Konsolidacja kredytów czy restrukturyzacja?

Konsolidacja kredytów czy restrukturyzacja kredytu? Przed takim wyborem staje wielu przedsiębiorców oraz konsumentów. Nasza praktyka pokazuje, że zazwyczaj wybierany jest ten pierwszy wariant. Nie jest to oczywiście błędne rozwiązanie – pod warunkiem, że w wyniku konsolidacji rzeczywiście dojdzie do zmniejszenia miesięcznego obciążenia wynikającego z płaconych rat. Jeśli chcesz skorzystać z konsultacji prawnej, nasza kancelaria restrukturyzacyjna zlokalizowana jest w Gdyni i Gdańsku. Realizujemy też spotkania online.

Konsolidacja kredytów – co to jest?

Na czym polega konsolidacja kredytu? Wrzucamy kilka zobowiązań do jednego worka i otrzymujemy mniejszą ratę. Tak wygląda definicja, która niezbyt często ma zastosowanie w rzeczywistości. Praktyka pokazuje, że konsolidacja kredytów jest dość często odwlekaniem nieuniknionego – czyli utraty płynności finansowej. Kredyty konsolidacyjne opakowane są w pakiety ubezpieczeń i wysokie prowizje, które są dodatkowym obciążeniem finansowym. Doradcy kredytowi w umiejętny sposób sprzedają kredyty – otóż wtedy często okazuje się, że kredyt może być udzielony tylko z pakietem ubezpieczenia i odpowiednią prowizją (czasami jest to kilkanaście tysięcy złotych dla pośrednika). Dłużnik zaangażowany w proces konsolidacji kredytów i zarazem mający nóż na gardle podpisuje zatem umowę kredytu konsolidacyjnego. Jeśli konsolidacja obejmie wszystkie zobowiązania, dłużnik rzetelnie podszedł do sprawy poprzez redukcję swoich wydatków i rata kredytu konsolidacyjnego nie zagraża jego płynności finansowej w dłuższym czasie, to problem mamy zażegnany.

Kłopot jednak pojawi się, jeśli konsolidacja kredytów nie obejmie wszystkich zobowiązań. Jest to zazwyczaj droga na równi pochyłej w kierunku utraty zdolności płatniczej. Następnym krokiem najczęściej jest pierwsza pożyczka od parabanku. Następnie jakaś „bezpłatna” pożyczka w chwilówce. Wtedy koło niewypłacalności się domyka.

Brzmi znajomo? Z naszej praktyki wynika, że niestety jest to często powielany schemat.

W przypadku przedsiębiorców generujących jeszcze odpowiednie przychody zazwyczaj dochodzi do rolowania zadłużenia z jednoczesnym jego sukcesywnym zwiększaniem. W ten sposób przedsiębiorstwo może przetrwać nawet kilka lat. Jeśli jednak nie będzie to powiązane z restrukturyzacją przedsiębiorstwa to takie działania doprowadzą w końcu do utraty zdolności płatniczej. Restrukturyzacja powinna obejmować przynajmniej podstawowe działania takie jak:

  • rezygnację z nierentownych umów,
  • odpowiednie konstruowanie umów z kontrahentami oraz pracownikami,
  • intensyfikację działań marketingowych,
  • zacieśnianie współpracy z głównymi kontrahentami i pracownikami,
  • redukcję kosztów,
  • renegocjację zawartych umów w celu uzyskania warunków przekładających się na zmniejszenie kosztów,
  • szeroko pojętą optymalizację działalności operacyjnej.

Skorzystaj z pomocy kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego!

