...

Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych

Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych bywa dość często przyczyną niewypłacalności osób zasiadających w zarządach spółek. W dniu 27 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok dotyczący odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że przyjęty w polskim ustawodawstwie model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki pozbawia członków zarządu prawa do obrony. W tym artykule przeanalizujemy to orzeczenie i wskażemy jaki wpływ będzie ono miało na praktykę w obronie członków zarządu przed odpowiedzialnością za zaległości podatkowe spółek kapitałowych.

Procedura podatkowa

Tytułem wstępu warto wskazać, jak wygląda obecny mechanizm odpowiedzialności podatkowej członków zarządu spółek kapitałowych za zaległości podatkowe oraz procedura podatkowa jako całość. W pierwszym etapie organ podatkowy ustala okoliczności, które uzasadniają wymierzenie i ściągnięcie podatku. Druga faza to tzw. postępowanie wymiarowe. Postępowanie to ma na celu ustalenie istnienia, wysokości i wykonywania zobowiązań podatkowych. Postępowanie to kończy się decyzją wymiarową. Stroną tego postępowania jest podatnik, czyli w tym przypadku spółka. W imieniu spółki może występować jej organ reprezentacji – czyli zarząd. Byli członkowie zarządu nie mogą w nim uczestniczyć.

Odpowiedzialność za zaległości podatkowe członków zarządu spółek kapitałowych

Kolejnym etapem jest postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich, jeżeli podatnik (spółka) nie wywiąże się ze swoich obowiązków. W postępowaniu tym mogą uczestniczyć byli i obecni członkowie zarządu spółki. Zgodnie z art. 116 Ordynacji podatkowej, za zaległości podatkowe spółek kapitałowych (w tym spółek w organizacji) odpowiadają solidarnie swoim majątkiem członkowie zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna. Członek zarządu może się uwolnić od tej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że:

  • We właściwym czasie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości;
  • We właściwym czasie zostało otwarte jedno z sądowych postępowań restrukturyzacyjnych tj. przyśpieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe albo postępowanie sanacyjne;
  • Zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu;
  • Niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy.

Członek zarządu może również uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeśli wskaże mienie spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych w znacznej części. Mienie to musi mieć realną wartość finansową i nadawać się do egzekucji, z której można wyegzekwować zaległości podatkowe.

Zakres odpowiedzialności za spłatę zobowiązań podatkowych spółki

Zakres tej odpowiedzialności jest szeroki. Obejmuje ona zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. Odpowiedzialność ta dotyczy również należności podlegających zwrotowi bez wezwania organu podatkowego oraz nienależnie pobrane wynagrodzenie płatników lub inkasentów. W szczególności w zakres tej odpowiedzialności będą wchodziły:

  • podatki niezapłacone w terminie,
  • niezapłacone w terminie płatności zaliczki na podatek;
  • nadpłatę lub zwrot podatków wykazane nienależnie lub w wysokości zawyżonej;
  • odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych;
  • koszty postępowania egzekucyjnego.

Podobnie jak w przypadku odpowiedzialności z art. 299 Kodeksu spółek handlowych, dla odpowiedzialności członka zarządu za zaległości spółki nie ma znaczenia podział obowiązków wewnątrz spółki. Członek zarządu ponosi tę odpowiedzialność w związku z pełnieniem funkcji, a nie z wykonywaniem w spółce określonych zadań. Odpowiedzialność ta ma charakter osobisty tj. dotyczy całego majątku członka zarządu. Jest to również odpowiedzialność solidarna między spółką oraz członkami zarządu.

Utrata bytu prawnego spółki a przeniesienie odpowiedzialności za spłatę zobowiązań podatkowych spółki

Co ważne przeniesienie odpowiedzialności za zaległości podatkowe na członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwe również po utracie bytu prawnego przez spółkę po ukończeniu postępowania upadłościowego.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, w praktyce przyjęło się, że w postępowaniu wymiarowym stroną może być tylko spółka. Natomiast w późniejszym postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich stroną mogą być byli i obecni członkowie zarządu tej spółki. Decyzja podatkowa wydana w postępowaniu wymiarowym wobec spółki stanowi prejudykat, czyli wiążące rozstrzygnięcie w późniejszym postępowaniu dotyczącym osoby trzeciej. Byli członkowie zarządu nie mieli możliwości kwestionowania tego, co ustalił organ w postępowaniu podatkowym wobec spółki.

Może Cię zainteresować – Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh.

Rozstrzygnięcie TSUE

Wojewódzki Sąd Administracyjny skierował pytanie prejudycjalne do TSUE. W pytaniu wskazał fakt, że członkowie zarządu nie mogą kwestionować ustaleń, które zostały wcześniej dokonane wobec spółki w postępowaniu wymiarowym. Decyzje te bowiem są podejmowane, zanim sprawa trafi do sądu.

