...

Kojarzenie partnerów biznesowych – jak znaleźć inwestora?

Rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia bądź rozwój istniejącego biznesu bez kapitału jest niemożliwy. Przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa czy restrukturyzacji gospodarstwa rolnego również przebiega sprawniej jeśli dostępne jest finansowanie. Jak zatem uzyskać to finansowanie w sytuacji gdy nie spełnia się kryteriów stawianych przez banki? Czy restrukturyzacja sądowa jest zawsze dobrym rozwiązaniem? Jak znaleźć inwestora, który udzieli finansowania niezbędnego do rozwoju przedsiębiorstwa? W niniejszym artykule odpowiemy na powyższe pytania skupiając się zarazem na takiej kwestii jak kojarzenie partnerów biznesowych.

Czy restrukturyzacja sądowa jest zawsze dobrym rozwiązaniem?

Poruszyliśmy już tę kwestię w artykule kiedy możliwe jest oddłużenie firmy? Wskazaliśmy w nim, że nie ma racji bytu rozpoczynanie postępowania restrukturyzacyjnego w sytuacji, gdy brakuje środków na podstawową działalność operacyjną. Warto dodać jednak jeszcze jedną sytuację. Zdarzają się bowiem przypadki, gdy przedsiębiorstwo ma kilka mniejszych zobowiązań oraz jedno duże. Jeśli wierzyciel z największą wierzytelnością nie jest skłonny do zawarcia układu to inicjowanie postępowania restrukturyzacyjnego będzie jedynie stratą czasu i pieniędzy przedsiębiorcy. W takiej sytuacji w razie fiaska wstępnych negocjacji trzeba szukać innego rozwiązania. Tym rozwiązaniem jest oczywiście restrukturyzacja zadłużenia – tego kluczowego, czyli wolumenowo największego. W dalszej części niniejszego artykułu skupimy się właśnie na restrukturyzacji zobowiązania w sytuacji gdy wierzyciel nie chce zawrzeć układu / ugody.

Finansowanie dla firmy – jak je uzyskać?

Jeśli w strukturze zobowiązań dominują zobowiązania krótkoterminowe, a dłużnik posiada aktywa wolne od zabezpieczeń to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie konsolidacja i uzyskanie finansowania długoterminowego. Jednak przedsiębiorstwo borykające się z problemem płynności finansowej ma zazwyczaj zamkniętą drogę do finansowania z banków. Z drugiej strony chwytanie się brzytwy przez tonącego nie poprawi raczej sytuacji dłużnika. Mam tu na myśli finansowanie z funduszy pożyczkowych, które jest zazwyczaj (ale nie zawsze) dość drogim kapitałem. Pozostaje zatem upadłość bądź szukanie inwestora.

Kojarzenie partnerów biznesowych – jak znaleźć inwestora?

W naszej praktyce spotykaliśmy się z sytuacją, gdy jedynym właściwym rozwiązaniem było poszukiwanie inwestora. Rozwiązanie takie nabiera szczególnej wagi w obecnych pandemicznych czasach, gdy zdecydowana większość przedsiębiorstw doznała drastycznego spadku dochodów. Reakcją banków na kryzys było zaś natychmiastowe zakręcenie kurków w zakresie finansowania dla firm. Akcje kredytowe dla przedsiębiorców zostały w zasadzie zatrzymane w marcu 2020 roku. Zatrzymanie akcji kredytowej przez banki było pożywką dla funduszy pożyczkowych. Korzystanie z takiego finansowania niesie jednak zazwyczaj ze sobą bardzo duże koszty. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem znalezienie inwestora. Taki rodzaj finansowania może być zbliżony w zakresie kosztów do kredytu bankowego. Dłużnik jednak musi liczyć się z tym, że przy dużych kwotach konieczne będzie zabezpieczenie rzeczowe – najczęściej w postaci hipoteki. Przedsiębiorstwo musi poza tym mieć dobre perspektywy w zakresie spłaty zobowiązania. 

Kojarzenie partnerów biznesowych – podsumowanie

Jako kancelaria restrukturyzacyjna posiadamy w swoim zespole osoby z wieloletnim doświadczeniem w uzyskiwaniu finansowania dla naszych klientów. Zajmujemy się również doradztwem biznesowym oraz kojarzeniem partnerów biznesowych i szukaniem inwestorów. Czasami jest to bowiem jedyne właściwe rozwiązanie na problemy płynnościowe przedsiębiorstwa. Zapraszamy do kontaktu.
Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Jak sporządzić sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli

    Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej przez sąd upadłościowy nadchodzi etap jego wykonywania. Pierwsze raty są spłacane w miesiącu, który następuje po miesiącu, w którym dojdzie do uprawomocnienia się postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia planu spłat. Z wykonania planu spłaty wierzycieli upadły musi sporządzić raz w roku sprawozdanie. Sprawozdanie z wykonania planu spłaty…

    Oddłużenie zarządu spółki z o.o. w upadłości konsumenckiej

    Nie każda działalność gospodarcza kończy się sukcesem. Rynkowa rzeczywistość bywa bezlitosna – nieprzewidziane zmiany gospodarcze, błędne decyzje zarządcze, nieuczciwi kontrahenci czy nagła utrata płynności finansowej mogą doprowadzić do bankructwa nawet najlepiej zapowiadającego się biznesu. W takich okolicznościach nie tylko sama spółka traci wypłacalność – mogą ją również stracić osoby nią zarządzające. Pojawia się wówczas pytanie:…

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Kolejny zawarty układ w uproszczonej restrukturyzacji

    Kategorie:

    Kolejny zawarty układ z wierzycielami w uproszczonej restrukturyzacji w postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię.  Postępowanie prowadziła spółka mająca status średniego przedsiębiorcy. Jak wynika z poniższych danych za układem opowiedzieli się niemal wszyscy wierzyciele. Propozycje układowe zakładały całkowitą spłatę zobowiązań, przy jednoczesnej karencji w spłatach. Wierzyciele byli mocno zaangażowani w przebieg postępowania restrukturyzacyjnego, kontynuując zarazem współpracę…

    Wyłączenie auta z masy upadłości

    Kategorie:

    Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Kategorie:

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]