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Restrukturyzacja kredytu

Kredytowanie bieżącej działalności jest czymś oczywistym. Kapitał obcy jest tańszy od własnego (zakładając oczywiście rozsądne warunki kredytowania). Światło ostrzegawcze powinno się zapalić w sytuacji, gdy generowany zysk jest przejadany na raty kredytowe i nie ma możliwości finansowania bieżącej działalności lub tworzenia kapitału zapasowego. Idealnym podejściem byłoby utrzymywać wartość szybko zbywalnych aktywów lub kapitałów zapasowych na poziomie rocznych zobowiązań, czyli tych krótkoterminowych. Taka sytuacja jest niestety rzadko spotykana w rzeczywistości. Zazwyczaj przedsiębiorcy finansują swoją działalność z generowanych na bieżąco dochodów. Prowadząc działalność, trzeba liczyć się z tym, że zdarzają się nieoczekiwane wydatki. Jeśli nie ma kapitałów własnych, to trzeba wspierać się kredytami, co z kolei generuje dodatkowe koszty. Niestety niewielu przedsiębiorców dba o tworzenie rezerwy finansowej i płynie na fali dobrej passy. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy dobra passa się kończy? W jakiś sposób trzeba się ratować. Wraca nam tu tytułowe pytanie tego wpisu – konsolidacja kredytów czy restrukturyzacja firmy? A może jedno w połączeniu z drugim? W końcu prowadzenie biznesu wymaga posiadania kapitału.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Utrata zdolności płatniczej

Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na postawione wyżej pytania. Definitywnie odradzamy ciągłe finansowanie się celem rolowania zobowiązań. Może i nie jest to droga donikąd, gdyż jednak do czegoś prowadzi – do upadłości. Rolowanie długu jest jednak czymś najprostszym co robi dłużnik. Często chodzi o ratowanie biznesu, który był budowany przez wiele lat. Do tego jest majątek, którego dłużnik nie chce stracić, dom, który zbudował, etc. Oczywistym jest zatem, że będzie ratował na wszelki sposób swój dorobek życia. Jest to w pełni zrozumiałe. Jeśli działania zmierzające do uzdrowienia sytuacji zostaną podjęte odpowiednio wcześnie, to zazwyczaj można wyjść z kłopotów obronną ręką.

Reorganizacja w przedsiębiorstwie lub budżecie domowym i negocjacje z wierzycielami w wielu przypadkach mogą doprowadzić do poprawy sytuacji. Nie można tylko działać na oślep i pochopnie. Obecnie wiele jest narzędzi, które przedsiębiorca lub konsument mogą wykorzystać. Dla przedsiębiorców dostępna jest chociażby pomoc publiczna na restrukturyzację. Są również narzędzia Prawa Restrukturyzacyjnego. Dłużnik powinien zarazem pod nadzorem specjalisty prześwietlić swoje przedsiębiorstwo i dokonać odpowiednich zmian.

Na koniec wróćmy do tytułowego pytania – konsolidacja kredytów czy restrukturyzacja kredytu? Naszym zdaniem warto umiejętnie połączyć te rozwiązania. Wiele zależy oczywiście od sytuacji dłużnika. Posiadamy bogate doświadczenie w organizowaniu finansowania oraz restrukturyzowaniu przedsiębiorców i konsumentów. Jeśli chcesz skonsultować swoją sytuację to zapraszamy do kontaktu w Gdyni, Gdańsku lub za pośrednictwem video spotkania online.

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Co to jest cesja wierzytelności?

    Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

    Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

    Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

    Kategorie:

    Każdy przedsiębiorca powinien znać przepisy obowiązującego prawa związane z prowadzoną przez niego działalnością. Wynika to z wyższej miary staranności, jaką stosuje się wobec osób zarządzających spółkami i osób prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym członkowie zarządu czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zasłonić się nieznajomością przykładowo przepisów prawa upadłościowego. Na pytanie, kiedy…

    Upadłość konsumencka Elbląg

    Kategorie:

    Upadłość konsumencka Elbląg. Kancelaria Lipiński i Wspólnicy to doświadczony zespół prawników i ekonomistów zajmujących się wyłącznie prawem upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Cechuje nas uczciwość i indywidualne podejście do spraw naszych klientów. Zajmujemy się przeprowadzaniem postępowań upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. W trakcie jednej rozmowy wyjaśnimy wszelkie zawiłości postępowania…

    Oddłużenie spółki z o.o. - na czym polega?

    Kategorie:

    Oddłużenie spółki z o.o. pozwala odzyskać płynność finansową przedsiębiorstwa i zapewnić jego dalszą, niezakłóconą działalność operacyjną. Dlaczego restrukturyzacja spółki z o.o. jest procesem wartym przeprowadzenia? Jakie korzyści ze sobą niesie? Jak można uzyskać oddłużenie spółki z o.o.? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule. [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o restrukturyzacji spółki z o.o." subtitle="Skontaktuj się z…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]