TSUE w zakresie postępowania dotyczącego solidarnej odpowiedzialności podatkowej za zaległości podatkowe orzekł, że:

  • Członkowie zarządu muszą mieć zapewnione prawo do skutecznego podważenia ustaleń, których dokonał organ podatkowy w postępowaniu wobec spółki;
  • Członkowie zarządu muszą mieć również dostęp do akt postępowania wymiarowego.

TSUE podtrzymał jednak stanowisko organów krajowych i wskazał, że członkowie zarządu nie są stroną postępowania wymiarowego.

Wpływ wyroku TSUE na praktykę

Przede wszystkim wyrok TSUE pozwala byłym i obecnym członkom zarządu spółek kapitałowych na skuteczniejszą obronę za zaległości podatkowe spółki. Obrona ta może polegać m.in. na przedstawianiu własnych dowodów na etapie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej członka zarządu lub na kwestionowaniu podstawy prawnej i wysokości zobowiązania podatkowego ustalonego wobec spółki. Wyrok TSUE daje również możliwość wznowienia zakończonych postępowań, w których członkowie zarządu byli pozbawieni prawa do obrony. Terminy na wniesienie tego typu wniosków są jednak dość krótkie i wynoszą:

  • miesiąc na wznowienie postępowań przed organami podatkowymi;
  • trzy miesiące na wznowienie postępowań przed sądami administracyjnymi;

Terminy te liczy się od publikacji wyroku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych. Podsumowanie

Wyrok TSUE w sprawie C-277/24 stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia ochrony praw członków zarządu spółek kapitałowych w postępowaniach podatkowych. Trybunał wskazał, że członkowie zarządu muszą mieć możliwość skutecznego podważenia ustaleń organów podatkowych dokonanych wobec spółki oraz dostęp do akt postępowania wymiarowego.

Dla praktyki oznacza to konieczność dostosowania krajowych procedur oraz potencjalną zmianę podejścia organów podatkowych i sądów administracyjnych. Byli i obecni członkowie zarządu mogą również skorzystać z prawa do wznowienia zakończonych postępowań, jednak powinni działać szybko, uwzględniając krótkie terminy na złożenie stosownych wniosków.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych bywa dość często przyczyną niewypłacalności osób zasiadających w zarządach spółek. W dniu 27 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok dotyczący odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że przyjęty w polskim ustawodawstwie model solidarnej…

    Jak sporządzić sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli

    Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej przez sąd upadłościowy nadchodzi etap jego wykonywania. Pierwsze raty są spłacane w miesiącu, który następuje po miesiącu, w którym dojdzie do uprawomocnienia się postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia planu spłat. Z wykonania planu spłaty wierzycieli upadły musi sporządzić raz w roku sprawozdanie. Sprawozdanie z wykonania planu spłaty…

    Oddłużenie zarządu spółki z o.o. w upadłości konsumenckiej

    Nie każda działalność gospodarcza kończy się sukcesem. Rynkowa rzeczywistość bywa bezlitosna – nieprzewidziane zmiany gospodarcze, błędne decyzje zarządcze, nieuczciwi kontrahenci czy nagła utrata płynności finansowej mogą doprowadzić do bankructwa nawet najlepiej zapowiadającego się biznesu. W takich okolicznościach nie tylko sama spółka traci wypłacalność – mogą ją również stracić osoby nią zarządzające. Pojawia się wówczas pytanie:…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Prawomocny układ z wierzycielami spółki

    Kategorie:

    Miło nam poinformować o kolejnym prawomocnie zatwierdzonym układzie z wierzycielami w nadzorowanym przez naszą kancelarię uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Prawomocny układ z wierzycielami spółki oznacza ratunek przed upadłością oraz przed odpowiedzialnością członków zarządu spółki za jej zobowiązania. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zakończył bowiem postępowanie restrukturyzacyjne Profestec Engineering & Service Partner sp. z o.o. z dniem 24…

    Podatek od czynszu najmu w upadłości zmarłego przedsiębiorcy

    Kategorie:

    Jako syndyk prowadzimy postępowanie upadłościowe zmarłego przedsiębiorcy. Do jego śmierci doszło jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. Będąc syndykiem powziąłem wątpliwość czy muszę odprowadzać podatek dochodowy od czynszu najmu wynajmowanych nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości. W mojej ocenie takiego obowiązku nie mam jako syndyk. Potwierdziła to uzyskana właśnie interpretacja indywidualna uzyskana z Krajowej Izby Skarbowej. Co…

    Co nie podlega egzekucji komorniczej?

    Kategorie:

    Otrzymałeś informację o wszczęciu postępowania egzekucyjnego? Komornik zajął Twój rachunek bankowy, a Ty zastanawiasz się, czy wszystkie Twoje dochody lub posiadane przez Ciebie przedmioty mogą zostać objęte egzekucją? Warto pamiętać, że normy postępowania egzekucyjnego, choć przyznają wierzycielom wiele narzędzi prawnych do dochodzenia swoich roszczeń, zapewniają również ochronę dłużników. Nie wszystko, co znajduje się w posiadaniu…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]