje większą szansę na jej skuteczne przeprowadzenie. Nie ma co zwlekać z wdrażaniem środków restrukturyzacyjnych, gdyż zwłoka może jedynie pogłębić stan niewypłacalności. Zwlekanie z podjęciem działań ma również duże znaczenie w kontekście zawarcia układu z wierzycielami. Należy bowiem prowadzić z nimi odpowiedni dialog, co zwiększy szanse na przyjęcie układu i uratowanie firmy przed upadłością.
Restrukturyzacja restauracji – na czym polega?
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest zawarcie układu z wierzycielami. W tym celu zwoływane jest Zgromadzenie wierzycieli na którym oddawane są przez wierzycieli głosy. Głosują oni za propozycjami układowymi przedłożonymi przez dłużnika. W niektórych postępowaniach mogą być głosowane również propozycje układowe wierzycieli bądź nadzorcy (zarządcy) sądowego. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego daje dłużnikowi możliwość redukcji jego zobowiązań, zmiany terminów oraz wysokości spłat. Co więcej chroni go przed egzekucją komorniczą i zapewnia ochronę w zakresie wypowiadania umów najmu / dzierżawy, kredytu czy leasingu. Istotne jest również to, iż dłużnik nie musi regulować w trakcie postępowania zobowiązań objętych układem. Pozwala to przedsiębiorstwu złapać oddech i wprowadzić zmiany, które pozwolą odzyskać zdolność płatniczą. Głównym celem restrukturyzacji jest ochrona przedsiębiorstwa przed upadłością. Dłużnik uzyskuje możliwość redukcji swoich zobowiązań. Może zatem zyskać bardzo wiele.
Restrukturyzacja przedsiębiorstw to główny filar naszej działalności. Przeprowadzamy restrukturyzację dużych spółek prawa handlowego, jak i działalności jednoosobowych. Zapewniamy profesjonalne przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego oraz negocjacji z wierzycielami. Zapraszamy do kontaktu przedsiębiorców zainteresowanych przeprowadzeniem restrukturyzacji. Analiza sprawy jest bezpłatna.
O autorze